Picie alkoholu w ciąży jako przestępstwo? Rzecznik Praw Dziecka chce karać kobiety
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wprowadzenie kar za picie alkoholu w ciąży zaproponował w raporcie ze swojej działalności. Napisał w nim:
Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. (…) Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w tracie ciąży.
O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, zwracając uwagę, że pomysł RPD ma poparcie w PiS, ale budzi sprzeciw opozycji. Poseł Marek Ast (PiS) porównuje pijące ciężarne do pijanych kierowców: „To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu.” - mówi w „DGP”.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwraca uwagę, że dziecko poczęte nie może być wyłączane spod ochrony przepisu art. 160 k.k., mówiącego o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Czym grozi picie alkoholu w ciąży?
Według danych PARPA najwięcej alkoholu spożywają kobiety w wieku 18-29 lat. Instytucja przypomina też o tym, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, bo każda szkodzi dziecku. Skutki picia alkoholu w ciąży to:
- poronienie
- przedwczesny poród
- niska waga urodzeniowa dziecka
- uszkodzenia mózgu dziecka
- alkoholowy zespół płodowy (FAS)
- wady serca i nerek
- opóźnienie wzrostu
- zespół ADHD
- problemy ze wzrokiem i słuchem
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PARPA