Szybkie złagodzenie kaszlu i bólu gardła – strategia na sezonowe przeziębienia

Artykuł sponsorowany Uniben
Gdy liście zaczynają opadać z drzew, a temperatura spadać, liczba osób dotkniętych przeziębieniem wzrasta. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że częstsze przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach sprzyja przenoszeniu patogenów i rozwojowi infekcji wirusowych układu oddechowego. Jak tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia, warto natychmiast przedsięwziąć kroki prowadzące do ich zwalczenia i spróbować zdusić chorobę w zarodku, zanim na dobre się rozwinie. Poznaj strategię na sezonowe przeziębienia, która powinna pomóc Ci uporać się z uporczywym bólem gardła i kaszlem.

Przyczyny kaszlu i bólu gardła – co wywołuje przeziębienie?

Przeziębienie wywoływane jest przez różne rodzaje wirusów, głównie należących do rodziny rynowirusów i koronawirusów. Drobnoustroje dostają się do nosa wraz z wdychanym powietrzem zawierającym kropelki zakażonej wydzieliny pochodzącej od osoby chorej, gdzie atakują błonę śluzową, co prowadzi do stanu zapalnego. W rezultacie organizm reaguje, starając się pozbyć intruza, co objawia się m.in. kaszlem i bólem gardła. Przeziębieniom sprzyja zwłaszcza bezpośredni kontakt z chorymi osobami, obniżona odporność i niewłaściwe nawyki higieniczne.

Domowe sposoby łagodzenia bólu gardła

Ból gardła to jeden z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu tej nieprzyjemnej dolegliwości. Warto wypróbować przede wszystkim:

  • stosowania płukanek na gardło – powinny zawierać składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból. Jako naturalną płukankę wykorzystać można sól morską rozpuszczoną w ciepłej wodzie lub ziołowy napar;
  • picia ciepłych napojów – ciepła herbata z miodem i cytryną, bulion czy nawet ciepła woda pomaga nawilżyć błony śluzowe, łagodząc podrażnienia i zmniejszając dyskomfort;
  • robienia ciepłych kompresów na szyję – ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie w okolicy szyi i gardła, poprawia krążenie krwi, łagodzi stan zapalny i przynosi ulgę od bólu.

Metody zwalczania kaszlu – jakie są?

We znaki przy przeziębieniu może dawać się też uporczywy kaszel, z którym również można spróbować powalczyć przy pomocy domowych metod. Oto najlepsze z nich:

  • inhalacje parą wodną – para wodna pomaga nawilżyć błony śluzowe dróg oddechowych, co może zmniejszyć podrażnienie i kaszel. Inhalacje przygotować można z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub kilku kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusa lub szałwii;
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach – używanie nawilżacza powietrza w czasie sezonu grzewczego może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, a zarazem w złagodzeniu podrażnienia gardła i kaszlu.

Co na ból gardła i kaszel bez recepty?

Wsparciem dla domowych sposobów leczenia objawów przeziębienia jest stosowanie leków dostępnych w aptekach bez recepty. Pastylki, tabletki i spraye przeciwbólowe przeznaczone specjalnie do łagodzenia bólu gardła zawierają składniki takie jak mentol, eukaliptus czy benzokaina, które działają miejscowo na błonę śluzową gardła, zapewniając ulgę w bólu.

Do leczenia miejscowych objawów związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła zastosować można Uniben, czyli lek w formie aerozolu, który za sprawą długiego aplikatora precyzyjnie trafia w ognisko zapalne, zapewniając skuteczność. Wykazuje właściwości przeciwbólowe i miejscowo znieczulające. Może być stosowany w każdym wieku, także u dzieci. Ma przyjemny, słodki, miętowy smak

Na objawowe leczenie suchego (nieproduktywnego) kaszlu o różnym pochodzeniu wypróbować można Unituss Junior. Jest to syrop o owocowym, truskawkowym smaku, który można podawać już od 2. roku życia. Substancją czynną zawartą w syropie jest lewodropropizyna, która redukuje aktywność ośrodka kaszlu, działa przeciwzapalnie oraz znosi skurcz oskrzeli.

Leki na objawy przeziębienia można nabyć bez konieczności wizyty u lekarza, co jest wygodne, szczególnie w przypadku łagodnych dolegliwości. Warto jednak pamiętać o konieczności stosowania się do zaleceń producenta w zakresie ich przyjmowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii, o możliwości zasięgnięcia porady lekarza lub farmaceuty.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

* Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej
Substancja czynna: Benzydamina 1,5 mg/ml.
Wskazania: Leczenie miejscowych objawów, związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła.

** Unituss Junior, 60 mg/10 mL, syrop Substancja czynna: lewodropropizyna.
Wskazania: w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu

Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne "Unia" Spółdzielnia Pracy
Ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet