COVID-19 osierocił 10 milionów dzieci na całym świecie. Eksperci ostrzegają, że osieroconym dzieciom grozi wiele niebezpieczeństw

PAP
Katarzyna Dębek
Opracowanie:
Przed pandemią COVID-19 na całym świecie było około 140 milionów osieroconych dzieci. Teraz ta liczba może być znacznie większa.
Przed pandemią COVID-19 na całym świecie było około 140 milionów osieroconych dzieci. Teraz ta liczba może być znacznie większa. Shlomaster Pixabay.com
10 milionów dzieci na świecie straciło rodzica lub opiekuna w wyniku COVID-19. Eksperci ostrzegają, że osieroconym dzieciom częściej grozi ubóstwo, wykorzystywanie i przemoc seksualna. To tragedia, która może dotknąć każdego. Wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego przez angielskich i afrykańskich naukowców są wstrząsające.

Pomimo tego, że już wielu z nas przyzwyczaiło się do koronawirusa i nauczyło się z nim żyć. To nie zmienia faktu, że zabrał on nam wszystkim bliskie osoby. Ze skutkami pandemii każdy z nas musi się zmierzyć, a w szczególności dzieci, które zostały sierotami.

Przed pandemią COVID-19 na całym świecie było około 140 milionów osieroconych dzieci. Pierwsze badanie, obejmujące wstępne dane szacunkowe, przeprowadzone we współpracy z 13 organizacjami międzynarodowymi, wykazało, że co najmniej 1,5 miliona dzieci doświadczyło śmierci rodzica, opiekuna lub obojga, z powodu zgonów związanych z COVID-19 w pierwszych 14 miesiącach pandemii.

W kolejnym globalnym badaniu, dzięki dostępności większej liczby danych (głównie o nadmiarowych zgonach), udało się ustalić, że do 31 października 2021 r. minimalna liczba dzieci na świecie, osieroconych w wyniku COVID-19, wzrosła do 5,2 miliona.

W trzecim badaniu naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych i Imperial College bazowali na tej samej metodologii. Na podstawie danych WHO autorzy przeanalizowali zgony na poziomie krajowym, wskaźniki dzietności i krajowe dane dotyczące nadmiernej umieralności dostarczone przez WHO, The Economist oraz Institute for Health Metrics and Evaluation, po czym wykorzystali modelowanie matematyczne do opracowania szacunków dotyczących sieroctwa i utraty opiekunów wśród dzieci.

– Śmierć rodzica lub opiekuna naraża dzieci na zwiększone ryzyko nieszczęść przez całe życie – chyba, że otrzymają odpowiednie wsparcie na czas" – powiedziała naczelna autorka dr Susan Hillis, która była zaangażowana w badanie podczas swojej kadencji w CDC (Centers for Disease Control and Prevention), a obecnie pracuje w Oksfordzie jako przewodnicząca Globalnej Grupy Referencyjnej ds. Dzieci Dotkniętych COVID-19.

Eksperci ostrzegają, że osieroconym dzieciom grozi wiele niebezpieczeństw

Na całym świecie dzieci, które tracą rodzica lub opiekuna, są bardziej narażone na ubóstwo, wykorzystywanie i przemoc seksualną, zakażenie wirusem HIV, problemy ze zdrowiem psychicznym i poważny stres.

– Ponad 10 milionów dzieci pozostawionych bez opiekunów przez COVID-19 stanie przed różnego rodzaju wyzwaniami. Na moim kontynencie, w Afryce, dotkniętych jest ponad 2,5 miliona dzieci, a ponieważ walczą o przetrwanie bez opiekunów, stają w obliczu zwiększonego ryzyka przemocy i wykorzystywania seksualnego. Teraz jest najlepszy czas, by pomóc tym dzieciom i ich rodzinom – powiedział jeden z autorów badania, Joel-Pascal Ntwali N'konzi z Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych.

– Nasze odkrycia wskazują na pilną potrzebę inwestowania w plany reagowania skoncentrowane na dzieciach o największym ryzyku i w najbardziej dotkniętych lokalizacjach – dodała prof. Lucie Cluver z Wydziału Polityki Społecznej i Interwencji Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Dzięki tej aplikacji zgłosisz przemoc rówieśniczą w szkole. Również po ukraińsku!

Dzięki tej aplikacji zgłosisz przemoc rówieśniczą w szkole. Również po ukraińsku!

RESQL to specjalna aplikacja, pozwalająca zgłosić przemoc w szkole. Można pobrać ją na smartfony z systemami Android oraz iOS. Stworzona przez zespół specjalistów z renomowanego Uniwersytetu SWPS, ma ...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

Potrzebny system ochrony osieroconych dzieci

Naukowcy są zgodni co do tego, że należy opracować globalne systemy nadzoru, aby monitorować liczbę dzieci dotkniętych śmiercią rodziców i opiekunów.

Memorandum prezydenckie Białego Domu w sprawie długoterminowych skutków COVID-19 uznało – na podstawie najnowszych danych – potrzebę wspierania dzieci pogrążonych w żałobie z powodu COVID-19 w USA. Również Peru, Meksyk, Brazylia, Eswatini i RPA mają w planach inicjatywy legislacyjne, wspierające osierocone w wyniku COVID-19 dzieci.

Na stronie internetowej Imperial College London dostępny jest na bieżąco aktualizowany „kalkulator sieroctwa
Pełna treść publikacji dostępna jest na stronie JAMA Pediatrics
(PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet