10 sposobów na poprawę samopoczucia podczas pracy zdalnej

AB
Opracowanie:
Praca zdalna wpływa niekorzystnie na twój stan fizyczny? Obserwujesz u siebie bóle, spięcia lub przemęczenie? To najwyższy czas, aby zadbać o swoje zdrowie!  Zobacz, co możesz zrobić, żeby zniwelować szkodliwy wpływ home office.
Praca zdalna wpływa niekorzystnie na twój stan fizyczny? Obserwujesz u siebie bóle, spięcia lub przemęczenie? To najwyższy czas, aby zadbać o swoje zdrowie! Zobacz, co możesz zrobić, żeby zniwelować szkodliwy wpływ home office. Artem Podrez/ Pexels.com
Co można zrobić, aby poprawić jakość czasu spędzonego na pracy zdalnej? Jak przygotować się do kolejnego dnia przed komputerem? Podpowiadamy, o co powinni zadbać pracownicy zdalni, a czego należy się wystrzegać.

Praca zdalna niewątpliwie odbija się na naszym zdrowiu. Wydawać by się mogło, że czas spędzany w domu będzie mieć pozytywne przełożenie na relacje z rodziną. Niestety polscy pracownicy na home office mają problem z rozdzieleniem strefy prywatnej od zawodowej. Co czwarta osoba pracująca w trybie zdalnym przeznacza więcej czasu na pracę zawodową niż na życie prywatne – wynika z badania „Jak pracować i nie zwariować?”, zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services w lutym 2021 roku. Już tylko co piąty respondent uważa, że benefity pozapłacowe dla pracowników i członków ich rodziny mogą pomóc w kształtowaniu lepszego dobrostanu.

Zdarza się, że home office oddziałuje także negatywnie na nasze relacje ze współpracownikami. Co prawda zdecydowana większość, bo 75 proc badanych, nie widzi związku między pracą zdalną a kontaktami z kolegami z pracy, ale 20 proc. uważa, że przez pandemię relacje te pogorszyły się, podczas gdy 5 proc. wskazuje na ich poprawę – dowodzą autorzy badania Grafton Recruitment i CBRE. Jednocześnie 61 proc. ankietowanych zadeklarowało gotowość zmiany firmy, byleby mieć możliwość pracowania w trybie hybrydowym.

- Pracując w biurze, wiele osób marzyło o home office, a teraz, będąc na pracy zdalnej, tęsknimy za biurem. Nie ma się co dziwić, że większość pracowników jest przekonana, że najbardziej optymalny model pracy to hybryda. Spędzając część tygodnia w biurze, wyrywamy się z domu i mamy szansę spędzić czas z naszymi znajomymi z pracy. Natomiast pracując z domu, oszczędzamy czas na dojazdach, który możemy spędzić z bliskimi – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Tylko co czwarty polski pracownik chciałby pracować wyłącznie z domu (25 proc.). Jeszcze mniej osób wolałoby chodzić cały czas do biura (10 proc.), podczas gdy 65 proc. respondentów najchętniej pracowałoby w siedzibie firmy z możliwością pracy zdalnej przez 2–3 dni w tygodniu. Pracownicy opowiadający się za całkowitym powrotem do biura zwracają uwagę, jak ważne są dla nich:

  • krótszy czas dojazdu do pracy,
  • dofinansowanie dojazdu przez pracodawcę,
  • zapewnienie pracownikom miejsc parkingowych.

- Aktualnie kandydaci do pracy zakładają, że skoro jest pandemia, to praca zdalna stała się oczywistością. Chcą tak pracować cały czas albo chcą sami decydować, ile dni pracują zdalnie. Dla kandydata praca zdalna to przejaw elastyczności i troski pracodawcy. Ten trend się umocni, choć pewnie oczekiwanie pracy zdalnej przez więcej niż 3 dni w tygodniu będzie rzadkością – mówi Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment.

Aby poprawić swoje samopoczucie podczas home office, powinniśmy rozpocząć walkę ze złymi nawykami oraz wyrobić w sobie zdrowe schematy działania. Niedopuszczalne są: jedzenie przed komputerem, dojadanie czy praca w piżamie. Wyniki badania firmy Tuck dowodzą, że już ponad 70 proc. pracowników zdalnych pracowało kiedyś z łóżka. Z kolei dane z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020” wskazują, że w latach 2018-2019 tylko 34 proc. pracowników oraz 61 proc.pracownic miało prawidłową wagę ciała (podczas pandemii statystyki uległy pogorszeniu), u co drugiego pracownika stwierdzono nieprawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego, zaś u co trzeciego – nieprawidłowe ciśnienie tętnicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet