Tegoroczne walentynki nie dla katolików? Święto 14 lutego w Popielec – po raz pierwszy od 79 lat! Czy katolicy świętując, popełnią grzech?

Patrycja Zemła
Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku
Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku 123RF
Tegoroczne walentynki zbiegają się w kalendarzu ze Środą Popielcową, pierwszym dniem Wielkiego Postu. Zdarza się to po raz pierwszy od 79 lat! Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku. Co taki układ kalendarza oznacza dla katolików? Czy obchodząc Święto Zakochanych, zgrzeszą? Może warto pomyśleć o przesunięciu obchodów na inny dzień?

Ścisły post a walentynkowa kolacja

Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele katolickim Wieki Post, to dzień ścisłego postu.

Post ścisły ma charakter ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że trzeba ograniczyć zarówno liczbę posiłków, jak i produkty, które znajdą się na talerzu.

Nie oznacza to głodówki. Należy zjeść jeden syty posiłek oraz dwa niepełne – lekkie. Na talerzu nie powinny znaleźć się potrawy mięsne, w tym zupy przygotowane na wywarach z mięsa lub kości. Wielu katolików w tym dniu nie je też słodyczy i nie pije alkoholu.

SPRAWDŹ Czy katolicy mogą obchodzić tegoroczne walentynki?

Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku

Tegoroczne walentynki nie dla katolików? Święto 14 lutego w ...

Katolicy powinni ograniczyć się do jedzenia ryb, nabiału, jaj, owoców morza, kasz, produktów zbożowych, warzyw, owoców i grzybów. Można jeść placki ziemniaczane, kluski, naleśniki. Dozwolone jest też jedzenie najróżniejszych przypraw.

Jak widać, wachlarz produktów, które w Popielec można zjeść nie popełniając grzechu, jest na tyle szeroki, że bez trudu można przyrządzić walentynkową kolację. Nie tylko pyszną, ale i opartą na zdrowych produktach.

Co więcej, wśród produktów, które mogą znaleźć się na stole w poście jest mnóstwo afrodyzjaków. Należą do nich chociażby ostrygi, kawior, awokado, szparagi, seler, imbir, kardamon, cynamon, lubczyk, chili.

Zabawa nie musi być huczna

W Środę Popielcową katolicy powinni powstrzymać się od udziału w hucznych zabawach. Nie wchodzą więc w grę imprezy walentynkowe z tańcami i przy głośniej muzyce, zakrapiane alkoholem.

Z pewnością jednak chwile spędzone z ukochaną osobą przy cichej nastrojowej muzyce nie będą złamaniem Wielkiego Postu.

Przełóż obchody na… 11 lutego

Jeśli jednak ktoś nie wyobraża sobie walentynkowej kolacji bez potraw mięsnych i butelki alkoholu i chciałby świętować Dzień Zakochanych szalejąc na parkiecie, powinien przełożyć tegoroczne obchody na inny dzień.

Świetną alternatywą jest obejście walentynek już 11 lutego. Dlaczego akurat w tym dniu? Po pierwsze, jest to niedziela, więc nie zabraknie nam wolnego czasu. Po drugie, w tym właśnie dniu przypada Światowy Dzień Małżeństwa. Jest to więc wymarzona data na świętowanie ze swoją drugą połówką…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet