Większość mam zapytanych o to, czy żałują decyzji o poczęciu dziecka, z pewnością powiedzą, że NIE. Jednak ciąża, poród, połóg, karmienie piersią i wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie i przeżycie, które pozostawia ślad na ciele i w psychice kobiet. Oczywiście złe wspomnienia, dolegliwości zdrowotne, czy permanentne zmęczenie odchodzą na dalszy plan. Warto jednak mówić i pokazywać nie tylko blaski, ale i te ciemniejsze strony macierzyństwa, aby uchronić wszystkich przed rozczarowaniem.
Życie młodych mam bez retuszu
Młode mamy borykają się z wieloma problemami. Jeszcze jakiś czas temu wiele z nich nie chciało, wstydziło się lub po prostu im nie wypadało mówić i pokazywać swoich słabości, łez czy niedoskonałego ciała po porodzie. Obecnie coraz więcej z nich decyduje się mówić o ciemnych stronach macierzyństwa, które jednak nie mają żadnego wpływu na miłość do dziecka. Warto to robić i nie udawać, że życie młodej mamy jest idealne i cudowne!
Dowiedz się więcej:
Co się zmienia po porodzie?
Po porodzie zmienia się dokładnie wszystko – ciało, podejście do życia, priorytety, organizacja czasu, związek z partnerem, życie zawodowe i towarzyskie!
Nieidealne ciało
Przede wszystkim przygotuj się, że twoje ciało nie będzie takie samo jak przed zajściem w ciąże. Mniej elastyczna skóra na brzuchu, pupie, nogach i piersiach jest czymś normalnym, a z każdą kolejną ciążą będzie jeszcze gorzej. W wyniku rozciągania się skóry mogą pojawić się rozstępy i cellulit, który bardzo ciężko jest usunąć. Ale kto powiedział, że tego trzeba się wstydzić?
Wypadanie włosów
Po porodzie hormony w organizmie kobiety szaleją. Dowiesz się o tym, kiedy nagle zaczną wypadać ci włosy na głowie. To normalne zjawisko i nie ma czym się przejmować. Po kilku miesiącach wszystko powinno wrócić do normy. Zadbaj o siebie poprzez odpowiednią dietę bogatą w produkty zawierające witaminę A i C oraz cynk i selen.
Nieprzespane noce
Zapomnij również o przespanych nocach. Noworodki trzeba karmić co 2-3 godziny, niemowlaki rzadziej, ale to nie oznacza, że pozwolą ci spać 8 godzin. Dzieci się wiercą, płaczą i wydają dźwięki. A dobry słuch matki usłyszy nawet kichnięcie. Prawdopodobnie będziesz tak zmęczona, że będziesz mogła usnąć w każdym miejscu i o każdej porze. Bądź pewna, że nie jesteś w tym osamotniona.
Karmienie piersią
Reklamy pięknie umalowanych mam karmiących uśmiechniętego noworodka ma się nijak do rzeczywistości. Wiele kobiet wygląda zdecydowanie inaczej, karmiąc swoje pociechy.
Brak czasu
Po urodzeniu dziecka nie będziesz mieć czasu na przyjemności, oglądanie seriali, czy wypicie ciepłej kawy lub zjedzenie obiadu przy stole. Z pewnością warto dobrze organizować sobie dzień i dzielić się obowiązkami z partnerem. Ale z pewnością musisz się liczyć z tym, że twój życie będzie wyglądało już inaczej.
Humory i histerie
Nigdy nie dogodzisz i nie będziesz mieć pewności, co Cię dzisiaj czeka. Twój bobas jest coraz starszy i myślisz, że będzie łatwiej? Niestety, ale nie. Najpierw będzie bunt dwulatka, potem trzylatka, czterolatka itd. Dzieci mają zmienne nastroje i nawet jeśli jednego dnia bez krzyku pójdą się wykąpać i umyć zęby, to nie oznacza, że jutro będzie tak samo!
Dowiedz się więcej:
Związek z partnerem
Z pewnością zmieni się także twój związek. Kiedy kobieta staje się mamą, partner odgrywa drugoplanową rolę. A zmęczenie, roztargnienie i brak czasu nie wpływa pozytywnie na podsycanie emocji w relacjach damsko-męskich. Spokojnie wszystko się unormuje! A być może ta sytuacja sprawi, że odkryjesz nowe oblicze ukochanego!?