Zdrowy tryb życia: zasady. Jak prowadzić zdrowy tryb życia i szybko się nie zniechęcić?

Daniel Grzegorzek
Zdrowy tryb życia to nie tylko dieta i ćwiczenia. Należy pamiętać także o odpowiedniej ilości snu.
Zdrowy tryb życia to nie tylko dieta i ćwiczenia. Należy pamiętać także o odpowiedniej ilości snu. Lazare Pixabay.com
Zdrowy tryb życia pozwala zapobiec wielu chorobom o charakterze przewlekłym i wpływa na pozytywne samopoczucie. Warto go przestrzegać również dlatego, aby zachować szczupłą sylwetkę oraz energię do działania. W artykule wyjaśniamy, jak prowadzić zdrowy tryb życia i go utrzymać na stałe. Przedstawiamy również kluczowe zasady zdrowego trybu życia.

Zdrowy tryb życia to taki, w którym dbamy o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Przestrzegamy zaleceń dietetycznych, uprawiamy sport, unikamy niepotrzebnego stresu, dobrze się wysypiamy, realizujemy swoje pasje, a także dbamy o pozytywne relacje z innymi ludźmi. Zdrowy styl życia pozwala uniknąć ryzyka chorób przewlekłych, takich jak np. nowotwory, cukrzyca, miażdżyca, alergia, osteoporoza, depresja czy zespoły metaboliczne. 

Zasady zdrowego trybu życia 

Zastanawiasz się nad tym, jak zacząć zdrowy tryb życia? Zacznij zatem od zwiększenia swojej aktywności fizycznej. Każdego dnia znajdź czas na ćwiczenia. Wystarczy, że chociaż przez pół godziny będziesz spacerować po parku, biegać, ćwiczyć jogę, jeździć na rowerze czy uprawiać gimnastykę. Zdrowy tryb życia nie polega jednak na przemęczaniu się. Znacznie korzystniej na organizm wpływa umiarkowana, lecz systematyczna aktywność. Nie musisz więc katować się na siłowni czy biegać maratonów. 

Jak najczęściej spędzaj czas na świeżym powietrzu, dzięki czemu zdołasz dotlenić swój organizm. Kontakt z przyrodą świetnie wpływa również na psychikę, pozwalając się zrelaksować, rozładować stres i nabrać dystansu do rzeczywistości oraz codziennych problemów. 

Osoby praktykujące zdrowy tryb życia nie zapominają również o pielęgnowaniu bliskich relacji z innymi ludźmi. Często spotykają się z przyjaciółmi i poświęcają czas na rozmowy. Podczas nich dzielą się własnymi emocjami, dlatego nie muszą tłumić ich w sobie. Poświęcają także czas na realizowanie swoich pasji oraz nie zapominają o odpoczynku. Unikają pracoholizmu i przesadnego zamartwiania się problemami. Starają się na bieżąco rozwiązywać problemy, zamiast zamiatać je pod dywan. 

Niezwykle istotnym elementem zdrowego trybu życia jest także odpowiednia długość oraz jakość snu. Organizm osób śpiących zbyt krótko i zarywających noce nie jest w stanie odpowiednio się regenerować. Dlatego czujemy się wtedy zmęczeni i spada nasza odporność.

Warto przeczytać

Zdrowy tryb życia a dieta

Wymieniając zasady zdrowego trybu życia, nie można zapomnieć o diecie. Powinna obfitować ona w pełne witamin i minerałów produkty roślinne, takie jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe, kasze, płatki, kiełki, pestki, nasiona, orzechy czy oleje tłoczone na zimno. Do kategorii zdrowego jedzenia można także zaliczyć kiszonki oraz wykazujący działanie probiotyczne nabiał – jogurty naturalne, kefiry czy maślanki. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pamiętajmy, że wodę dostarczamy, także pijąc soki, mleko, jedząc zupy czy inne płynne posiłki. Mitem jest, że każdy, kto dba o zdrowy tryb życia, musi wypić 2 litry wody dziennie.

W jadłospisie osoby prowadzącej zdrowy tryb życia mogą znaleźć się co najwyżej nieduże ilości mięsa, cukru, soli czy słodyczy. Wskazane jest zarazem unikanie wszelkich dań typu fast food, a także ubogich w składniki mineralne produktów z białej mąki.

Zamiast marnowania czasu na bezwartościowe rzeczy - świadome życie i skupienie się na osobistych priorytetach. Brzmi groźnie, ale masz trochę dość szaleńczego tempa, którego nabrało twoje życie? Mamy dla ciebie 10 wskazówek, które pozwolą ci zwolnić, odzyskać władzę nad swoim życiem i czerpać z niego więcej satysfakcji. Sprawdź!

Slow life dla początkujących. Co możesz zrobić, żeby twoje ż...

Zdrowy tryb życia a używki

Osoba zastanawiająca się nad tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia, powinna również unikać wszelkich używek, takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Ich stosowanie naraża na problemy zdrowotne, powstanie zaburzeń psychicznych oraz problemy z prawem.

Warto przeczytać

Jak prowadzić zdrowy tryb życia i się nie zniechęcić?

Regularne prowadzenie zdrowego trybu życia wymaga wytrwałości i samozaparcia. Aby szybko nie stracić motywacji, warto stawiać sobie realistyczne cele. Nie jest dobrym pomysłem wprowadzanie od razu drastycznych zmian. Zamiast więc przechodzić na rygorystyczną dietę wegańską czy witariańską, lepiej będzie – przynajmniej na początku – zdecydować się na semiwegetarianizm (dietę dopuszczającą spożywanie mięsa ryb i drobiu) lub fleksitarianizm (dietę ograniczającą ilość i częstotliwość jedzenia mięsa). Dzięki temu nadal możemy spożywać mięso, lecz rzadziej, w ograniczonych ilościach czy jedynie jego zdrowsze rodzaje.

Kiedy zaś planujemy rozpocząć bieganie, nie zaczynajmy od długich dystansów czy narzucania sobie szybkiego tempa biegu. Narażamy się wtedy nie tylko na zniechęcenie, lecz także zwiększamy ryzyko kontuzji.

Zdrowy tryb życia łatwiej jest wprowadzić i utrzymać wtedy, gdy towarzyszą nam w tym inne osoby. Dobrze będzie więc uprawiać sport wspólnie z bliską osobą lub zapisać się na grupowe zajęcia.
Aby przez długi czas wytrwać w prowadzeniu zdrowego trybu życia, warto ponadto nagradzać się za podejmowane wysiłki. Przykładowo, po ukończonym treningu, pozwólmy sobie na zjedzenie słodkiej, ale zdrowej przekąski.

Co powinniśmy jeść po bieganiu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet