Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje szczepienie kobiet w ciąży przeciwko COVID-19

PDZ
Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, na podstawie analizy opublikowanych danych światowych, jak również własnych badań i obserwacji, zaleca ciężarnym szczepienia przeciw COVID-19, gdyż znajdują się w grupie ryzyka. Podkreślają jednak, że każdy przypadek szczepień należy wcześniej skonsultować z lekarzem położnikiem.

FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń

Lekarze od pewnego czasu alarmują, że kobiety w ciąży mogą przechodzić COVID-19 o wiele ciężej niż ich rówieśniczki niebędące w ciąży. Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa również ryzyko przedwczesnego porodu. W związku z tym, coraz większa grupa ekspertów apeluje, by również kobiety w ciąży zostały włączone do programów masowych szczepień. Rekomendacje w tej sprawie opublikowało także Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

- Należy zdawać sobie sprawę, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkich przebiegu zakażenia wirusem SarsCov2. To powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień. Nie stwierdza się obecnie, zwiększonego ryzyka stosowania szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w stosunku do pozostałej populacji osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia - piszą polscy eksperci.

Niemniej jednak, mając na uwadze niewystarczającą liczbę danych, aby można było oceniać te wyniki zgodnie z obowiązującymi kryteriami, należy każdy przypadek szczepień konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę.

PTGiP stoi na stanowisku, aby lekarze położnicy przedstawiali kobietom ciężarnym wszelkie merytoryczne informacje nt. szczepień przeciw COVID-19, z uwzględnieniem dwóch rodzajów szczepionek tj. opartej na technologii mRNA (Pfizer, Moderna) oraz na technologii tzw. wektorowej (AstraZeneca, Johnson&Johnson).

- Dotychczasowe obserwacje, pozwalające na wyciągnięcie wiarygodnych wniosków, dokonywane są na grupie ciężarnych zaszczepionych głównie w USA, gdzie dominują szczepionki mRNA. Dlatego też ze względu na istnienie zdecydowanie większej liczby obserwacji i ocen bezpieczeństwa szczepień kobiet ciężarnych szczepionkami mRNA, to one są preferowane do zastosowania w pierwszej kolejności w walce z pandemią COVID19 u kobiet ciężarnych - wyjaśniają eksperci.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet