Jeden z numerów "Niebieskiej Linii" zawieszony

nie
Archiwum
Udostępnij:
Z powodu braku dofinansowania z ministerstwa sprawiedliwości, wygaszono jeden z numerów tzw "Niebieskiej Linii", dzięki której ofiary przemocy domowej otrzymywały pomoc.

Osoby, które anonimowo szukają pomocy w sprawie przemocy domowej, nie dodzwonią się na numer 22 668-70-00. Przyczyną jest ucięcie dofinansowania z ministerstwa sprawiedliwości. Niezmiennie działa ogólnopolski telefon, pod którym przez całą dobę oferowane jest wsparcie ofiarom przemocy. Pomoc uzyskamy dzwoniąc pod numer 800-12-00-02.

Poradnia Telefoniczna Niebieskiej Linii – numer 22 668 7000 była finansowana z funduszu pomocy ofiarom przestępstw i ich rodzin, którego budżetem dysponuje ministerstwo sprawiedliwości. Resort Zbigniewa Ziobry co roku ogłasza otwarty konkurs, w którym organizacje aplikują o pieniądze. W 2016 zmieniły się jednak zasady konkursu, które zdaniem przedstawicieli ośrodka, eliminowały jednostki, które udzielają pomocy za pomocą internetu czy telefonu.

Ośrodek wciąż pomaga stacjonarnie, w Warszawie przy ul. Korotyńskiego 13 (tel. do umówienia wizyty: 22-824-25-01). Jak powiedziała OKO.press kierowniczka ośrodka, telefon działał od 2007 roku, a z jego pomocy rocznie korzystało około sześć tysięcy osób.

Ministerstwo wydało we wtorek oświadczenie, w którym czytamy m.in. "Ministerstwo podkreśla, że Instytut Psychologii Zdrowia z Warszawy został zakwalifikowany w otwartym konkursie na pomoc pokrzywdzonym w 2017 r. ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, przeprowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Instytut Psychologii Zdrowia otrzymał więc w tym roku dotację. Co więcej, jednym z warunków konkursu był obowiązek świadczenia pomocy poprzez rozmowę telefoniczną z osobą pierwszego kontaktu. IPZ ten warunek spełnił. W ofercie konkursowej stwierdził, że nie planuje kosztów związanych z dyżurami telefonicznymi osoby pierwszego kontaktu, ale pomoc telefoniczna – jak zapewnił - będzie dostępna.

Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie, że „w tym roku w Ministerstwie Sprawiedliwości nie było możliwości pozyskiwania środków na tego typu działania”. Wręcz przeciwnie – prowadzenie infolinii telefonicznej dla pokrzywdzonych stanowiło warunek otrzymania dotacji na całą działalność."

Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Jeden z numerów "Niebieskiej Linii" zawieszony - Dziennik Bałtycki

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marian Koniuszko.
Dużo się mówi o przemocy domowej, w której agresorem i katem jest ojciec lub "pan domu". A kto pomoże dziecku, nad którym znęca się matka? Proste przykłady przemocy psychicznej: zakaz położenia się na łóżku w dzień, Urywanie na oczach dziecka głowy i rąk i nóg lalkom i niszczenie zabawek z poleceniem wyrzucenia szczątków do śmietnika, różne zakazy za zjedzenie 1 kostki czekolady przeznaczonej dla "mamy", zabieranie telefonu przy zbyt wolnej reakcji na polecenie np. wyjścia z psem. A wreszcie usiłowanie zrobienia z dziecka psychicznie niedorozwiniętej aby uchodzić za nieszczęśliwą matkę upośledzonego dziecka. Dzieciak ma dopiero 11 lat. Jak mówi, nie może się doczekać swojej osiemnastki by uciec od tego koszmaru. Jakie może mieć wyniki w szkole? Stan nerwów i psychikę? Nikt takimi dziećmi się nie interesuje.

Ktoś zdaje się już pisał coś o wychowywaniu i przyszłości narodu, ale to było dawno i chyba już nieaktualne.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie