Od marca 2020 do lutego 2021 r. liczba kobiet szukających pracy w branży HR wzrosła aż o 89 proc., w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej – wskazują autorzy analizy przeprowadzonej przez Kodilla.com i firmę Randstad. Badanie obejmujące 10 tys. respondentek objęło te stanowiska, które najbardziej zyskały na popularności podczas pandemii. Zwiększone zainteresowanie kobiet branżą HR idzie w parze z rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników. Przykładowo, z raportu „Oferty pracy w czasie COVID-19” firm Grant Thornton i Element wynika, że w lutym popyt na osoby z branży HR wzrósł o 15 procent. (Dane obejmują 1055 ofert pracy.)
Kobiety często aplikowały również na stanowiska związane z handlem, przede wszystkim z e-commerce, sprzedażą online i marketingiem digitalowym. Kilkukrotnie wzrosła liczba kandydatek na stanowiska z branży IT, a zwłaszcza na oferty dla managerów i specjalistów DevOps. Po poluzowaniu obostrzeń i wznowieniu procesów rekrutacyjnych odsetek kobiet zapisujących się na kursy w szkole programowania Kodilla wzrósł o 10 proc., do ok. 40 procent.
- Dlaczego kobiety bardziej analizują decyzje o zawodowych zmianach? Często jest to spowodowane względami rodzinnymi, ale też tym, że kobiety na rynku pracy nie zawsze w pełni w siebie wierzą. Zamiast jednak skupiać się na słabszych stronach, powinnyśmy świadomie pracować nad tymi mocnymi. W takich branżach jak IT wciąż jest mniej kobiet niż mężczyzn, ale gdy już tam trafiamy, to jesteśmy świetnie przygotowane i doskonale wiemy, jak ma wyglądać nasza kariera – mówi Klaudia Jarych, konsultantka zmiany zawodowej i współtwórczyni portalu Dookoła Pracy.
Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla podkreśla, że „najmniejsze szkody pandemia wyrządziła w sektorach mocno scyfryzowanych”. Jak dodaje, z raportu Gartnera wynika, że w 2021 r. światowe wydatki na sektor IT wyniosą 3,2 biliona dolarów, o 6 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Wśród kobiet poszukujących pracy wzrosło też zainteresowanie medycyną oraz badaniami medycznymi – wynika z danych Grant Thornton i Element. Zmniejszyła się natomiast liczba kandydatek do pracy w branży lotniczej, gastronomii czy finansach, a więc w sektorach, w których nie obeszło się bez zwolnień w związku z lockdownem. Wyjątek stanowi controlling (kontrola budżetowa firm), który nadal przyciąga chętne do pracy.
Podczas pandemii wiele kobiet odczuło wzrost liczby obowiązków domowych oraz związane z tym obciążenie. Matki zostały postawione przed koniecznością balansowania między życiem zawodowym a rodzinnym. Trudno więc się dziwić, że blisko ¾ Polek pracujących w biznesie obawia się o swoją przyszłą karierą zawodową, a ponad połowa rozważa zmianę pracodawcy. Wskazują na to dane opublikowane w raporcie Deloitte „Wpływ pandemii na perspektywy rozwoju zawodowego kobiet w biznesie”.