Dieta na odchudzanie z pewnością pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy, jednak zanim sięgniemy po dietę, warto zdać sobie sprawę z tego, co sprawia, że schudniemy. Za znikające kilogramy zarówno na wadze, jak i w lustrze, odpowiada nic innego, jak ujemny bilans kaloryczny. To właśnie za sprawą odpowiedniej liczby kalorii spożywanych w ciągu doby organizm spala tłuszcz, a co za tym idzie - zbędne kilogramy.
Dieta na odchudzanie a liczba kalorii
W celu wyliczenia prawidłowej liczby kalorii, jaka pozwoli nam na schudnięcie, warto skorzystać z kalkulatora kalorii. W internecie bez problemu znajdziemy wiele kalkulatorów, jednak aby prawidłowo oszacować zapotrzebowanie kaloryczne, najlepiej skorzystać z rozbudowanego kalkulatora z wieloma funkcjami. Oprócz podstawowych informacji takich jak wiek, wzrost czy waga, dobry kalkulator poprosi także o podanie ogólnej aktywności w ciągu dnia, budowy ciała czy ilości treningów odbytych w tygodniu.
To cię zainteresuje: Kinga Zawodnik przeszła operację zmniejszania żołądka. Diety jej nie pomogły
Po wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji, na kalkulatorze pojawi się wartość kalorii podana jako CPM, lub w przypadku anglojęzycznego skrótu TDEE. CPM to Całkowita Przemiana Materii, czyli nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli chcemy schudnąć kilka kilogramów, od wartości CPM należy odjąć 400 lub 500 kalorii. Dzięki temu waga zacznie spadać w zdrowym tempie, a my zachowamy dobre samopoczucie.
Warto przeczytać również:
Odchudzanie a dieta - jak stracić na wadze
Chociaż za utratą wagi stoją kalorie, a nie konkretne produkty spożywcze, warto zdecydować się na dietę odchudzającą. Dieta na odchudzanie bardzo często opiera się na niskokalorycznych, ale objętościowo dużych posiłkach, dzięki czemu nie towarzyszy nam uczucie głodu. Takie posiłki są świetnym sposobem nie tylko na zaspokojenie głodu, ale także pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne.
Ponadto, dobra dieta na schudnięcie powinna składać się ze zbilansowanych posiłków tak, aby nasz organizm nie odczuł żadnych braków podczas przejścia na redukcję. Decydując się na odchudzanie bez żadnej konkretnej diety, możemy niekontrolowanie spożywać zbyt małe ilości białka, tłuszczy lub węglowodanów, co przyczyni się do mniejszych efektów i utrudni proces utraty wagi. Skuteczna dieta na odchudzanie powinna zawierać pełnowartościowe i przede wszystkim zróżnicowane posiłki, składające się ze smacznych, lubianych produktów i prawidłowego połączenia makroskładników. Dzięki temu, utrata wagi nie będzie kojarzyła nam się z przykrym obowiązkiem, a posiłki będą równie smaczne, co przed przejściem na dietę.
Jaką dietę na odchudzanie wybrać?
Chociaż restrykcyjne diety wymagające wielu wyrzeczeń mogą z pozoru przynosić szybsze efekty, to takie wybory zazwyczaj są jedynie krótkofalowe i w ostateczności prowadzą do efektu jojo. Po kilku tygodniach przepełnionych frustracją z powodu niesmacznych i źle skomponowanych posiłków, bardzo łatwo poddać się i zaprzestać korzystania z diety. Właśnie dlatego lepiej postawić na smaczną i przede wszystkim zbilansowaną dietę, która będzie bogata we wszystkie makroelementy, witaminy i minerały.
Czy warto skorzystać z pomocy dietetyka?
Pomoc profesjonalisty może okazać się nieoceniona, w przypadku diety odchudzającej, szczególnie jeśli przeszkadza nam nasz brzuch. Dieta na odchudzanie dobrana w niewłaściwy sposób, nie tylko potrafi spowodować niechciany efekt jojo, ale również zwiększa ryzyko pojawienia się problemów trawiennych i chorób jelit. Zbyt mała ilość błonnika, prawie całkowita rezygnacja z tłuszczy czy spożywanie drastycznie małej ilości kalorii mogą źle wpłynąć na nasz organizm, dlatego najbezpieczniej oddać się w ręce specjalisty, który dopasuje plan odchudzania bezpośrednio do naszych potrzeb.
W momencie, gdy marzysz o utracie jedynie kilku zbędnych kilogramów, pomoc dietetyka nie jest konieczna, o ile stosujesz dietę w sposób rozważny. Podstawowym problemem jest spożywanie zbyt małej ilości kalorii w celu osiągnięcia szybkich efektów, jednak jak się okazuje, ma to wręcz odwrotny skutek.
Organizm, który nie dostaje wystarczającej energii z pożywienia, szybko reaguje w obawie przed wygłodzeniem i przy następnym spożywanym posiłku usiłuje zatrzymać na zapas jak największe pokłady energii i tłuszczu. Właśnie z tego powodu, jedząc za mało posiłków, może być nam wręcz trudniej zrzucić wagę, niż gdyby redukcja kalorii odbywała się stopniowo. Jeżeli obawiasz się, że nie umiesz prawidłowo obliczyć swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, lub nie wiesz jakie posiłki powinnaś spożywać, aby było to zdrowe dla twojego organizmu, wykwalifikowany dietetyk z pewnością okaże się pomocny.
W momencie, gdy twoim celem jest utrata kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilogramów, warto skorzystać z pomocy dietetyka, który nie tylko zadba o prawidłowy przebieg odchudzania, ale także na bieżąco będzie monitorował stan twoich wyników. Odchudzanie się na własną rękę przy otyłości, może oprócz ewentualnych problemów zdrowotnych doprowadzić do zbyt szybkiej utraty wagi, a w efekcie nadmiaru luźnej skóry, która nie zdąży się naturalnie obkurczyć.
Warto przeczytać
Jaką dietę odchudzającą brzuch wybrać?
Nie bez powodu mówi się, że brzuch robimy w kuchni. O ile chudniemy regularnie z całego ciała, a nie tylko z jednej partii, o tyle nasz brzuch możemy w łatwy sposób zmniejszyć, stosując oprócz tego odpowiednią dietę. Dieta na schudnięcie która poprawi nasz brzuch, powinna być przede wszystkim skonstruowana w oparciu o wykluczenie ewentualnych nietolerancji pokarmowych, aby nie powodowała wzdęć i uczucia dyskomfortu.
Często w posiłkach na diecie znaleźć możemy ciemne pieczywo, a także pełnoziarniste makarony zamiast zwykłych zbóż. Nie bez powodu! Jasne pieczywo i makarony łatwo powodują wzdęcia oraz bolesne napęcznienie brzucha. Przez takie problemy żołądkowe czujemy się przede wszystkim niekomfortowo, ale także mamy wrażenie, że nasza dieta nie przynosi efektów, ponieważ brzuch wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwracać uwagę, jest obecność błonnika w naszej diecie. Duża zawartość błonnika wspiera trawienie i przyspiesza metabolizm, co pozytywnie wpływa na utratę kilogramów i zapewnia uczucie lekkości.
Dieta śródziemnomorska - zasady
Jeżeli chcesz, aby droga do wymarzonej sylwetki była przyjemna, a jedzone posiłki smaczne, to idealny rozwiązaniem jest dieta śródziemnomorska. Śródziemnomorski klimat kojarzy się z długo wyczekiwanymi wakacjami nad morzem, oliwkami, dużą ilością warzyw i owocami morza. Nic więc dziwnego, że dieta śródziemnomorska jest jedną z bardziej lubianych diet.
W odróżnieniu od innych diet, dieta śródziemnomorska to nie tyle ściśle określony jadłospis z wydzielonymi posiłkami, ile styl żywienia. Dzięki temu dietę śródziemnomorską możesz wprowadzić do swojej kuchni na stałe, a efektami cieszyć się przez długie lata. Również z tego powodu jest to jedna ze zdrowszych diet, które bardzo pozytywnie wpływają na organizm. Co więcej, badania naukowe udowodniły, że oprócz pięknej sylwetki i świetnej formy, osoby stosujące dietę śródziemnomorską rzadziej chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Zaletą diety śródziemnomorskiej są pełnowartościowe i zbilansowane posiłki. Stosując taką dietę, możesz mieć pewność, że dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość zarówno białek, tłuszczy, jak i węglowodanów, a cała dieta opiera się na prostej piramidzie.
Podstawą piramidy diety śródziemnomorskiej są przede wszystkim warzywa i owoce, ryż, makaron i chleb pełnoziarnisty, oraz oliwa z oliwek. Te produkty są bazą całej piramidy i powinny być wykorzystywane w każdym posiłku. Kolejnym poziomem piramidy jest niskotłuszczowy nabiał, oliwki, czosnek, cebula, przyprawy oraz wszelakie orzechy i nasiona -te produkty powinny być spożywane przynajmniej raz dziennie. Kolejnym poziomem piramidy są produkty, które należy spożywać raz w tygodniu i należą do nich ryby, mięso białe i czerwone, jaja oraz ziemniaki.
Choć na pierwszy rzut oka piramida może okazywać się skomplikowana, to przy odrobinie wprawy komponowanie posiłków w oparciu o nią staje się niezwykle łatwe i wygodne. Ważne jest, aby systematycznie spożywać produktów z danego poziomu piramidy zgodnie z ich zalecaną liczbą porcji w tygodniu.
Warto przeczytać
Dieta DASH - dieta bez wyrzeczeń!
Kolejna dieta na odchudzanie, która nie wymaga wielu wyrzeczeń a przy tym działa dobroczynnie na nasz organizm, to dieta DASH. Dieta odchudzająca DASH nie opiera się na piramidzie, ale na spożywaniu konkretnej liczby porcji danych grup pożywienia w ciągu dnia. Dzienny jadłospis powinien być tak skonstruowany, aby znajdowało się w nim 6-8 porcji pełnoziarnistych produktów takich jak pieczywo lub makaron, 4-5 porcji warzyw i owoców oraz 2-3 porcje nabiału o niskiej zawartości tłuszczu.
W przypadku kasz i makaronów porcja wynosić powinna 1/2 szklanki, natomiast w przypadku warzyw to 1 szklanka liściastych warzyw lub 1/2 szklanki gotowanych bądź surowych produktów. Przyjmuje się, że porcja nabiału to mały kubek jogurtu naturalnego, 50 g twarogu lub plasterek żółtego sera.
Mięso spożywane na diecie DASH powinno być chude, i tak jak nabiał spożywane w 2-3 porcjach dziennie, natomiast tłuszcze roślinne takie jak masło czy margaryna powinny być jedzone maksymalnie w 2 porcjach. Porcja mięsa wynosi około 90-100 gram, a porcja tłuszczy to mała łyżeczka do herbaty.
Kaloryczne produkty takie jak orzechy, nasiona czy słodycze powinny być ograniczane do 4-5 porcji tygodniowo. Biorąc pod uwagę, że dieta DASH jest dietą odchudzającą, trzeba przyznać, że te zasady nie są restrykcyjne. Dieta DASH pozwala w prosty sposób na przygotowanie wielu zróżnicowanych posiłków, a przede wszystkim nie obciąża układu trawiennego i ma pozytywny wpływ na nasz organizm.
Przy wyborze diety warto więc kierować się nie tyle sztywnym jadłospisem, zmuszającym nas do jedzenia tego, na co niekoniecznie mamy ochotę, ile możliwością układania dowolnych posiłków według prostych zasad. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dietą, możesz z łatwością wydrukować piramidę żywienia diety śródziemnomorskiej lub zasady porcjowania diety DASH i powiesić je w kuchni, tak aby mieć je pod ręką podczas przygotowania posiłków. Takie działanie pozwoli ci łatwiej odnaleźć się w kuchni i szybko zapoznać z nowym planem żywienia.
Jak pozbyć się "oponki"? Kilka prostych sposobów na płaski brzuch
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!