Spis treści
Zespół Downa to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Takie osoby mają pewne charakterystyczne cechy fizyczne, intelektualne i zdrowotne. Jest to choroba nieuleczalna, ale istnieją różne programy interwencji wczesnodziecięcej i terapie, które mogą pomóc w rozwoju dziecka i poprawie jego jakości życia. Niektórzy doskonale radzą sobie w codziennym życiu, spełniają się zawodowo, robią nawet kariery w świecie mody, inni wymagają opieki przez 24 godziny na dobę.
Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzimy 21 marca
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa i ta data nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa.
Jest to święto coroczne, które zostało ustanowione w 2005 roku, a jego pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Z tej okazji na całym świecie odbywają się liczne imprezy, które mają za zadanie zwiększyć świadomość ludzi, propagować prawa i dobra osób z zespołem Downa. To ważne, aby pokazać, że wszyscy się integrujemy z osobami z tą wadą genetyczną.
Różne skarpetki symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również dniem kolorowych skarpetek. Założenie ich na swoje stopy jest znakiem solidarności z osobami chorymi. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe, z kolei ich kolory tolerancję. Inicjatywę noszenia kolorowych skarpetek w dniu Światowego Dnia Zespołu Downa propaguje wiele gwiazd, m.in. Anna Lewandowska.
Uzupełnij domową apteczkę
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek