Spis treści
Nadmierne wypadanie włosów wywołuje u ciebie niepokój? Czynników może być wiele, od tych mało istotnych, łatwych do wyeliminowania, po te poważniejsze.
Czego brakuje w organizmie, gdy wypadają włosy?
Jednym z sygnałów ostrzegawczych złego stanu zdrowia, może być nadmierne wypadanie włosów. Nawet jeśli twoja dieta jest bogata w wartości odżywcze, to minerały i witaminy są w pierwszej kolejności dostarczane przez organizm do narządów wewnętrznych, w których zachodzą procesy życiowe. Niestety, ale włosy znajdują się na końcu tej hierarchii. Jeżeli zauważyłaś jakiekolwiek zmiany w wyglądzie i przede wszystkim kondycji swoich włosów, może się okazać, że w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Oto kilka przykładów:
- Zmiana struktury włosów najczęściej jest powodem niektórych chorób lub niedoborów składników odżywczych. Zbyt mała ilość żelaza w organizmie powoduje, że kosmyki stają się cienkie, suche i łamliwe. Brak nienasyconych kwasów tłuszczowych i cynku objawia się matowymi pasmami. Z kolei niedobór białka sprawia, że włosy bardziej się rozdwajają i są mniej elastyczne.
- Zmiana koloru i pojawienie się zbyt wczesne siwych włosów może wskazywać na choroby tarczycy, bielactwo, łysienie plackowate, niedobór miedzi, żelaza czy witaminy B12.
- Sucha skóra głowy, która przejawia się uciążliwym swędzeniem i podrażnieniem to objaw niedoborów w diecie, a mianowicie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, E oraz witamin z grupy B, a także minerałów. Dodatkowo na taki stan rzeczy mają również wpływ m.in.: zaburzenia hormonalne, cukrzyca i choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Jeśli skóra głowy i mieszki włosowe otrzymują za mało składników odżywczych, włosy stają się słabsze.
- Łupież powstaje w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka, wzmożonej produkcji sebum, niewłaściwą pielęgnacją, infekcją grzybiczą lub innym problemem skórnym. Łupież i łojotok mogą wpływać na zmiany w fazach cyklu wzrostu włosów.
- Wzmożone wypadanie włosów: ten proces może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak problemy zdrowotne, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne lub skóry głowy czy predyspozycje genetyczne. Niedobór żelaza, witamin B12 i D3 oraz minerałów (takich jak cynk czy selen) również może prowadzić do osłabienia i utraty włosów. Wśród dolegliwości, których objawem jest pogorszenie ich kondycji, wymienia się m.in. zespół policystycznych jajników, cukrzycę, a także choroby tarczycy. Nieprawidłowe stężenie tyroksyny w organizmie spowalnia tempo procesów, które zachodzą w cebulkach włosowych. Z kolei przykładem choroby autoimmunologicznej, objawiającej się łysieniem jest łysienie plackowate.
Inne przyczyny wypadania włosów
Oprócz złego stanu zdrowia, wypadanie włosów może być spowodowane także nieodpowiednią pielęgnacją oraz kosmetykami niedostosowanymi do struktury pasm. Dodatkowo, jeżeli często stylizujesz włosy przy użyciu suszarki, lokówki lub prostownicy bardzo je osłabiasz. Farbowanie i rozjaśnianie ma również istotny wpływ na ich kondycję.
Co zrobić, gdy włosy nadmiernie wypadają?
Nie tylko ty zmagasz się z problemem utraty dużej ilości włosów. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby poprawić sytuację. Przede wszystkim musisz wzbogacić swoją dietę o zróżnicowane posiłki zawierające, m.in.:
- owoce,
- warzywa,
- pełnoziarniste produkty,
- ryby,
- orzechy,
- nasiona.
Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk, witaminy A, C, D i E oraz kwasy tłuszczowe omega-3, mogą wspomagać wzrost włosów, a także pomóc zadbać o ich kondycję. Jednak to nie wszystko, kolejnym krokiem jest pielęgnacja. Pamiętaj, aby unikać mocnego wycierania włosów i ciasnych upięć. Podczas stylizacji włosów gorącym powietrzem z suszarki stosuj produkty termoochronne. Ponadto warto wybierać szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji, które są dostosowane do danego typu skóry głowy i włosów. Na rynku nie brakuje preparatów, zawierających składniki, które pomagają je wzmocnić i zapobiegać ich wypadaniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stres także może mieć wpływ na kondycję włosów. Praktykowanie technik relaksacyjnych czy spacer na świeżym powietrzu, może pomóc w jego redukcji i poprawieniu ogólnego stanu zdrowia.
Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące? Zrób badanie skóry głowy i włosów
W przypadku nadmiernego wypadania włosów ważne jest zidentyfikowanie przyczyny tego problemu. W takiej sytuacji zaleca się udać do eksperta, który zbada włosy i skórę głowy, udzieli rad w zakresie ich pielęgnacji oraz dopasuje odpowiedni sposób leczenia.
– Podczas wizyty trychologicznej, przeprowadza się badanie trichoskopowe, które pozwala ocenić stan skóry głowy oraz gęstość, grubość czy jakość łodyg włosów. W jego trakcie mogą być wykrywane nieprawidłowości, sugerujące wystąpienie zaburzeń ogólnoustrojowych. Jednakże należy traktować te informacje jako wskazówki i koniecznie potwierdzić je za pomocą dalszej diagnostyki lub skonsultować się z lekarzem – wyjaśnia Ewelina Wysoczańska, trycholog i założycielka marki kosmetyków trychologicznych Bionigree.
Oprócz naturalnych procesów starzenia, uwarunkowań genetycznych, istnieje szereg czynników zewnętrznych i zdrowotnych, które mają wpływ włosy. Jednak przy zachowaniu odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych oraz wspieraniu organizmu od wewnątrz, poprzez dostarczanie mu niezbędnych witamin i minerałów, można w skuteczny sposób zadbać o ich kondycję.
Zadbaj o swoje włosy
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek