Kara za picie alkoholu w ciąży? Rzecznik Praw Dziecka chce kar dla pijących ciężarnych kobiet

asz
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Rzecznik Praw Dziecka chce wprowadzenia kar dla kobiet, które piją alkohol w ciąży.
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Rzecznik Praw Dziecka chce wprowadzenia kar dla kobiet, które piją alkohol w ciąży. 123rf.com
Odpowiedzialność karna za picie alkoholu w ciąży – to pomysł na zmiany Kodeksu karnego, który wyszedł od Rzecznika Praw Dziecka. Ma to wpisywać się w ochronę zdrowia i życia dziecka poczętego.

Picie alkoholu w ciąży jako przestępstwo? Rzecznik Praw Dziecka chce karać kobiety

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wprowadzenie kar za picie alkoholu w ciąży zaproponował w raporcie ze swojej działalności. Napisał w nim:

Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. (…) Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w tracie ciąży.

O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, zwracając uwagę, że pomysł RPD ma poparcie w PiS, ale budzi sprzeciw opozycji. Poseł Marek Ast (PiS) porównuje pijące ciężarne do pijanych kierowców: „To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu.” - mówi w „DGP”.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwraca uwagę, że dziecko poczęte nie może być wyłączane spod ochrony przepisu art. 160 k.k., mówiącego o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Według danych PARPA najwięcej alkoholu spożywają kobiety w wieku 18-29 lat. Instytucja przypomina też o tym, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, bo każda szkodzi dziecku. Skutki picia alkoholu w ciąży to:

  • poronienie
  • przedwczesny poród
  • niska waga urodzeniowa dziecka
  • uszkodzenia mózgu dziecka
  • alkoholowy zespół płodowy (FAS)
  • wady serca i nerek
  • opóźnienie wzrostu
  • zespół ADHD
  • problemy ze wzrokiem i słuchem
Czy szkodzisz swojemu dziecku? Nawet mając dobre chęci, możesz wyrządzać swojemu dziecku krzywdę lub narażać je na niebezpieczeństwo! Zobacz, co możesz robić źle!

Czy szkodzisz swojemu dziecku? Sprawdź, co jest dla niego ni...

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PARPA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet