Taksówki tylko dla kobiet to pierwsza tego typu usługa w Polsce. Ekskluzywne pojazdy mają zapewnić podróżnym bezpieczeństwo podczas jazdy

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Po raz pierwszy w Polsce wprowadzono usługę przejazdów taxi tylko dla kobiet i wyłącznie z kobietami za kierownicą.
Po raz pierwszy w Polsce wprowadzono usługę przejazdów taxi tylko dla kobiet i wyłącznie z kobietami za kierownicą. GettyImages
Po raz pierwszy w Polsce, niestety obecnie jedynie w Trójmieście, panie poczują się bezpieczniej, korzystając z usługi przewozu osób. Będą mogły zamówić taksówk prowadzoną przez kobietę.

Korporacja taksówkarska wprowadza usługę „dla niej”. Dedykowana jest ona kobietom, które obawiają się jeżdżenia z obcymi mężczyznami i korzystają z przewozu osób. Firma chce również pokazać, że panie świetnie się sprawdzają w tym „męskim” zawodzie. Koncentrując się na kobietach za kółkiem, walczy ze stereotypami mówiącymi o tym, że dziewczyny są gorszymi kierowcami. Firma zareagowała również na ostatnie doniesienia na temat niebezpiecznych sytuacji, jakie miały miejsce w taksówkach.

Pasażerki czują się bezpieczniej, gdy za kierownicą taksówki jest kobieta?

Free Now przeprowadziło ankietę wśród swoich pracowniczek i okazało się, że 95 proc. badanych kierowczyń przyznaje, że pasażerki czują się bardziej komfortowo, jadąc z kobietą. Aż 82 proc. respondentek zgadza się z tym, że taka usługa pozytywnie wpłynie na promowanie kobiet w branży taxi. 7 na 10 badanych przyznaje, że pasażerowie reagują zdziwieniem, widząc kobietę wykonującą ten zawód. Tyle samo osób uważa, że jest to dobry kierunek w promowaniu płci pięknej w męskich zawodach. Pracownice korporacji cenią sobie ten zawód przede wszystkim za możliwość elastycznej pracy, niezależność i brak różnic płacowych między nimi a mężczyznami.

- Jesteśmy dumni, że jako pierwsi na polskim rynku taxi wprowadzamy usługę przeznaczoną wyłącznie dla kobiet. Tym samym pragniemy zwrócić uwagę, że nadal występujące w XXI wieku przekonanie, jakoby branża taxi lub prowadzenie auta miało być domeną mężczyzn. Istnienie tego stereotypu zauważa aż 65 proc. badanych przez nas kierowczyń taxi. Mamy nadzieję, że usługa „Dla niej” będzie impulsem dla wielu kobiet do podejmowania zajęć, które wciąż uznawane są za typowo męskie. Jednocześnie, obok wielu innych opcji zamówienia przejazdu dostępnych w naszej aplikacji, dajemy dodatkową alternatywę dla pasażerek, które z różnych powodów - w tym związanych z bezpieczeństwem - mogą preferować przejazd z kobietą - mówi Izabela Skonieczna, dyrektorka marketingu FREE NOW w Polsce.

Usługa obecnie jest dostępna tylko w Trójmieście, jednak niewykluczone, że w przyszłości będzie można z niej skorzystać w innych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa. Ceny za przejazd, podobnie jak w pozostałych opcjach, są gwarantowane i znane z góry.

Bezpieczne taksówki nie tylko w Polsce

Transport dedykowany tylko kobietom sprawia, że czują się one znacznie bezpieczniej. Jest to usługa coraz bardziej powszechna i oferowana na całym świecie. Mogą z niej skorzystać panie m.in. w Nowym Jorku, gdzie samochody dla nich oznaczone są różowym paskiem. W Tokio po doniesieniach, że ponad połowa kobiet skarżyła się na molestowanie w transporcie miejskim, rząd wprowadził w 2005 roku dziewięć specjalnych wagonów dla tych dojeżdżających do pracy. Wagony tylko do kobiet zaczęły także funkcjonować w Meksyku. W Kairze natomiast (Egipt) taksówki wyposażone są w mikrofony i kamery. Po Dubaju jeżdżą samochody z różowym dachem, a w autobusach przednie siedzenia są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla pań. Bezpiecznie mogą się również czuć mieszkanki Indii, które mają możliwość zamówienia taksówki prowadzonej przez kobietę.

Wśród inicjatyw, w ramach których kobiety zyskały możliwość zamówienia taksówki prowadzonej przez inną kobietę, warto wymienić: She Taxis/She Rides w Nowym Jorku, Pink Taxi w Kairze, She-Taxi w indyjskim stanie Kerala czy Pink Taxi w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet