Dziecko płacze i nie chce zasnąć? Ten sposób je uspokoi – twierdzą naukowcy. Czy dzięki ich patentowi niemowlęta zaczną przesypiać noce?

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Płacz i niepokój niemowlęcia jest stresujący także dla jego rodziców.
Płacz i niepokój niemowlęcia jest stresujący także dla jego rodziców. RODNAE Productions / Pexels
Czemu dziecko płacze? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców nie mogących uspokoić płaczącego niemowlaka. Dotychczasowe badania pokazały, że noszenie małych dzieci na rękach działa na nie kojąco. Teraz naukowcy znaleźli metodę, która umożliwia nie tylko wyciszenie malca, ale także ułatwiającą jego usypianie. Co kryje się za liczbami 5-5-8?

Spis treści

Jak uspokoić niemowlę? Naukowcy wypróbowali cztery metody

Jak pokazują statystyki, u około 20-30 proc. niemowląt występuje problem nadmiernego płaczu i trudności ze snem bez wyraźnego powodu. Wpływa to negatywnie na stan psychicznych rodziców, którzy są z tego powodu zestresowani. Dlatego naukowcy postanowili znaleźć uniwersalną, skuteczną metodę, która pozwoli wyciszyć i uśpić niespokojnego malca. Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma „Current Biology”.

Podczas badania wypróbowano cztery warianty:

  • matka trzymała niemowlę i chodziła,
  • matka trzymała niemowlę i siedziała,
  • niemowlę leżało w łóżeczku,
  • niemowlę leżało w bujaczku lub wózku i było bujane.

W eksperymencie wzięło udział 21 niemowląt w wieku do siódmego miesiąca życia. Podczas badania dzieci miały mierzone tętno, a zespół filmował także ich reakcję, aby monitorować nastrój maluchów, podczas gdy ich mamy nosiły je na rękach, bujały i odkładały.

Niezwykła reakcja płodu na smaki w łonie matki. To może być prawdziwy przełom

Niezwykła reakcja płodu na smaki w łonie matki. To może być prawdziwy przełom

Po raz pierwszy udowodniono, że płód reaguje na różne smaki w łonie matki. Brytyjscy naukowcy sprawdzili za pomocą ultrasonografu 4D reakcję nienarodzonych dzieci na dwa warzywa o różnych profilach sm...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Skuteczna metoda „5-5-8” na uśpienie dziecka: nosisz, przytulasz, odkładasz

Wyniki obserwacji pokazały, że tętno dzieci zwalnia, a one przestają płakać, gdy matki noszą je w ramionach przez pięć minut – część niemowląt może wtedy nawet zasnąć.

Co ciekawe, dzieci reagują na ruch rodzica niezależnie od tego, czy śpią czy nie. Badanie pokazało np., że tętno dziecka przyspiesza, jeśli rodzic szybko obróci się podczas chodzenia lub próbuje położyć je w łóżeczku.

Kolejnym krokiem w wyciszeniu malca jest kołysane go na kolanach lub w ramionach przez co najmniej pięć do ośmiu minut, kiedy opiekun siedzi. U dzieci można wówczas zaobserwować spadek tętna. Jednocześnie wzrasta szansa, że niemowlęta będą spały po umieszczeniu ich w łóżeczku. Część z nich może jednak obudzić się podczas tej czynności.

– Zbadaliśmy fizjologię stojącą za zachowaniami, które wszyscy znają, chociaż nie jest do końca rozumieją, dlaczego działają – mówi Gianluca Esposito, psycholog rozwojowy z Uniwersytetu w Trydencie we Włoszech, jeden z autorów badania.

Na podstawie przeprowadzonych obserwacji naukowcy proponują schemat: 5 minut noszenia, 5 do 8 siedzenia z dzieckiem w ramionach. Choć nie mogą zagwarantować, że metoda zadziała na każde dziecko i zapewni całej rodzinie przespane noce, mówią, że warto spróbować.

Metoda opracowana przez naukowców zakłada: 5 minut noszenia niemowlęcia na rękach, 5 do 8 minut siedzenia z dzieckiem w ramionach i odłożenie go do
Metoda opracowana przez naukowców zakłada: 5 minut noszenia niemowlęcia na rękach, 5 do 8 minut siedzenia z dzieckiem w ramionach i odłożenie go do łóżeczka Current Biology Creative Commons CC-BY
Ile powinno spać dziecko? Jak zadbać o zdrowy sen niemowlęcia i nastolatka?

Ile powinno spać dziecko? Jak zadbać o zdrowy sen niemowlęcia i nastolatka?

Sen dzieci, a raczej jego brak, to jeden z częstych problemów rodziców. Częste pobudki niemowląt, trudności z zasypianiem starszaków i problem z zagonieniem do łóżek, a potem porannym budzeniem nastol...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet