Wielki problem przemocy domowej na Podkarpaciu

rad
Przemoc najczęściej stosowana jest wobec kobiet. W roku ubiegłym ponad 5 tysięcy przypadków przemocy wobec kobiet odnotowano na Podkarpaciu, a wobec dzieci ponad dwa tysiące
Przemoc najczęściej stosowana jest wobec kobiet. W roku ubiegłym ponad 5 tysięcy przypadków przemocy wobec kobiet odnotowano na Podkarpaciu, a wobec dzieci ponad dwa tysiące Archiwum
Na Podkarpaciu w ponad 5 tysiącach rodzin dochodzi do stosowania przemocy. To dane za 2016 rok. W 2015 roku było jeszcze gorzej...

ZOBACZ TAKŻE: Derby Włocławka. Taniec kibiców i piłkarzy po zakończeniu meczu Lider - Włocławek

(Źródło: pomorska.pl)

- W obecności rodziny i przyjaciół mówił do mnie „kochanie” i „żono”. Kiedy byliśmy sami groził, że mnie zabije - wspomina pani Magdalena, która przez ostatnie lata doświadczała przemocy ze strony męża. - Robiłam wszystko, żeby go nie sprowokować, żeby tylko był w dobrym humorze. Ale im bardziej się starałam, tym gorzej mnie traktował. Kazał mi spać na podłodze, bo wypominał, że to on kupił nam łóżko. Nie pozwolił iść do pracy, ale kazał mi łożyć na dom. Bez konsultacji z nim nie mogłam nic kupić.

Pani Magdalena pokornie godziła się na wszystko. - W końcu uwierzyłam, że to moja wina, że mi nikt nie zechce pomóc - przyznaje kobieta. Kilka lat trwała ta gehenna, ale kobieta w końcu powiedziała „dość”. - Zrozumiałam, że problem tkwi nie we mnie, a w nim - przyznaje kobieta. Zgłosiła sprawę policji. Jest już po rozwodzie, o byłym mężu stara się zapomnieć.

Takich kobiet, jak pani Magdalena było w ubiegłym roku na Podkarpaciu aż 5211. Tyle przypadków zostało bowiem zgłoszonych. - Przemoc w rodzinie to zjawisko, z którym państwo stara się walczyć i ma do tego odpowiednie narzędzia - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. - W naszym województwie 9198 tysięcy osób było w 2016 roku dotkniętych przemocą. W 2014 było tych osób 8969 tysięcy, a w 2015 9414 tysięcy. Za ubiegły rok było zatem tych osób mniej niż w roku 2015, ale więcej niż w roku 2014.

Wojewoda dodała, że przemoc stosowana była w roku ubiegłym wobec 5211 kobiet, 2715 dzieci i 1272 mężczyzn. Tzw. “Niebieskich kart” założono w 2016 roku prawie 5 tysięcy. Krzysztof Pobuta, komendant wojewódzki policji zaznacza, że to policja jest pierwszą instancją, która ma styczność z przemocą.

- To do nas napływają zgłoszenia o stosowaniu przemocy i my musimy wykazać się empatią , musimy reagować - tłumaczy. - Samo zgłoszenie to dopiero początek. Taką rodzinę, dotkniętą przemocą trzeba monitorować, trzeba sprawdzać, co się w niej dzieje. To jest zadania dla dzielnicowych. W Polsce najwięcej zabójstw spowodowanych jest kłótniami rodzinnymi, dochodzi do nich w domach, gdzie przemoc była stosowana. W 2016 roku w regionie mieliśmy kilka takich przypadków.

Gdzie szukać pomocy? Na terenie Podkarpacia działa cztery Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dla Ofiar Przemocy: w Gorzycach (powiat tarnobrzeski), Korytnikach (powiat przemyski), Nowej Sarzynie (powiat leżajski) i Lesku. Dysponują łącznie 88 miejscami hostelowymi.

Małgorzata Froń

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

q
q
Kobiety powinny pracować zawodowo, dbać o kwalifikacje, o awanse, być samodzielne ekonomicznie, wtedy facet im nie podskoczy. Ofiary przemocy domowej to gospodynie domowe, panie które coś tam zawodowo robią ale mało zarabiają i mają cały dom na głowie. Od męża trzeba wymagać, ma w domu robić, angażować się w wychowanie dzieci i nie ma dyskusji. W przypadku trafienia na przemocowca mówimy my goodbye i nie zasłaniamy się głupim gadaniem,. że mordujemy się z chamem dla dobra dzieci.
o
obserwatorka
Kiedyś bycie damskim bokserem nie było powodem do dumy, choć nie było tylu ustaw antyprzemocowych, kampanii itd. Tylko skończonych cham i prymityw potrafił posunąć się do krzywdzenia rodziny. Bo tak to jest , gdy jest lansowana ideologia dawania praw prostytutkom a zabierania żonom. Gdy z żony robi się pogardzaną kurę domową, tylko dlatego, że urodziła dzieci i w sumie zajęła się opieką nad nimi, raz aby dobrze je wychować , dwa- bo trudno o dobrą pracę w takiej sytuacji. Pogardza się takimi a faceci to łapią i też stosują w własnym życiu nawet jeśli deklarowali coś innego kiedyś. Kolejną rzeczą jest ośmieszanie wierności i dobroci. Facet wierny żonie , dobrze ja traktujący jest nieraz uważany za mięczaka i pantoflarza. Niezależnie w jakim środowisku żyje i jakie ma wykształcenie. A kolejne przyczyny to wychowanie. ile raz to mamy mówią mężczyznom - żon możesz mieć wiele matkę tylko jedną. No i ona wszystko ( ta żona) robi źle albo wcale nic nie umie. Mógłbyś mieć 10 lepszych, ładniejszych , młodszych, bogatszych. Jak facet jest spamowany tym przez lata to zaczyna w to wierzyć. Nie wspomnę już o pornografii, która jest wszędzie i ludzie o słabych charakterach popadają w uwielbienie dla tego świństwa. Żona już im wtedy tylko zawadza. Co mężczyzn nie tłumaczy. ale wiele wyjaśnia.
G
Gość
W Gorzycach nie pomogą. Była tam moja znajoma po pomoc, psycholog powiedział, że wina jest po obu stronach. Z policją też jest różnie, często policjanci stają po stronie mężczyzny, to jest tzw. męska solidarność. Ofiara przemocy bardzo rzadko otrzymuje pomoc.Mało który psycholog potrafi rozpoznać psychopatę, a ten świetnie sobie radzi, doskonale nimi manipulując, płacze wzbudzając współczucie, udaje wspaniałego, skrzywdzonego człowieka. Ofiara tylko się szamoce, wobec czego staje się ofiarą nie tylko prześladowcy ale i instytucji, które powinny profesjonalnie pomóc.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet