Nadużywanie mediów cyfrowych przez dzieci i młodzież
Uczniowie przed komputerem spędzają średnio 5 godzin dziennie. To czas, który poświęcają jedynie na naukę. Ponadto po lekcjach również korzystają z mediów cyfrowych. To naturalne zjawisko w pandemii. Ograniczone zostało korzystanie z miejsc użytku publicznego, a także wskazywana jest izolacja społeczna. Jej konsekwencją jest wzrost liczby uzależnień od komputera i telefonu u dzieci.
Rodzice powinni zwrócić uwagę na to ile czasu ich dziecko spędza przed komputerem. Specjaliści wskazują na kilka niebezpiecznych symptomów, które powinno być alarmem, że nasze dziecko może mieć problem z uzależnieniem cyfrowym.
Objawy uzależnienia u dzieci
Problemy z koncentracją, senność, gorsze wyniki w nauce - takie mogą być pierwsze objawy uzależnienia cyfrowego u dzieci. Porzucenie dalszych zainteresowań, a także gorszy kontakt z rówieśnikami może być również sygnałem dla rodziców, że dzieje się coś złego. Czerwona lampka powinna się szczególnie zapalić, jeśli dziecko:
- zapomina o jedzeniu posiłków,
- zaniedbuje obowiązki szkolne i rodzinne
- nie potrafi określić ile czasu spędza przed komputerem
- dziecko zaczyna być rozdrażnione i agresywne
Według ekspertów dzieci bardziej nieśmiałe i wysoko wrażliwe mogą być bardziej narażone na uzależnienie od komputera i telefonu. Często również ucieczka w wirtualny świat jest spowodowana odrzuceniem i złym traktowaniem przez rówieśników. Uzależnienie cyfrowe może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka. W naszej galerii radzimy jak można zapobiegać uzależnieniu najmłodszych od komputera i telefonu.