Mija 100 lat odkąd kobiety mają w Polsce prawa wyborcze. Wciąż wychodzą na ulice, aby mówić o tym, czego chcą

AOle
Dariusz Bloch
Choć Polki obchodzą właśnie stulecie praw wyborczych, wciąż muszą walczyć o równe traktowanie, płace i godność. Z okazji przypadającego w czwartek 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet, aktywistki skupione w organizacji "Ogólnopolski Strajk Kobiet" zorganizowały kolejne protesty.

"Umiemy gotować, zgotujemy Wam rewolucję!"

Kobiety walczące o swoje prawa spędziły 8 marca 2018 roku na manifestacjach.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował m.in. Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą; przy wsparciu lokalnych grup działania, aktywistek, grup formalnych i nieformalnych. Czarne protesty OSK doprowadziły w 2016 do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.

- Sukces zawdzięczamy maksymalnemu rozproszeniu naszego protestu – temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce – podkreślają panie z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

8 marca - Międzynarodowy Strajk Kobiet. "Jesteśmy wszędzie"

O co dziś walczą kobiety? Prawie o to samo o co walczyły 100 lat temu. Anna Wróblewska-Zawadzka, przedstawicielka ruchów kobiecych, w tym Nieformalnej Grupy Inicjatywnej mówi, że trzeba walczyć ciągle o to, by nie stracić swoich praw. Kobiety nadal są niedoceniane i to właśnie one najczęściej pracują na dwóch etatach, jednym w pracy, drugim w domu.

Poznań - Międzynarodowy Strajk Kobiet: Manifestowało kilkaset osób. Kontrmanifestacja zgromadziła... pięć osób [ZDJĘCIA]

Poznań dołączył do około kilkuset miast na świecie, w których odbyły się podobne manifestacje. Przemawiała m. in. Joanna Jaśkowiak, a wśród protestujących znaleźli się Joanna Schmidt i Ryszard Petru.

Maksymalnie trzysta osób pojawiło się w czwartek wieczorem na placu Wolności. Odbywał się tam Międzynarodowy Strajk Kobiet. W tym samym czasie odbywała się też kontrmanifestacja przeciwników aborcji, która zgromadziła pięć osób. Wcześniej na ul. Półwiejskiej trwało wydarzenie "Poznań. 150 martwych kobiet". Uczestnicy przypominali o ofiarach przemocy domowej.

Poznań - Międzynarodowy Strajk Kobiet: Manifestowało kilkase...

Manifa Trójmiasto 8 03 2018 pod hasłem "Myślę Czuję Decyduję" i Międzynarodowy Dzień Kobiet w Gdańsku [zdjęcia, wideo]

Na manifestacji podczas Światowego Dnia Kobiet zjawiło się kilkaset osób. Były to głównie kobiety, lecz wśród nich znalazło się również wielu mężczyzn. Niektórzy z nich szli z transparentami "To także moja sprawa" solidaryzując się z kobietami. Głównym hasłem tegorocznej 14. Manify Trójmiasto jest - "Myślę, Czuję, Decyduję".

Manifa Trójmiasto pod hasłem "Myślę, Czuję, Decyduję" w Gdańsku, 8 marca 2018 (8 03 2018).

Manifa Trójmiasto 8 03 2018 pod hasłem "Myślę Czuję Decyduję...


Międzynarodowy Strajk Kobiet - „Królestwo Jest Moje” w Gdańsku

W czwartek, 8 marca gdański plac w okolicy budynku City Forum zamienił się w Strefę Kobiet, która została zorganizowana przez grupę Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom. W tym miejscu każdy mógł wymienić się własnymi doświadczeniami i uzyskać informacje od ekspertów w tematyce problemów współczesnych kobiet.

W czwartek, 8 marca gdański plac w okolicy budynku City Forum zamienił się w Strefę Kobiet

Międzynarodowy Strajk Kobiet - „Królestwo Jest Moje” w Gdańsku


Kraków. Manifestacja antyaborcyjna kobiet [ZDJĘCIA]

W czwartek, 8 marca koło godziny 16.00 odbyła się antyaborcyjna manifestacja w obronie kobiet. Uczestnicy zebrali się przy ulicy Szewskiej, naprzeciwko Teatru Bagatela. Zobacz zdjęcia.

Kraków. Manifestacja antyaborcyjna kobiet [ZDJĘCIA]


MANIFA 8 MARCA 2018 R. W ZIELONEJ GÓRZE

Uczestniczki manify na zielonogórskim deptaku mówiły m.in. o konieczności edukacji seksualnej w szkole, bezpłatnej opiece prenatalnej, nowoczesnej antykoncepcji, likwidacji klauzuli sumienia w publicznej służbie zdrowia, legalizacji sterylizacji i aborcji zgodnie z definicją praw reprodukcyjnych WHO, bezwzględnym ściganiu i karaniu sprawców przemocy domowej. Pełen spis żądań zamieszczony jest na jednym ze zdjęć.

Kobiety walczące o swoje prawa spędziły 8 marca 2018 roku na manifestacjach. W Zielonej Górze poprowadziło ją Lubuskie Stowarzyszenie Na Rzecz Kobiet Baba, które od lat wspiera Lubuszanki potrzebujące pomocy, gdy dopada je przemoc domowa. Uczestniczki manify na zielonogórskim deptaku mówiły m.in. o konieczności edukacji seksualnej w szkole, bezpłatnej opiece prenatalnej, nowoczesnej antykoncepcji, likwidacji klauzuli  sumienia w publicznej służbie zdrowia, legalizacji sterylizacji i aborcji zgodnie z definicją praw reprodukcyjnych WHO, bezwględnym ściganiu i karaniu sprawców przemocy domowej. Pełen spis żądań zamieszczony jest na jednym ze zdjęć.Przeczytaj: Lubuszanki, kobiety sukcesuGaleria lubuskich kobiet, które nie boją się zmian. Przyłączyły się do nieformalnej grupy "Lubuszanki, kobiety sukcesu"Zobacz: 10 kobiet, które zmieniły światPOLECAMY RÓWNIEŻBrak prądu w Lubuskiem. Sprawdź kiedy   i gdzie! W Lubuskiem wystawiono ponad 160 tysięcy mandatów. Za co?

Mija 100 lat odkąd kobiety mają w Polsce prawa wyborcze. Wci...

Ogólnopolski Strajk Kobiet na Śląsku

Dąbrowa Górnicza. Panie protestowały przed PKZ. Chcą wolności i równości ZDJĘCIA

Z okazji przypadającego w czwartek, 8 marca, Międzynarodowego Dnia Kobiet aktywistki skupione w organizacji Ogólnopolski Strajk Kobiet zaplanowały kolejne protesty.

8 marca protesty odbywają się również w miastach Śląska i Zagłębia, m.in. na popularnej "Patelni" w centrum Sosnowca, w centrum Siemianowic Śląskich, na Rynku w Katowicach, na ul. Wolności w Chorzowie i na Rynku w Gliwicach.

Dąbrowa Górnicza: ogólnopolski Strajk Kobiet przed PKZ, 8 marca 2018

Dąbrowa Górnicza: Ogólnopolski Strajk Kobiet. Panie protesto...


Tarnów. Ogólnopolski strajk kobiet "Mamy moc" [ZDJĘCIA]

8 marca, na płycie tarnowskiego rynku odbyła się tarnowska odsłona ogólnopolskiego strajku kobiet.

Tarnów. Ogólnopolski strajk kobiet "Mamy moc" [ZDJĘCIA]


Manifestacja z okazji Dnia Kobiet w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

W czwartek w Koszalinie, podobnie jak w wielu innych miastach w całym kraju, zorganizowana została Manifa z okazji 100 lat praw wyborczych kobiet i Międzynarodowego Dnia Kobiet. Uczestnicy marszu przeszli z placu przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego na Rynek Staromiejski.

W czwartek w Koszalinie, podobnie jak w wielu innych miastach w całym kraju, zorganizowana została Manifa z okazji 100 lat praw wyborczych kobiet i Międzynarodowego Dnia Kobiet. Uczestnicy marszu przeszli z placu przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego na Rynek Staromiejski.

Manifestacja z okazji Dnia Kobiet w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

/

Międzynarodowy Strajk Kobiet w Bydgoszczy. Panie protestowały 8 marca [ZDJĘCIA]

- 100 lat temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Obecnie nasze prawa są ograniczane, nie będziemy się na to godzić. Bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, godność, zagwarantowana w Konstytucji RP, to wartości, których będziemy bronić - zachęcały do udziału w manifestacji organizatorki Międzynarodowego Strajku Kobiet, który odbył się również w Bydgoszczy.

- 100 lat temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Obecnie nasze prawa są ograniczane, nie będziemy się na to godzić. Bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, godność, zagwarantowana w Konstytucji RP, to wartości, których będziemy bronić - zachęcały do udziału w manifestacji organizatorki Międzynarodowego Strajku Kobiet, który odbył się również w Bydgoszczy.Panie zebrały się w czwartek, 8 marca, wieczorem pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Manifestacja nie cieszyła się zbyt wielkim zainteresowaniem.O co dziś walczą kobiety? Prawie o to samo o co walczyły 100 lat temu. Anna Wróblewska-Zawadzka, przedstawicielka ruchów kobiecych, w tym Nieformalnej Grupy Inicjatywnej mówi, że trzeba walczyć ciągle o to, by nie stracić swoich praw. Kobiety nadal są niedoceniane i to właśnie one najczęściej pracują na dwóch etatach, jednym w pracy, drugim w domu. - Musimy walczyć po to, by mieć czyste sumienie wobec naszych córek i synów - uważa Anna Wróblewska-Zawadzka. Podobne zdanie ma Piotr Sieńko, z Komitetu "Ratujmy kobiety". - Domagamy się przestrzegania Konwencji Antyprzemocowej - mówi Piotr Sieńko. - Walczymy o równość dla naszych dzieci, chcemy by żyły w lepszym świecie, by kobiety nie były gwałcone, by miały równy z mężczyznami dostęp do urzędów i otrzymywały podobne wynagrodzenie. Nadal jest, niestety tak, że kobiety zarabiają na tych samych stanowiskach 20 proc. mniej od mężczyzn.  Zobacz wideo:

Międzynarodowy Strajk Kobiet w Bydgoszczy. Panie protestował...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet