Tegoroczne walentynki nie dla katolików? Święto 14 lutego w Popielec – po raz pierwszy od 79 lat! Czy katolicy świętując, popełnią grzech?

Patrycja Zemła
Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku
Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku 123RF
Tegoroczne walentynki zbiegają się w kalendarzu ze Środą Popielcową, pierwszym dniem Wielkiego Postu. Zdarza się to po raz pierwszy od 79 lat! Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku. Co taki układ kalendarza oznacza dla katolików? Czy obchodząc Święto Zakochanych, zgrzeszą? Może warto pomyśleć o przesunięciu obchodów na inny dzień?

Ścisły post a walentynkowa kolacja

Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele katolickim Wieki Post, to dzień ścisłego postu.

Post ścisły ma charakter ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że trzeba ograniczyć zarówno liczbę posiłków, jak i produkty, które znajdą się na talerzu.

Nie oznacza to głodówki. Należy zjeść jeden syty posiłek oraz dwa niepełne – lekkie. Na talerzu nie powinny znaleźć się potrawy mięsne, w tym zupy przygotowane na wywarach z mięsa lub kości. Wielu katolików w tym dniu nie je też słodyczy i nie pije alkoholu.

SPRAWDŹ Czy katolicy mogą obchodzić tegoroczne walentynki?

Ostatni raz Popielec obchodzony był 14 lutego w 1945 roku

Tegoroczne walentynki nie dla katolików? Święto 14 lutego w ...

Katolicy powinni ograniczyć się do jedzenia ryb, nabiału, jaj, owoców morza, kasz, produktów zbożowych, warzyw, owoców i grzybów. Można jeść placki ziemniaczane, kluski, naleśniki. Dozwolone jest też jedzenie najróżniejszych przypraw.

Jak widać, wachlarz produktów, które w Popielec można zjeść nie popełniając grzechu, jest na tyle szeroki, że bez trudu można przyrządzić walentynkową kolację. Nie tylko pyszną, ale i opartą na zdrowych produktach.

Co więcej, wśród produktów, które mogą znaleźć się na stole w poście jest mnóstwo afrodyzjaków. Należą do nich chociażby ostrygi, kawior, awokado, szparagi, seler, imbir, kardamon, cynamon, lubczyk, chili.

Zabawa nie musi być huczna

W Środę Popielcową katolicy powinni powstrzymać się od udziału w hucznych zabawach. Nie wchodzą więc w grę imprezy walentynkowe z tańcami i przy głośniej muzyce, zakrapiane alkoholem.

Z pewnością jednak chwile spędzone z ukochaną osobą przy cichej nastrojowej muzyce nie będą złamaniem Wielkiego Postu.

Przełóż obchody na… 11 lutego

Jeśli jednak ktoś nie wyobraża sobie walentynkowej kolacji bez potraw mięsnych i butelki alkoholu i chciałby świętować Dzień Zakochanych szalejąc na parkiecie, powinien przełożyć tegoroczne obchody na inny dzień.

Świetną alternatywą jest obejście walentynek już 11 lutego. Dlaczego akurat w tym dniu? Po pierwsze, jest to niedziela, więc nie zabraknie nam wolnego czasu. Po drugie, w tym właśnie dniu przypada Światowy Dzień Małżeństwa. Jest to więc wymarzona data na świętowanie ze swoją drugą połówką…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet