"Aborcja nie policja". Marcowe manify w całej Polsce

AOle, red
Porozumienie Kobiet 8 Marca
"Aborcja nie policja. Pomoc wzajemna, nie przemoc systemowa" - pod takim hasłem przeszła ulicami Warszawy w niedzielę 4 marca XIX Manifa.

W tym roku mija 25 lat od wprowadzenie zakazu aborcji w Polsce.

"Przed transformacją ustrojową mogłyśmy przerywać ciąże legalnie i bezpiecznie. W 1993 roku odebrano nam to prawo, a obowiązująca od tamtej pory ustawa do dziś nazywana jest „kompromisem”. Nasz głośny sprzeciw został wtedy z premedytacją zignorowany. Przez te wszystkie lata, które upłynęły od wprowadzenia zakazu, my nadal przerywamy ciąże. Potrafimy się wspierać i pomagać sobie w organizacji zabiegów w prywatnych gabinetach, zbieramy na nie pieniądze, zamawiamy leki na wywołanie poronienia. Wszystko w atmosferze lęku, że ktoś nas przyłapie – tak jak wtedy, gdy w grudniu 1999 roku w Lublińcu na podstawie anonimowego donosu o rzekomej aborcji policja wtargnęła do gabinetu lekarskiego, wyciągając stamtąd kobietę i wioząc na przymusowe badania ginekologiczne. Informacja o tym wydarzeniu była impulsem do powstania feministycznego kolektywu Porozumienie Kobiet 8 Marca. Od tego momentu co roku koło 8 marca odbywają się feministyczne marsze zwane Manifami. " - czytamy na profilu facebookowym Porozumienie Kobiet 8 Marca.

Manifa 2018 w Warszawie

Manifa 2018 [ZDJĘCIA] Warszawa: Kobiety przemaszerowały ulic...

Łódzka Manifa 2018. Była to już 15. manifestacja walki o prawa kobiet [ZDJĘCIA]

W sobotę ulicą Piotrkowską przeszła Łódzka Manifa. W demonstracji wzięło udział około 200 osób, głównie kobiet. To już 15. marsz wspierający prawa kobiet. Manifa rozpoczęła się demonstracją w pasażu Schillera. Jej tematem tegorocznej Manify były statystyki dotyczące polskich kobiet. Jak podkreślały organizatorki Manify, aż trzy na dziesięć doświadcza przemocy ze strony partnera, osiem na dziesięć zostaje porzuconych przez partnera gdy urodzi im się niepełnosprawne dziecko. Niemal wszystkie będą mieć niższą emeryturę niż pracujący na tym samym stanowisku mężczyzna.

W 2018 roku Łódzka Manifa przeszła już po raz 15.

Łódzka Manifa 2018. Była to już 15. manifestacja walki o pra...

Trzecia Manifa w obronie praw kobiet w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

W sobotę na Starym Rynku w Bydgoszczy o godz. 14 rozpoczęła się III Manifa. Organizatorem była Nieformalna Grupa Inicjatywna. Tegoroczna manifestacja odbywała się pod hasłem „Nasze prawa-wspólna sprawa!”. Uczestnicy III Manify przeszli ulicami bydgoskiej starówki. Manifestacja trwała godzinę, odbyła się spokojnie.

W sobotę na Starym Rynku w Bydgoszczy o godz. 14 rozpoczęła się III Manifa. Organizatorem była Nieformalna Grupa Inicjatywna. Tegoroczna manifestacja odbywała się pod hasłem „Nasze prawa-wspólna sprawa!”. Uczestnicy III Manify przeszli ulicami bydgoskiej starówki. Manifestacja trwała godzinę, odbyła się spokojnie. 8 marca, w Dzień Kobiet, odbędzie się natomiast kolejny już Międzynarodowy Strajk Kobiet, który przebiegać ma pod hasłem „Jesteśmy wszędzie”. Organizatorami tego protestu, przeciwko łamaniu praw kobiet są: Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz Bydgoskie Forum Obywatelskie. Początek o godz. 18 pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego.       Prognoza pogody (TVN Meteo, x-news)

Trzecia Manifa w obronie praw kobiet w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Marcowe manifestacje odbywają się także w innych miastach Polski:

  • Warszawa - 8 marca
    Plac Konstytucji, godzina 18
  • Łódź - 8 marca
    Pasaż Schillera, godz. 18
  • Gdańsk - 8 marca
    ul. Podwale Grodzkie, plac przy City Forum, 12:00 - 16:00
  • Poznań - 8 marca
    Plac Wolności, 18.00
  • Kraków - 8 marca
    Pauza In Garden, 19:00 - 22:00
  • Koszalin - 8 marca
    pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, 17:00 - 18:00
  • Bydgoszcz - 8 marca
    Pomnik Kazimierza Wielkiego, 18:00 - 19:00
  • Puławy - 11 marca
    Plac Fryderyka Chopina, 15:00 - 17:00
  • Lublin - 8 marca
    plac Króla Władysława Łokietka, 18:00 - 20:00
  • Olsztyn - 8 marca
    Ratusz Miejski, 16:30 - 18:00
  • Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Siemianowice, Katowice, Chorzów, Gliwice - 8 marca
    Dąbrowa Górnicza plac Wolności - 15:00 - 20:00
  • Szczecinek - 8 marca
    Muzeum Regionalne, ul. Szkolna 1, godzina 17:30 - 19:30
  • Wrocław - 8 marca
    godzina 18
  • Gorzów Wielkopolski - 8 marca
    ulica Wełniany Rynek, 16:30 - 19:00

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
a
a co jeśli "rozkłada nogi" przed tym samym od 10 lat i pocznie zdeformowany płód albo zwyczajnie nie cche być matką?
x
xyz
Niech sie nie rodzi lepiej policja
F
Facer
Najpierw rozkładacie nogi gdzie popadnie i prujecie się z byle kim, a potem brak odpowiedzialności i aborcja, oto ideologia feministek( czyli nie kobiet)
G
Gość
i śle kogo może na ulice
J
Jagerek
Ło matko! Baby....łopamietajta sie!
Wstyd mi za was!
J
Jagerek
Ło matko! Baby....łopamietajta sie!
Wstyd mi za was!
777
TENCZOWE POhwy I LIBEER RURZOWE MOcicCE
g
gość
Wszystkie bezpotomne kobiety z menopauzą poddajmy eutanazji, Nie reprodukowały się niech nie będą obciążeniem dla systemu. U facetów robić badania nasienia. Nieruchliwe rycerzyki - Gość do piachu. Nie ważne czy żul czy laureat nagrody Nobla.
....
Miotły wezmą ?
.
i wisienki na torcie: pozbywanie się kalek, p3d2łów i l3zb. Z punktu widzenia genetyki i przedłużania gatunku są zbędni. Dziwne, że o skr0bankach mówią ci co już się zdążyli urodzić.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet