Owoce prosto z krzaka i ciasto z owocami. Co się jadło na wakacjach u babci na wsi? Te dania przywodzą wspomnienia

Anna Daniluk
Zebrane czerwone porzeczki służyły do przygotowania wypieków lub soku. Zdjęcie z 1980 roku. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć więcej zdjęć ze spędzania lata na wsi.
Zebrane czerwone porzeczki służyły do przygotowania wypieków lub soku. Zdjęcie z 1980 roku. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć więcej zdjęć ze spędzania lata na wsi. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wakacje na wsi dla wielu osób to wspomnienie beztroskiego dzieciństwa. Można było podpatrywać dziadka przy pracy na polu lub babcię dojącą krowy. Wiele osób wspomina picie świeżego mleka z pokaźnym kożuchem na wierzchu albo zjadanie owoców wprost z krzaka. Zebraliśmy archiwalne zdjęcia pokazujące życie na wsi i wspomnienia posiłków z minionych lat.

W skrócie

Wakacje to dla wielu osób czas wspominania beztroskich lat dzieciństwa. W latach 50. i 60. XX wieku z trudem można było szukać współczesnych wygód. Z jednej strony żyło się spokojniej, z drugiej nie było wielu miejskich udogodnień np.: bieżącej wody. Noszenie wody ze studni utrudniało gotowanie, ale też uczyło dzieci oszczędzania. Wiele osób z dzieciństwa wspomina ciasto drożdżowe pieczone w duchówce, czyli piecu kaflowym opalanym drewnem. Wraz ze schyłkiem lata gospodynie domowe suszyły blisko niego świeże grzyby i owoce. Zapytaliśmy, co najbardziej wspomina się z posiłków jedzonych na wsi.

Kliknij przycisk, aby zobaczyć zdjęcia z wakacji na wsi

Świeże mleko i owoce prosto z drzewa

Dzieci żyjące w PRL-u z sentymentem wspominają, że kiedyś owoce były smaczniejsze. Można było jeść pierwsze jabłka (lipcówki) prosto z drzewa lub najeść się czerwonymi porzeczkami prosto z krzaka. Owoce, które kojarzą się z wakacjami u babci to agrest, mirabelki, leśne poziomki, maliny, jeżyny i śliwki. Właśnie z tych owoców przygotowano proste i smaczne posiłki np.:

Wakacje na wsi to także wspomnienia osób, których dzieciństwo przypadało na lata 90. XX wieku. Szymon z Mielca wspomina, że babcia gotowała proste dania z tego, co wyrosło przy domu.

- Jadło się pierogi z tym, co się zebrało w domowym ogródku. Świetnie smakowały pierogi z truskawkami i jagodami. Zawsze było pyszne ciasto z jabłkami. Pamiętam, że na stole zawsze stał wazon ze świeżymi kwiatami. Bukiet zrobiony był z malw i mieczyków – opowiadał Szymon.

Świeżonka na stole i domowe pierogi

Dzieci w trakcie wakacji u dziadków uczono prostych prac w domu i na polu. Dziewczynki pomagały obierać ziemniaki lub zanosiły posiłek mężczyznom pracującym w polu. Były to proste dania np.: młode ziemniaki z kefirem i jajkiem sadzonym albo zupa jarzynowa. Pani Teresa, 70-latka z Lublina, wspominała, że w czasie wakacji na wsi mięso było rzadkością.

- Babcia robiła kotlety mielone i schabowe z mięsa wieprzowego. Niestety wiązało się to z zabiciem świni. Wtedy na stole pojawiała się świeżonka z cebulą. Uczyliśmy się, że zjedzenie rosołu wymagało oskubania kury, a wypicie mleka wydojenia krowy. Na wsi żyło się zgodnie z porami roku i jadło to, co przyniosła ziemia. Pamiętam, że jako dziecko przyjmowałam to jako normalną kolej rzeczy – opowiadała.

Wśród sezonowych dań, które były jedzone w czasie wakacji u babci, można wymienić:

Mamy nadzieję, że uruchomiliśmy wasze wspomnienia. Proponujemy wrócić do smaków dzieciństwa i zrobić danie, które kiedyś robiły wasze babcie.

Zebrane czerwone porzeczki służyły do przygotowania wypieków lub soku. Zdjęcie z 1980 roku. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć więcej zdjęć ze spędzania lata na wsi.

Owoce prosto z krzaka i ciasto z owocami. Co się jadło na wa...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kulinaria

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet