Gdzie pływać, a gdzie nie
Najlepiej w miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu oraz dobrze sobie znanych. W wodzie tak głębokiej i w takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom pływackim.
W przypadku kąpieli w miejscach niestrzeżonych ratownicy WOPR radzą, by nie odpływać od brzegu dalej niż 50 metrów. Większa odległość znacznie wydłuża czas akcji ratunkowej prowadzonej przez osoby postronne lub całkowicie ją uniemożliwia. Maleją szanse dostrzeżenia wypadku tonięcia.
Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (na przykład przy molo lub falochronie). Tworzą się przy nich silne zawirowania wody i leje na dnie (głębokie nawet na 2-3 metry). Bardzo łatwo można zostać wciągniętym pod taflę wody.
Kiedy lepiej unikać kąpieli
Pływanie nie jest wskazane, jeśli temperatura wody wynosi poniżej 14 st. Celsjusza. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania powinna być nie niższa niż 18 stopni, a najlepsza to 22-25 stopni.
Nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Nawet jeżeli było to tylko jedno piwo. Alkohol sprzyja brawurowym zachowaniom i pogarsza koordynację ruchów. Rozszerza również naczynia krwionośne, przez co ciało szybciej się wychładza, oraz wypłukuje potas z organizmu, co zwiększa ryzyko skurczu mięśni.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
W Polsce brakuje ratowników wodnych. "Na zachodzie mogą zarobić nawet 7-8 tys. zł"
Źródło: TVN24 / x-news
Nie wchodź do wody także po posiłku. Odczekaj co najmniej godzinę po przekąsce i trzy godziny po zjedzeniu obiadu. Po jedzeniu jesteśmy mniej sprawni fizycznie, bo organizm jest skupiony na trawieniu.
Nie wskakuj nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu. Do wody wchodzimy stopniowo, krok po kroku, polewając nią przedramiona, brzuch i klatkę piersiową, żeby nie doznać szoku z powodu nagłej zmiany temperatury.
Nie wolno kąpać się także po zachodzie słońca, ponieważ w razie wypadku ciemność uniemożliwia udzielenie pomocy.
Nie należy przebywać w wodzie, zwłaszcza w zimnym Bałtyku, zbyt długo, ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.
Sprawdzaj, nie daj się zaskoczyć
Badaj dno zbiornika wodnego, w którym planujesz się kąpać. Nigdy nie skacz do wody na główkę, jeśli nie wiesz, jak jest głęboko. W morzu dno sprawdzaj nawet codziennie, zwłaszcza po silnym wietrze, ponieważ w nocy mogło się zmienić i miejsce wczoraj bezpieczne już takie nie jest.
Nie ufaj oczom. Mimo że 200 metrów przed tobą ludzie mają wodę po pas, nie oznacza to, że między tobą a nimi nie jest głęboko. Oni mogą stać na podwodnej wysepce, a ty za dwa metry możesz mieć urwisko i nagle stracisz grunt.
Zabójczy prąd wsteczny
Czerwona flaga na strzeżonej plaży oznacza zakaz kąpieli. Dostosuj się do niego, bo przy wysokiej fali często występują w Bałtyku bardzo silne prądy wsteczne, które potrafią nawet dorosłego zbić z nóg w wodzie sięgającej niewiele powyżej kolan. Wystarczy moment, by zostać wyciągniętym na kilkaset metrów w głąb morza.
Fala wsteczna wynosi nie tylko w głąb morza, ale i wciąga pod taflę wody. Siła jej ssania jest ogromna. Powrót do brzegu jest bardzo trudny nawet dla wytrawnego pływaka.
Prądy wsteczne pojawiają się już przy wietrze o sile 2-3 stopni w skali Beauforta (fale na ok. 0,5 metra), a ich siła rośnie wraz z siłą wiatru. Jeżeli prąd wsteczny wyciągnie cię daleko od brzegu, nie wpadaj w panikę. Nie próbuj wrócić najkrótszą drogą, ponieważ opadniesz z sił. Płyń pod kątem 45 stopni do linii brzegowej. Będzie dalej, ale prąd wsteczny, będzie słabszy.
*****
Kiedy widzisz tonącego, wzywaj ratownika.
Jeżeli nie widzisz go w pobliżu, dzwoń na numer 601 100 100 - to ogólnopolski telefon WOPR. Możesz też sam ruszyć na pomoc, ale najpierw oceń ryzyko i swoje możliwości, pamiętając, że wiele osób tonie właśnie w trakcie ratowania innych. Weź też pod uwagę poniższe porady zamieszczone na jednej ze stron WOPR.
Przy udzielaniu pomocy z brzegu najpierw podaj tyczkę, wiosło, gałęzie, część ubrania, a w ostateczności własną dłoń. Tonący ma bardzo silny chwyt, co może spowodować utratę równowagi i niebezpieczeństwo znalezienia się w wodzie.
Udzielanie pomocy z wody jest bardzo niebezpieczne dla ratującego. Trzeba pamiętać o kilku zasadach:
- Zapewnij sobie asekurację osób trzecich.
- Skacz do wody bez ubrania, bo ono krępuje ruchy.
- Podbiegnij wzdłuż linii brzegu, żeby odległość do przepłynięcia była jak najmniejsza.
- Utrzymuj kontakt wzrokowy z tonącym.
- Podpływając do tonącego, oceń jego stan. Jeśli jest przytomny, spróbuj nawiązać z nim kontakt.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Aneta Zając będzie miała na głowie komornika?! Krawczyk nie ma już nic do stracenia
- Tak na co dzień wygląda Opozda. Spójrzcie tylko na te miny [ZDJĘCIA]
- Dwa auta na komunię, co dalej?! Rutkowscy o szczegółach urodzin syna
- Zwyciężczyni "Top Model" zgarnęła 200 tys. złotych. Ma nietypowy pomysł, jak je wydać