Skuteczne sposoby na uniknięcie zmarszczek i bruzd na twarzy. Zobacz, co robić, aby spowolnić efekty starzenia

Redakcja Strona Kobiet
Podpowiadamy, o co zadbać, aby skóra twarzy była jędrna.
Podpowiadamy, o co zadbać, aby skóra twarzy była jędrna. Greta Hoffman/Pexels.com
Jak zapobiec wiotczeniu skóry twarzy? Co zrobić, żeby nie pojawiały się bruzdy i zmarszczki? Kluczowe jest odpowiednie napięcie mięśni twarzy. Dowiedz się, jak je wspomóc i co zadbać, żeby cieszyć się ładnym wyglądem.

Spis treści

Istnieje około 70 mięśni „młodości”

Nie każdy wie, że w skład twarzy człowieka wchodzi około 70 mięśni. To one podtrzymują skórę i w dużej mierze odpowiadają za jej młodzieńczy wygląd. Nazywane mimicznymi, a także wyrazowymi, wpływają na naszą mimikę i kształt twarzy.

Bardzo istotne dla zachowania młodego wyglądu są mięśnie szyi. Położone w okolicy kręgosłupa, łatwo zbierają wszelkie nasze napięcia, a także przekładają się na jędrność i elastyczność skóry twarzy. To właśnie do nich należy mięsień szeroki szyi (tzw. platysma. Nasze ułożenie kącików ust to m.in. jego zasługa.

Już kobiety po 25. roku życia mogą zauważyć u siebie początki procesów starzenia się, a ma to związek m.in. ze spowolnieniem procesów syntezy kolagenu i elastyny (białek niezbędnych do zachowania odpowiedniej elastyczności skóry). Kolagen jest także budulce innych mięśni o strukturze i napięciu spoczynkowym związanym z tkanką łączną także z kolagenu. Stąd popularność preparatów zawierających ten składnik.

Co robić, aby mięśnie twarzy nie były wiotkie i spięte?

Aby zachować młody wygląd i piękne rysy twarzy, zaleca się holistyczne podejście do ciała. Wśród rzeczy, o które szczególnie powinniśmy się zatroszczyć, znajdują się:

  • zdrowa dieta,
  • wystarczająca ilość snu,
  • unikanie stresu,
  • ograniczanie używek,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • nawilżanie skóry.

Mięśnie pełnią funkcję podpory dla skóry twarzy i odpowiadają za jej napięcie. Dlatego warto zainteresować się jogą twarzy i masażami, które aktywizują mięśnie w tej części ciała. Te zbite można w razie konieczności rozluźnić podczas profesjonalnego zabiegu. Masaże twarzy są rekomendowane, aby spowolnić procesy starzenia skóry.

Dlaczego twarz potrzebuje kolagenu?

Do zachowania odpowiedniego napięcia mięśni i skóry potrzebny jest kolagen. Mięsień ów tworzy tkanka łączna. Kolagen stanowi „rusztowanie” dla mięśni twarzy i jest niezbędny dla zachowania ich napięcia oraz elastyczności. Niestety wraz z wiekiem nasz organizm zaczyna produkować go coraz mniej. Skóra traci pierwotną jędrność i zaczynają pojawiać się zaburzenia w napięciu mięśni. Gdy mięsień platysma (mięsień szeroki szyi) zaczyna wiotczeć, również skóra traci młodzieńczy wygląd. Zmiany są widoczne w okolicach: szyi, dekoltu czy ust. Również inne grupy mięśni twarzy podlegają procesom starzenia się. Mięśnie wiotczeją, a na twarzy pojawiają się zmarszczki.

W trosce o młodzieńczy wygląd skóry twarzy, można sięgnąć po:

  • suplementy diety,
  • odpowiednią żywność,
  • zawierające ten składnik kosmetyki pielęgnacyjne.

Może zainteresować cię również:

Dostarcz skórze dużą dawkę białka

Niektóre osoby decydują się również na zabiegi ujędrniające skórę twarzy. Ich zaletą jest to, że efekty są szybciej widoczne. Ich główna wada to wyższy koszt. Takie zabiegi dają długotrwały efekt, a skóra wygląda po nich naturalnie, zachowując jednocześnie odpowiednią masę.

– Oczekując szybkich i spektakularnych efektów, warto zdecydować się na iniekcje kolagenowe, w szczególności z użyciem tropokolagenu typu I. Jako prekursor dojrzałego kolagenu, tropokolagen, nie czekając na pobudzenie mechanizmu neosyntezy kolagenu przez fibroblasty, natychmiast wbudowuje się w strukturę biorusztowania. Dzięki temu zaraz po zabiegu dochodzi do rozpoczęcia regeneracji tkanki, a jednocześnie uruchomione zostają naturalne procesy zachodzące w tkance łącznej, które z wiekiem zostały spowolnione – tłumaczy lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group.

Zwolennicy tej metody ujędrniania skóry przekonują, że jest ona bezpieczna, a iniekcja tropokolagenowa to bezinwazyjny zabieg. Niestety, iniekcje kolagenowe nie są zabiegami odpowiednimi dla wegetarian.

– Mezoterapia tropokolagenowa to bardzo bezpieczny zabieg. Do iniekcji używana jest sterylnie zapakowana fiolka z preparatem, w którym głównym składnikiem aktywnym jest tropokolagen pochodzenia wieprzowego. Badania potwierdzają, że jest on najbardziej podobny biologicznie do ludzkiego, dzięki czemu nie wywołuje alergii, jest doskonale przyswajalny i nieimmunogenny. Iniekcje tropokolagenowe to doskonały sposób na zregenerowanie delikatnych okolic oczu lub ust, gdzie zastosowanie innych rozwiązań bywa ryzykowne. Tropokolagen jest wprowadzany bezpośrednio do mięśnia, ale dzięki swojej przenikalności działa dwutorowo – regeneruje skórę i mięśnie – wyjaśnia lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa.

Iniekcja tropokolagenowa może pomóc zachować dłużej jędrną skórę. Po zabiegu od razu można wrócić do codziennych zajęć. Działanie anti-aging przynosi wymierne korzyści:

  • pomaga utrzymać napięcie mięśni twarzy i szyi,
  • zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowo–powięziowe tych okolic,
  • przyczynia się do redukcji zmarszczek,
  • ułatwia zrelaksowanie twarzy.
Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet