Państwowe Obserwatorium Wykroczeń i Karania (ONDRP), we współpracy z francuskim ZUS-em i serwisem statystycznym ministerstwa spraw wewnętrznych przeprowadziło badania „Kadr życia i bezpieczeństwa”.
Wywiady z 14 tysiącami osób w wieku 18-75 lat ujawniły, że w latach 2014-2015 we Francji co najmniej 267 tys. osób zetknęło się z przemocą seksualną.
Skala ujawnionych nagannych zachowań, do których należały m.in. chamskie, nachalne i agresywne "końskie zaloty" zaskoczyła francuski rząd, który wprowadzi w przyszłym roku do prawa nowość: „wykroczenie zniewagi seksualnej”, które ma być karane wysokimi mandatami.
Na tego typu zachowania najczęściej narażone są kobiety w autobusach, metrze, pociągach i innych publicznych środkach transportu.
Wg badań, niemal 160 tysięcy osób stało się ofiarami nachalnych gestów współpasażerów (m.in. całowania z zaskoczenia i dotykania), ponad 110 tys. spotkało się z ekshibicjonistami (obu płci, lecz z dużą przewagą mężczyzn), a ponad 16 tys. padło ofiarą innych przemocowych działań, jak dotykanie intymnych części ciała, gwałtów lub prób gwałtów. Aż 44 proc. tych osób przeżyło takie napaści wielokrotnie. Prawie wszystkie ofiary (94 proc.) nie znały sprawców napastowania.
Zjawisko to jest najczęstsze w regionie paryskim. Zdaniem władz, problem był do tej pory słabo zbadany, choć jest źródłem traum i depresji.
źródło: Strajk.eu
Czytaj także:- #MeToo – miliony kobiet wyznają, że były molestowane
- Trzy Polki tygodniowo giną w wyniku przemocy domowej
- Jolie i Paltrow wśród wielu kobiet molestowanych przez Weinsteina
- Kobiety solidarnie przeciwko gwałtom utworzą Krąg CISZY
#MeToo. Setki Paryżanek dołączyły do kampanii przeciwko molestowaniu