Mikroskopowe zapalenie jelita grubego to choroba kobiet. Występuje u nich o 700 proc. częściej niż u mężczyzn! Jakie są objawy MZJG?

Anna Rokicka-Żuk
Mikroskopowe zapalenie jelita grubego jest nazywane „ukrytą niepełnosprawnością” i dotyka przede wszystkim kobiety.
Mikroskopowe zapalenie jelita grubego jest nazywane „ukrytą niepełnosprawnością” i dotyka przede wszystkim kobiety. Karolina Grabowska/Pexels
Mikroskopowe zapalenie jelit (MZJG) to przewlekła i trudna do zdiagnozowania choroba, która jest określana przez pacjentów jako „ukryta niepełnosprawność”. Uciążliwe objawy tego typu zapalenia jelita grubego nie są charakterystyczne, przez co zwykle przypisuje się je innym schorzeniom. Cierpią głównie kobiety, bo właśnie je dotyka najczęściej. Wyjaśniamy, jakie są czynniki rozwoju choroby, a także jej symptomy i sposoby leczenia.

Spis treści

Czym jest mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG)?

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba zapalna jelita o nieustalonej przyczynie, będąca jedną z postaci przewlekłego nieswoistego zapalenia jelita (inflammatory bowel disease, IBD) – obok choroby Leśniowsiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG).

W przeciwieństwie do najczęstszych chorób zapalnych jelita grubego, MZJG nie jest wykrywany w badaniu kolonoskopowym. Dla jego rozpoznania niezbędne jest pobranie wycinka i zbadanie go pod mikroskopem, co nie zawsze jest praktykowane.

Nieskuteczne jest również badanie stężenie kalprotektyny w stolcu, które stosuje się do wykrywania chorób zapalnych jelita.

Przyczyny rozwoju mikroskopowego zapalenia jelita grubego obejmują działanie kilku czynników naraz. Oprócz cech genetycznych również zaburzenia mikroflory jelitowej, przebyte infekcje i procesy autoimmunologiczne, zaburzenia wchłaniania kwasów żółciowych w jelicie czy przyjmowanie nadmiaru leków, zarówno tych bez recepty, m.in. przeciwbólowych, jak i stosowanych w terapii chorób.

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG), a z języka angielskiego – microscopic colitis (MC), może mieć dwie postaci, których udział jest zbliżony. Postać kolagenowa obejmuje zgrubienie kolagenowej wyściółki jelita, natomiast postać limfocytowa dotyczy lokalnego zwiększenia liczby białych krwinek; są też postaci mieszane. Charakter zmian nie wpływa przy tym na rodzaj występujących objawów czy sposób leczenia.

Na szczęście jednak u ok. 7 na 10 pacjentów choroby ustępowała z czasem, a tylko u co 20. osoby stwierdzano nawroty po leczeniu, które obejmuje podawanie leków sterydowych i ma wysoką skuteczność. Niemniej jednak niewykrycie schorzenia i brak odpowiednich zmian nawyków to zagrożenie, że skutki MZJG będą się nasilać. W okresach zaostrzenia pacjenci mogą wymagać nawet leczenia szpitalnego.

Zobacz też:

Objawy mikroskopowego zapalenie jelita – nietypowe i trudne do rozpoznania

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego wywołuje uporczywe i utrudniające życie objawy, takie jak naglące, wodniste biegunki w ciągu dnia i nocy oraz ich nietrzymanie, a także ból brzucha, nudności, zmęczenie, osłabienie i tracenie na wadze spowodowane niedoborami pokarmowymi.

Objawy MZJG są podobne, jak w zespole jelita drażliwego (ZDJ, ang. irritable bowel syndrome, IBS) – do tego stopnia, że u 1 na 3 pacjentów pada niewłaściwa diagnoza o ZDJ. Dolegliwości związane z mikroskopowym zapaleniem bywają także brane przez lekarzy za manifestacje choroby uchyłkowej jelita grubego.

W rzeczywistości 1 na 10 chorych z biegunkową postacią zespołu jelita drażliwego może cierpieć na nierozpoznane mikroskopowe zapalenie jelita grubego.

Pacjenci, czyli głównie kobiety, bardzo często przypisują dolegliwości także alergiom i nietolerancjom pokarmowym, jak również menopauzie. To błąd, gdyż w przypadku przewlekłych zapaleń zawsze niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań.

Choroba może prowadzić do fizycznego i psychicznego wyniszczenia. Według analizy statystyk duńskich pacjenci z MZJG są o 40 proc. bardziej narażeni na przedwczesny zgon w okresie 5 lat od diagnozy niż osoby bez tej choroby. Wykazano też jednocześnie, że pacjenci rzadziej zapadali na raka jelita grubego, co ma związek ze wzmożoną aktywnością układu immunologicznego w obrębie jelita.

Dowiedz się również:

Kto choruje na MZJG? Wyniki badań wskazują głównie na kobiety

Naukowcy szacują, że zachorowania na MZJG występują rocznie u 11,4 osób na 100 tysięcy ludności, natomiast liczbę chorych określa się na poziomie 119 na 100 tys. ludności. Pacjenci z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego stanowią niemal 13 proc. osób cierpiących z powodu przewlekłej, wodnistej biegunki.

Chociaż zapalenie tego typu może rozwinąć się nawet u dziecka, najwięcej zachorowań stwierdza się po 60. r.ż. – ryzyko rozwoju MZJG jest wtedy 5 razy większe niż u ludzi młodych. Jednocześnie jednak co 4. przypadek dotyczy osób przed ukończeniem 45 lat. Co istotne, choroba rozwija się wcześniej u palących, których dotyka 2-3 razy częściej.

Ustalono też, że chorzy z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego w 87,5 procent przypadków to kobiety. Jak podaje organizacja charytatywna Guts UK, która wspierała badania nad chorobami układu pokarmowego, najczęściej diagnozowana jest u nich w wieku 50-70 lat. Nowe dane, które zaprezentowano w kwietniu 2022 r. z okazji pierwszego międzynarodowego tygodnia świadomości MZJG.

Ryzyko rozwoju mikroskopowego zapalenia jelita grubego jest aż o 700 procent wyższe u kobiety niż u mężczyzny.

Dlaczego tak się dzieje? Płeć żeńska jest bardziej narażona na rozwój chorób autoimmunologicznych, a procesy na tym tle dotyczą chorób takich jak celiakia, Hashimoto, cukrzyca t. 1, choroby zapalne stawów, takie jak RZS i ZZSK, łuszczyca, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Sjorgena. U tych pacjentów mikroskopowe zapalenie jelita grubego występuje z częstotliwością 1 na 10-100 osób! Natomiast osoby z celiakią chorują na MZJG aż 50-70 razy częściej.

Zobacz: Te choroby występują wielokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Organizacja Guts UK podkreśla konieczność prowadzenia dalszych badań, zwłaszcza dotyczących tak znacznych różnic w częstości zachorowań na MZJG między płciami. Jest to niezbędne, by wprowadzić odpowiednie działania profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne, umożliwiające szybszą diagnozę choroby i skuteczniejsze leczenie.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet