Spis treści
Joga twarzy pomaga wzmocnić mięśnie. Jej zwolennicy przekonują, że regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może pozytywnie wpłynąć na nasz wygląd, np. pomóc podnieść policzki. Praktyka polega na naciąganiu w odpowiedni sposób skóry i robieniu różnych min. W Polsce tę metodę zalecają m.in. Kasia Bem, Marta Kucińska i Agata Radniecka. Przedstawiamy zestaw ćwiczeń na „chomiki”, żuchwę oraz inne mięśnie twarzy.
Co to jest joga twarzy?
Joga twarzy to metoda z obszaru anty-aging. Polega ona na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń mięśni twarzy. Pomaga zadbać o jędrność skóry, pozbyć się obwisłych policzków i zredukować zmarszczki. Regularne ćwiczenia twarzy pozytywnie wpływają na nasz wygląd.
Ta metoda ćwiczeń mięśni twarzy została opracowana w Japonii. W latach dwutysięcznych o jej popularyzacji przyczynił się m.in. Gary Sikorski, założyciel Happy Face Yoga. Wydawać by się mogło, że polega ona na robieniu dziwnych min, jednak zabiegi zalecane przez instruktorki jogi twarzy mają za zadanie działać odmładzająco. Przekładają się na zdrowy wygląd twarzy, ujędrniają skórę i pomagają zachować dobrą kondycję mięśni twarzy. Co ważne, pozwalają poruszyć wszystkie mięśnie twarzy, a tych mamy wiele.
Ćwiczenia jogi twarzy obejmują:
- czoło,
- policzki,
- brodę,
- usta,
- oczy,
- szyję.
– Joga twarzy to japońska metoda ćwiczeń twarzy, polegająca na holistycznym podejściu do ciała, łącząca elementy ćwiczeń twarzy z odpowiednim oddechem, postawą ciała, elementami diety oraz nauką świadomej mimiki twarzy. Daje efekt odmłodzenia, redukuje zmarszczki, likwiduje podwójny podbródek, a także – do pewnego stopnia – może przemodelować twarz, poprzez np. uwydatnienie kości policzkowych czy ust – można dowiedzieć się ze strony jogapiekna.com, należącej do certyfikowanej nauczycielki Metody Jogi Twarzy, Marty Kucińskiej.
Nadmiar obowiązków i stresujący tryb życia przekładają się na nasz wygląd, jak również na mimikę twarzy. Życie w biegu, bez odpowiedniej ilości wypoczynku i czasu na relaks, niestety odciskają na nas swoje piętno. Stąd moda na jogę twarzy, stosunkowo nowy trend, propagowany przez zwolenniczki życia fit i holistycznego podejścia do ciała, jak również niektóre fizjoterapeutki czy nauczycielki Jogi Kundalini. Tę formę gimnastyki zalecają instruktorki jogi twarzy. Jak zapewniają amatorki jogi twarzy, regularna praktyka wspiera procesy anty-aging i pomaga poprawić wygląd. Według Marty Kucińskiej wystarczy praktykować dwa razy dziennie po 15 min., aby zauważyć pozytywne efekty ćwiczeń.
Jakie są zalety jogi twarzy?
Joga twarzy pozwala spowolnić naturalnie zachodzące procesy starzenia skóry. Marta Kucińska, właścicielka profilu Joga Piękna na Instagramie, wymienia liczne zalety gimnastyki twarzy. Są to:
- redukcja zmarszczek,
- zapobieganie ich powstawaniu,
- efekt odmłodzenia skóry,
- likwidacja podwójnego podbródka,
- redukcja opadających policzków (tzw. chomików),
- uwydatnienie kości policzkowych i ust.
Aby jednak joga twarzy przyniosła nam wymierne korzyści, warto połączyć ją z innymi działaniami hamującymi procesy starzenia się. Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy styl życia, dbać o zbilansowane, regularne posiłki, wysypiać się i troszczyć o swój organizm. Joga twarzy przyniesie najlepsze efekty w połączeniu z:
- odpowiednim oddychaniem,
- technikami automasażu,
- właściwie dobranymi olejkami eterycznymi,
- dietą,
- technikami relaksacyjnymi,
- wizualizacją.
Kto wymyślił face yogę?
Chociaż ćwiczenie mięśni twarzy nie jest niczym nowym, podobnie jak joga, to o jodze twarzy słyszymy dopiero od kilkunastu lat. Małgosia Góralska z portalu bosonamacie.pl przypomina, że metodę Face Yoga Method™ (w skrócie FYM) stworzyła Japonka, Fumiko Takatsu. Kobieta doznała poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego wymagała długiej rehabilitacji. Swój powrót do zdrowia starała się przyśpieszyć poprzez praktykę jogi, a doświadczenie z maty postanowiła przenieść na ćwiczenia mięśni twarzy. To tak powstała metoda FYP.
Fumiko Takatsu zapragnęła podzielić się wiedzą na temat jogi twarzy z innymi Japończykami, a opracowana przez nią technika szybko zdobyła uznanie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Obecnie Face Yoga Method™ ma swoich zwolenników na całym świecie, a jej stosowania uczą certyfikowani instruktorzy i instruktorki.
Jak zacząć ćwiczyć jogę twarzy?
Przed przystąpieniem do jogi twarzy Marta Kucińska zaleca obserwację nawyków, które towarzyszą nam na co dzień. Możemy odruchowo marszczyć czoło, unosić brwi czy skręcać wargi w bok. Aby lepiej poznać swoją twarz i pozbyć się postarzających trików, warto obserwować się przed lustrem. Tam też osoby początkujące powinny zacząć praktykę jogi twarzy. Można również zrobić zdjęcia przedstawiające przód głowy.
Praktykę wykonuje się na stojąco lub siedząco. Ważne jest, aby zachować proste plecy, nie napinać mięśni ramion i karku. Ćwiczeń najlepiej będzie nauczyć się pod okiem specjalisty lub specjalistki.
Aby uprawiać jogę twarzy, nie trzeba być joginem. Tę metodę z powodzeniem mogą stosować osoby, które nigdy nie stały na macie. Warto jednak wiedzieć, że ma ona niewiele wspólnego z klasyczną hatha jogą, w której ważną rolę odgrywa aspekt duchowy. Podczas gdy propagatorki jogi twarzy podkreślają przede wszystkim zbawienny wpływ tej metody na nasz wygląd (choć nie tylko), to dla joginów praktyka asan stanowi sposób na rozwój nie tylko ciała, ale i ducha.
Gdzie czerpać wiedzę z obszaru face yogi?
Joga twarzy zyskuje na popularności i jest promowana przez liczne Instagramerki. Takie osoby jak Marta Kucińska zalecają nie tylko wykonywanie ćwiczeń twarzy, ale także promują jej automasaże. W działaniach z obszaru anty-aging niektórzy osoby proponują również kinezjotaping twarzy. Kobiety, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej stosunkowo młodej metody, mogą także zapisać się na kurs z certyfikowaną instruktorką jogi twarzy.
Zwolenniczki jogicznych ćwiczeń czoła, policzków, brody, ust oczu i szyi edukują kobiety na temat jogi twarzy na Instagramie oraz szerzą wiedzę na temat tej metody na swoich stronach internetowych. Wśród nich warto wymienić: Katarzynę Bęben (@20fitmin na Instagramie), właścicielkę strony 20fitmin.pl, Martę Kucińską (@jogapieknacom), właścicielkę strony jogapiekna.com, Agatę Radniecką z Vizagojoga.pl, Ewę Piotrkowską z Akademii Holy Space czy instruktorki z yogattractive.com. Nie sposób także zapomnieć o Kasi Bem, jednej z prekursorek jogi twarzy w Polsce.
Chcesz poznać ćwiczenia z zakresu jogi twarzy? Zobacz, czego uczą profesjonalne instruktorki!
Zadbaj o swoje naturalne piękno!
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!