Otyłość - zmora współczesnego świata

red
polskapress
Na całym świecie z problemem nadwagi zmaga się ok. 1,6 miliarda ludzi, zaś 522 miliony walczy z otyłością - jak podaje Światowa Organizacji Zdrowia. Pomimo licznych kampanii propagujących zdrowy styl życia i szerzenia wiedzy w tym zakresie - liczba ta ciągle wzrasta. Jak walczyć z tym problemem?

Dlaczego tyjemy?

W skrócie - bo za dużo jemy. To znaczy dostarczamy naszemu organizmowi zbyt dużą ilość kalorii, w stosunku do wydatkowanej energii. Nadmiar odkłada się, powiększając tkankę tłuszczową.

Według danych zebranych w 2014 roku przez Światową Organizację Zdrowia, aż 39 procent miało nadwagę, a 13 procent badanych walczyło z otyłością. Z nadwagą zmagają się nie tylko dorośli - szacuje się, że około 41 milionów dzieci poniżej 5 roku życia również boryka się z tym problemem.

Skąd wziął się problem nadwagi u dzieci?

Epiedemia otyłości wśród najmłodszych to problem ostatnich lat, który niestety wciąż rośnie. Wynika to w dużej mierze z popularności "fast foodów", braku czasu, jedzenia "w biegu" i unikania wysiłku. Rodzice przekarmiają dzieci, a jednocześnie - w obawie o ich bezpieczeństwo - ograniczają aktywności fizyczne. W ten sposób, chcąc dobrze, wyrządają swoim pociechom krzywdę, licząc na to, że z dodatkowych ilogramów "same wyrosną".

"Należy tu pamiętać, że ilość komórek tłuszczowych rozwiniętych w trakcie okresu dojrzewania pozostaje do końca życia. Zatem otyłość u małych dzieci i młodzieży, predysponuje do występowania otyłości w wieku dorosłym, a co za tym idzie, rozwoju chorób wynikających z nadmiernej masy ciała” – tłumaczy Katarzyna Jańska, lekarz internista.
”Możemy zahamować ten proces poprzez zwrócenie większej uwagi na jakość spożywanej żywności oraz wyrobienie nowych, właściwych nawyków żywieniowych. Warto w tym celu rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, wskazując im proste w przygotowaniu i lekkostrawne dania, takie jak zupy. Jeżeli dzieckonie lubi poszczególnych składników, możemy wyjaśniać jaki wpływ ma dany produkt na organizm lub w ostateczności, zamienić na inny".


Niebezpieczne diety

Dieta cud nie istnieje. Zrzucenie parunastu kilogramów w ciągu kilku dni niemal zawsze będzie skutkowało efektem jo-jo czyli szybkim powrotem utracnej wagi, zazwyczaj jeszcze z bonusem.

"Stosowanie restrykcyjnych diet powoduje spustoszenie w organizmie, a przede wszystkim spowolnienie swojej przemiany materii. Eliminacja grup produktów spożywczych zawsze będzie wiązała się z utratą wagi. Natomiast powrót do dawnych zwyczajów powoduje, że zgubione kilogramy powracają jak bumerang” – tłumaczy ekspert Monika Honory.

Zdrowa dieta powinna być przede wszystkim bezpieczna dla organizmu, a spadek wagi nie powien być większy niż 1 kilogram tygodniowo. Eksperci radzą, by przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. Gotowane posiłki oparte na warzywach odciążają organizm, regulują pracę jelit, przyspieszają metabolizm i oczyszczają.

Oprócz przygotowania nowego jadłospisu, ważne jest też przygotowanie psychiczne - znalezienie silnej motywacji, powodów, dla których chcemy podjąć walkę np. o zdrowie, lepsze samopoczucie czy też wyższą samoocenę. Dobrze jest, by w trakcie odchudzania zadbać o właściwą pielęgnację ciała, stosowanie lekkich, nieobciążających organizmu ćwiczeń np. spacer, pływanie, a także masaże peelingami, które wpłyną na poprawę jędrności skóry.

Pamiętajmy, że nadmiar tkanki tłuszczowej może przyspieszyć rowój miażdżycy, cukrzycy, czy chorób przewodu pokarmowego. Otyłość przyczynia się to do 10-13 procent przedwczesnych zgonów w Europie.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sylwia

Na odchudzanie polecam także sok z ananasa, marchwi i cytryny. Wg. terapiasokami.pl/detoks-i-odchudzanie, taki sok pomaga w trawieniu i w dodatku jest smaczny. W ogóle polecam pić soki aby uzupełnić niedobory witamin i enzymów. Wyjdzie nam to tylko na zdrowie i urodę, a przy okazji zrzucimy parę kilogramów. .Przede wszystkim więcej się ruszać aby spalić zbędne zaległości. Najważniejsze jest to, że detoks na sokach jest bezpieczny i skuteczny.

B
Beata
W moim przypadku dieta to było za mało, bo i tak ciągle byłam głodna potrzebowałam innej pomocy. W grę wchodziła nawet operacja, jednak po rozmowach z lekarzem zdecydowałam się na umieszczenie balonu orbera w żołądku. I dieta z balonem miała sens, bo przestałam dużo jeść, bo czułam się syta no i nie podjadałam między posiłkami.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet