O seksie po menopauzie i seksualności kobiet mówi ginekolog i seksuolog, prof. Skrzypulec-Plinta

Patrycja Zemła
Seks nie ma ograniczeń wiekowych. To ważny element naszego życia, wzmacnia relacje między partnerami, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie
Seks nie ma ograniczeń wiekowych. To ważny element naszego życia, wzmacnia relacje między partnerami, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie 123RF
Czy menopauza oznacza utratę płodności, jak leczyć objawy menopauzy i czy w tym czasie można uprawiać seks? Na pytania odpowiada prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, seksuolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Seks kobiet w dojrzałym wieku. Na pytania odpowiada prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i seksuolog

Dlaczego po menopauzie przestaję być płodna? – zastanawia się wiele kobiet.

Zasadniczym powodem występowania menopauzy jest fakt powolnego wygasania czynności hormonalnej gonad (jajników). Efektem obniżenia liczby pęcherzyków jajnikowych jest zahamowanie procesu jajeczkowania oraz niedobór progesteronu. W okresie menopauzalnym przejściowym znacznie obniża się liczba cykli owulacyjnych. Szacunkowo po 45. roku życia kobiety zaledwie 5 proc. cykli ma charakter owulacyjny. O zupełnym końcu płodności możemy mówić dopiero po menopauzie.

Dlaczego kobiety utożsamiają utratę płodności z utratą kobiecości?

Płodność od zawsze była kojarzona z atrakcyjnością, młodością, powodzeniem i seksualnością, które są nieodłącznymi atrybutami kobiecości. Dlatego kobiety utożsamiają menopauzę i koniec płodności z jej utratą. Tymczasem jest to naturalny etap w życiu każdej z nas – a zatem także nieodłączny element kobiecości.

Postęp nauk medycznych obalił stereotyp dotyczący menopauzy, rozumianej do niedawna jako koniec potrzeb seksualnych oraz zaprzestanie zainteresowania seksualnością w tym okresie życia. Zdrowie seksualne uznane zostało na świecie jako podstawowe prawo każdego człowieka.

Jak zachować kobiecość po menopauzie?

Menopauza jest kolejnym, zupełnie naturalnym etapem życia każdej kobiety na całym świecie. Dlatego też fakt zaprzestania miesiączkowania nie oznacza zmniejszenia jej atrakcyjności. Po menopauzie kobieta może być równie, a nawet bardziej atrakcyjna niż kiedyś. Wystarczy, że odpowiednio o siebie zadba. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pozwoli zachować odpowiednią sylwetkę, witalność, dobry nastrój, a rozpoczęta hormonalna terapia menopauzalna ograniczy nieprzyjemne objawy związane z klimakterium. Po menopauzie warto rozwijać swoje pasje, spełniać marzenia i czerpać radość z życia.

Czy menopauza to czas na seks?

Seksualność jest ważnym aspektem dobrostanu psychicznego, będąc jednocześnie wykładnikiem zdrowia kobiety. Natura sfery seksualnej kobiet jest bardzo złożona, uwarunkowana wieloma czynnikami genetycznymi, biologicznymi, neurohormonalnymi, jak również psychospołecznymi. Dla kobiety akt seksualny jest wynikiem złożonych przeżyć psychicznych, czułości, poczucia bezpieczeństwa, intymności, kultury uczuć. Poprzez zmiany towarzyszące menopauzie wydawać by się mogło, że kobiecy organizm sugeruje, że nie jest to już czas na planowanie macierzyństwa. Fakt ten nie oznacza, że kobieta powinna zrezygnować z aktywności seksualnej. Przeciwnie – to najlepszy czas, aby czerpać radość z seksu.

Wiele kobiet pozostaje aktywnymi seksualnie w okresie około- i pomenopauzalnym. Seks nie ma ograniczeń wiekowych. To ważny element naszego życia, wzmacnia relacje między partnerami, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie – aktywizuje układ oddechowy, odpornościowy, krążenia i wpływa pozytywnie na kobiece samopoczucie.

Co trzecia Polka za najlepszą metodę leczenia i łagodzenia objawów menopauzy uważa metodę naturalną. Czy słusznie?

Ze względu na to, że wahania hormonów odpowiadają za objawy związane z menopauzą, najskuteczniejszym sposobem ich eliminacji jest hormonalna terapia menopauzalna. Syntetyczne hormony zawarte w HTM są chemicznie i biologicznie identyczne, jak hormony ludzkie. Kobiety, które w zastępstwie HTM stosują fitohormony i lecznicze preparaty ziołowe, powinny pamiętać, że estrogeny roślinne i zioła nie są tak skuteczne w niwelowaniu objawów menopauzy, jak te zawarte w HTM.

Połowa kobiet uważa, że regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta to najlepsza forma łagodzenia objawów menopauzy. To prawda czy mit?

Zdrowa dieta z naciskiem na zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie spożycia alkoholu oraz aktywność fizyczna, która pozwoli utrzymać korzystną masę ciała, to istotne elementy profilaktyki okresu okołomenopauzalnego. Warto na przykład ćwiczyć jogę, która wzmacnia mięśnie dna miednicy, zapobiegając nietrzymaniu moczu, a do diety włączyć należy wapno i witaminę D3, które zmniejszają ryzyko osteoporozy. Należy przy tym pamiętać, że dieta i aktywność fizyczna to tylko dwa z elementów wspierających terapię menopauzalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet