Spis treści
Zespół Downa to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Takie osoby mają pewne charakterystyczne cechy fizyczne, intelektualne i zdrowotne. Jest to choroba nieuleczalna, ale istnieją różne programy interwencji wczesnodziecięcej i terapie, które mogą pomóc w rozwoju dziecka i poprawie jego jakości życia. Niektórzy doskonale radzą sobie w codziennym życiu, spełniają się zawodowo, robią nawet kariery w świecie mody, inni wymagają opieki przez 24 godziny na dobę.
Słodki przepis na sukces. Kobieta z zespołem Downa milionerką
Collette DiVitto to kobieta sukcesu, która urodziła się z zespołem Downa. Choroba była powodem tego, że nikt nie chciał przyjąć jej do pracy. Te przykre sytuacje natchnęły ją do stworzenia własnego bi...
Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzimy 21 marca
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa i ta data nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa.
Jest to święto coroczne, które zostało ustanowione w 2005 roku, a jego pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Z tej okazji na całym świecie odbywają się liczne imprezy, które mają za zadanie zwiększyć świadomość ludzi, propagować prawa i dobra osób z zespołem Downa. To ważne, aby pokazać, że wszyscy się integrujemy z osobami z tą wadą genetyczną.
12-letnia artystka z zespołem Downa wysłała swój obraz Elżbiecie II
Wanessa Bąkowska ma 12 lat, zespół Downa i niezwykły talent do malowania. Jedno ze swoich dzieł wysłała Królowej Elżbiecie II.
Różne skarpetki symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również dniem kolorowych skarpetek. Założenie ich na swoje stopy jest znakiem solidarności z osobami chorymi. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe, z kolei ich kolory tolerancję. Inicjatywę noszenia kolorowych skarpetek w dniu Światowego Dnia Zespołu Downa propaguje wiele gwiazd, m.in. Anna Lewandowska.