Weganizm to restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Osoby jedzące według zasad weganizmu nie spożywają mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych, w tym jaj i nabiału. Samo wykluczenie tych produktów zawierających cenne witaminy i minerały wymusiły zbudowanie własnej piramidy żywienia. U jej podstaw znajdują się zboża bogate w białko tj. komosa ryżowa, amarantus czy gryka. Środkowy poziom piramidy stanowią rośliny strączkowe, orzechy, rośliny oleiste oraz sery. Zwłaszcza te ostatnie są powszechnym składnikiem wytwarzanym z orzechów, migdałów, nerkowców czy fasoli, co świadczy o ogromnej kulinarnej wszechstronnej wegan. Na szczycie piramidy znajdują się takie produkty jak cukier, miód, kawa i herbata.
Weganizm to nie tylko styl żywienia, ale także filozofia życia. Duży odsetek wegan jest wyznawcami praw zwierząt. Z tego powodu unikają nie tylko spożywczych produktów zwierzęcych, ale także odzieży zawierającej jedwab, wełnę, skórę oraz futro. Bojkotują firmy, które przeprowadzają testy swoich produktów na zwierzętach oraz kupują kosmetyki niezawierające składników odzwierzęcych.
Warto przeczytać
Weganizm a wegetarianizm – różnice
Wegetarianizm jest bezmięsnym sposobem odżywiania, jednak dopuszczającym produkty pochodzenia zwierzęcego.
Co ciekawe w świecie dietetyki wyróżnia się odmiany wegetarianizmu, do których zaliczamy:
- laktoowowegetarianizm - przyzwalający na jedzenie jaj, mleka i jego przetworów, laktowegetarianizm – dopuszczający mleka oraz jego przetworów,
- owowegetarianizm – zezwalający na spożywanie wyłącznie jaj w zakresie produktów zwierzęcych,
- witarianizm – zabraniający spożywania produktów wysoko przetworzonych,
- frutarianizm – oparty wyłącznie na surowych owocach
- weganizm.
Dieta wegańska jest jednak bardziej radykalną formą wegetarianizmu, która poszła o krok dalej, wykluczając produkty nie tylko mięsne, ale i pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym każdy weganin żywi się tylko produktami roślinnymi.
Jakie korzyści płyną z diety wegańskiej?
Korzyści weganizmu są ściśle związane z wykluczeniem produktów mięsnych z diety. Ich eliminacja pozwala na uchronienie organizmu przed hormonami i antybiotykami powszechnie stosowanymi w hodowli w celu sztucznego podwyższenia jakości mięsa. Ponadto taka decyzja pozwala na obniżenia spożywania tłuszczy nasyconych i cholesterolu, a więc składników, powodujących miażdżycę i choroby sercowo-naczyniowe. Dieta wegańska bogata w produkty zbożowe, owoce i warzywa dostarcza organizmowi dużych ilości błonnika pokarmowego, który obniża ryzyko zachorowania na cukrzyce, nowotwory, otyłość i przeciwdziała zaparciom.
Czy weganizm jest dobrym sposobem na odchudzanie?
Jak pokazują badania dieta wegańska, może być skutecznym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Kluczem jest dobór odpowiednio zbilansowanej diety z właściwą podażą kalorii. W przypadku diety wegańskiej dobrane produkty powinny być pełnowartościowe, a eliminacja mięsa pozwala na zmniejszenie zjadanych kalorii.
Pomimo tego, że wiele produktów tj. pieczywo, chipsy, czy słodycze mają charakter wegański ich spożywanie w nadmiarze może paradoksalnie spowodować przybranie wagi. W związku z tym przy stosowaniu diety na odchudzanie należy mieć na uwadze przede wszystkim dostarczaną liczbę kalorii.
Czy dieta wegańska może być niezdrowa?
Główne kontrowersje wokół diety wegańskiej są związane z powstającymi niedoborami witamin B12 i D, a także żelaza występującego wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Źle zbilansowana dieta wegańska może prowadzić do anemii czy osteoporozy.
W związku z tym bardzo ważne jest, aby stosowana dieta wegańska była odpowiednio zbilansowana, oparta o właściwe produkty, a w razie konieczności wzbogacona o dodatkową suplementację. Realizacja wymienionych założeń sprawia, że dieta wegańska może z powodzeniem stanowić odpowiedni sposób żywienia nie tylko dla przeciętnego Kowalskiego, ale także dla sportowców.
Warto przeczytać
Jak wyglądają tradycyjne wegańskie przepisy?
Decydując się na dietę wegańską, trzeba się liczyć z tym, że bułka z szynką i sałatą nie wchodzi w grę, dlatego wiele wegan otwarcie mówi, że dieta ta uczy umiejętnego dobierania składników.
Jednak pomimo spożywczych ograniczeń, weganie mają dostęp do wielu zamienników pozwalających na gotowanie tradycyjnych potraw. I tak oto odpowiednikiem masła może być awokado, mleko migdałowe doskonale zastępuje mleko krowie, a brak mięsa jest niezauważalny dzięki tworzonym kotlecikom z soczewicy, soi czy fasoli.
Dzięki mądrym decyzjom weganie spożywają nie tylko zdrowe, ale i ciekawe potrawy. Na śniadanie najpopularniejsze wegańskie przepisy to kanapki z pastą warzywną, sałatki czy placki wielowarzywne. W czasie pory obiadowej weganie jedzą makarony z warzywnymi sosami, tarty, ale i także warzywne odpowiedniki tradycyjnych potraw mięsnych na przykład gołąbki czy pierogi. Jeśli zdecydujesz się na tę dietę, smakowitych propozycji na pewno Ci nie zabraknie dzięki wielu materiałom udostępnianych w Internecie. Przykładowo korzystając z przeglądarki internetowej, wpisując hasło weganizm blog czy weganizm przepisy, otrzymasz dostęp do artykułów czy portali poświęconych temu sposobowi żywienia.
6 zdrowotnych korzyści, jakie wynikają z bycia weganinem