To najszczęśliwsze lata naszego życia! Badania pokazują w jakim wieku osiągamy szczyt satysfakcji z życia

Monika Góralska
Najlepszy czas w życiu jest wtedy, gdy jesteśmy już dorośli i samodzielni, ale nadal w pełni sił i z wieloma planami na przyszłość oraz nieobarczeni jeszcze zbyt dużą odpowiedzialnością, presją i stresem.
Najlepszy czas w życiu jest wtedy, gdy jesteśmy już dorośli i samodzielni, ale nadal w pełni sił i z wieloma planami na przyszłość oraz nieobarczeni jeszcze zbyt dużą odpowiedzialnością, presją i stresem. halfpoint/123rf.com
Kiedy jest najszczęśliwszy okres w naszym życiu? To wcale nie dzieciństwo ani nie osiągnięcie pełnoletności jest wspominane jako najlepszy czas w życiu człowieka. Najwspanialsze lata życia osiągamy nieco później – tak wynika z badań przeprowadzonych w 13 krajach Europy, w tym również w Polsce. Sprawdź, w jakim wieku osiągamy szczyt satysfakcji z życia i co za to odpowiada.

Kiedy jesteśmy najszczęśliwsi? Wyniki badań

Badanie SHARELIFE zostało przeprowadzone w latach 2008-2009 w 13 krajach europejskich takich jak Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Włochy, Szwecja i Szwajcaria, a także Polska. Ich autorką jest badaczka prof. Begoña Álvarez García z Wydziału Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii. Wyniki ukazały się na łamach „Social Indicator Research”. W badaniu wzięło udział 26 836 osób w wieku 50 lat i więcej. Oceniały one retrospektywnie wszystkie lata swojego życia i określały na osi czasu, kiedy czuły się najszczęśliwsze.

Okazało się, że dla większości osób w średnim i starszym wieku najszczęśliwsze lata przypadają na wiek pomiędzy 30. a 35. rokiem życia.

W ten sposób powstał wykres, tzw. krzywa szczęścia, ukazujący związek między subiektywnym samopoczuciem jednostki a wiekiem, który ma kształt odwróconej litery U. Od urodzenia poziom zadowolenia z życia stale wzrasta, osiągając najwyższą wartość w wieku 30-35 lat.

Zobacz także:

Dlaczego trzydziestolatkowie są najszczęśliwsi?

Ciekawe, że najszczęśliwsze lata to nie dzieciństwo czy osiągnięcie pełnoletności, tylko jeszcze młody, ale już dojrzały wiek ok. trzydziestki. Jest to związane z tym, że w tym wieku zwykle jesteśmy już samodzielni, zaradni i u szczytu sił, mamy również jeszcze dużo czasu, aby osiągać swoje cele i spełniać ambitne plany. Z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Następnie powoli nasz poziom zadowolenia z życia zaczyna spadać, niezależnie od płci i w bardzo podobny, stopniowy sposób u osób każdej narodowości. Wyjątkiem są tutaj jedynie Francuzi, którzy wykazują mniejszą tendencję spadkową i deklarują odczuwanie szczęścia i zadowolenia do późnych lat. Jednak u większości osób najszczęśliwszy okres trwa dość długo i nie ogranicza się tylko do 5 lat, w których następuje szczyt satysfakcji z życia, ale rozciąga się nawet na dwie dekady.

To najszczęśliwsze lata naszego życia! Badania pokazują w jakim wieku osiągamy szczyt satysfakcji z życia
Wykresy „krzywej szczęścia” dla poszczególnych krajów/Social Indicator Research, prof. Begoña Álvarez García, Universidade de Vigo

Najmniej radosne lata życia

Następujący później spadek związany jest w dużej mierze z odczuwaniem w wieku średnim silniejszego żalu z powodu niespełnionych życiowych aspiracji. Jak wskazuje badanie, w tym wieku wzrasta również napięcie i stres, a także związana z tym wyższa konsumpcja antydepresantów. Najbardziej krytycznym i najmniej satysfakcjonującym momentem życia według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez prof. Davida Blenchflowera z Dartmouth College w 132 krajach okazuje się być wiek 47,5 roku.

Źródła:
The Best Years of Older Europeans’ Lives springer.com
Is Happiness U-shaped Everywhere? Age and Subjective Well-being in 132 Countries nber.org

ZOBACZ: Beata Pawlikowska: Szczęście jest stanem permanentnym, to stan umysłu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet