Zmiany w zwolnieniach na lekcjach WF-u. Nie wystarczy już opinia lekarza rodzinnego. Wejdą w życie od 1.09.22

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Uczniowie robią pompki // Zmiany w zwolnieniach na WF-ie. Na czym będą polegały?
Uczniowie robią pompki // Zmiany w zwolnieniach na WF-ie. Na czym będą polegały? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ gogian
Dłuższe zwolnienia z WF-u będzie mógł przypisywać jedynie lekarz specjalista (np. kardiolog, ortopeda), a nie lekarz rodzinny, jak było to do tej pory. Dzieci, które zmuszone są do zrezygnowania z ćwiczeń w ramach zajęć z wychowania fizycznego przez semestr lub dłużej, będą musiały udać się po zwolnienie do lekarza specjalisty. Zmiany te mają wejść w życie już od 1 września 2022 roku.

Zwolnienie z WF-u. Co się zmieni?

Zmiany w zakresie zwolnień z WF-u zapowiedział na antenie RMF FM minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk. Pytany był m.in. o to, dlaczego tak wysoki odsetek dzieci nie uczestniczy w zajęciach z wychowania fizycznego.

– Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji wf-u, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny – zapowiedział Kamil Bortniczuk.

Dodał także, że zmiana jest wprowadzana we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Ma wejść w życie już od roku szkolnego 2022/2023.

od 16 lat

Czym jest Narodowa Baza Talentów?

Zapowiedział także kolejną reformę, która pojawi się na tę chwilę jedynie w poszczególnych regionach, a w perspektywie w całej Polsce.

– Drugą potężną zmianą, którą wprowadzamy od 1 września (na razie pilotażowo, na Lubelszczyźnie i na Opolszczyźnie, a od 1 września 2023 roku już w całej Polsce) jest absolutnie unikatowy program Narodowa Baza Talentów, w ramach którego każdy nauczyciel WF będzie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w każdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych – mówił minister sportu i turystyki.

Ocenił, że będzie to „świetne narzędzie do monitorowania, ile dzieciaków uczęszcza na WF, ile nie poddaje się tym testom, a ile ma problemy z BMI, czyli z podstawowym wskaźnikiem określającym stosunek wagi do wzrostu”.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wcale nie dziwię się że tyle jest zwolnień z WF. Wiele dzieci nie chce ćwiczyć. Lata mijają a lekcje od PRLu nie wiele się zmieniły. Najgorsze to jest przebieranie i strój gimnastyczny, nierzadko wymyślony i udziwniony przez wf. Sam jak ćwiczę to wybieram który mi pasuje. Ale to tylko moje zdanie. Co inni mogą dopowiedzieć - to strach pytać. I tym niech się zajmą rządzący a nie zwiększają formalności
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet