Zmiana czasu. Lekarz: to jest tragedia!

26.03.2010 legnica angelika pachucy z zegarem zegar ilustracja zmiana czasu czas letni zimowy czasowy tarcz zegara wiosna gazeta wroclawska piotr krzyzanowski/polskapresse
26.03.2010 legnica angelika pachucy z zegarem zegar ilustracja zmiana czasu czas letni zimowy czasowy tarcz zegara wiosna gazeta wroclawska piotr krzyzanowski/polskapresse Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy - będziemy spali o godzinę dłużej. Już w nocy z soboty, 28 października, na niedzielę - 29 października, przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. Czy zmiana czasu jest potrzebna? Zobaczcie nasz film!

- Zmiana czasu nie ma większego sensu. Jedyna korzyść, jaka z niej wynika to to, że możemy sobie pospać o godzinę dłużej. Poza tym właściwie to tylko tragedia - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl dr Paweł Wróblewski, lekarz.
- Nasz organizm jest naprawdę precyzyjnym mechanizmem, jest regulowany w oparciu o rytm dobowy, do którego przyzwyczaja się w ciągu roku. Gdy nasz zegar zostanie sztucznie przestawiony, zaczyna się kłopot - dodaje Wróblewski. - Szczególnie w pierwszym tygodniu po przestawieniu zegarków powinniśmy bardzo mocno uważać na nasze zdrowie. Odporność spadnie. Będzie też zapewne kłopot z zasypianiem - dodaje lekarz.

Zmiana czasu to także kłopot dla MPK. Na tę jedną noc trzeba opracowywać specjalne wersje rozkładów jazdy, do pracy musi przyjść więcej kierowców. Między godziną 2 a 3 autobusy muszą bowiem wyruszyć w trasy dwa razy.

Jest bardzo prawdopodobne, że czas z letniego na zimowy będziemy w ten weekend zmieniali już po raz ostatni. W nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. I ten powrót do czasu letniego może być już ostatnią zmianą czasu w Polsce. Sejm pracuje bowiem nad przepisami wprowadzającymi jeden czas przez cały rok.

IFRAME https://gazetawroclawska.pl/zmiana-czasu-na-zimowy-kiedy-przestawic-zegarki-czy-to-juz-ostatni-raz/ar/12599250

Rezygnacja ze zmiany czasu, to pomysł PSL. Jednogłośnie poparła go już sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. -
Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 roku - wyjaśnił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jeszcze nie finał, teraz projekt trafia do drugiego czytania, ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita - powiedział szef ludowców.

W Polsce przestawiamy zegarki nieprzerwanie od 1983 roku (tylko w 1982 roku, w związku ze stanem wojennym, zrezygnowano ze zmiany czasu na letni). Wcześniej parokrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Ma służyć bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ciekawym argumentem popierającym zmianę czasu jest zmniejszenie liczby włamań do domów. Przez wcześniejsze powroty do domu, przed zapadnięciem zachodu Słońca, zmniejsza się liczba włamań do domów. Zakładane oszczędności energii elektrycznej zmniejszają się podczas 5 najbardziej ciemnych miesięcy: listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca; później się włącza światło wieczorem, ale za to wcześniej rano.

Przeciwnicy zmiany czasu argumentują, że źle wpływa na zdrowie- przyczynia się do zawałów, depresji i złego samopoczucia. Poza tym przeprowadzana dwa razy w Polsce zmiana czasu jest bardzo kosztowna, przykładowo w transporcie kolejowym przy wprowadzaniu czasu letniego wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o dodatkową godzinę. Z kolei banki na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich usług, aby uniknąć problemów.

Komentarze 64

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zrzęda
Wprawdzie w tej chwili ryzykujemy zdrowie i życie jeżdżąc na wczasy do Turcji i Egiptu, Ale gdy wyłamiemy się z reguł obowiązujących w Europie to na ten stres zmiany czasu będziemy narażeni przy każdym przekraczaniu granicy. Dojdzie do tego wku...enie przy przestawianiu zegarka, komputera, telefonu, nawigacji w samochodzie i innych "drobnych pierdołek" które można przeprogramować. Inne wyrzucimy i kupimy nowe z nowym polskim oprogramowaniem.
S
Sen
Jaka tragedia? Ludzie to nie małe dzieci, przecież większość z nas nie chodzi regularnie spać...
e
emeryt
w Polsce mamy zbyt dużo malkontentów którym nie odpowiada zmiana czasu,zamieszkajcie na Biegunie Północnym ,tam nie ma zmiany czasu.Dla przykładu ja przez dłuższy czas będę się musiał zastanawiać o której godzinie mam rozpocząć picie piwa w PUB-ie i o której godz. nakarmić bezdomne koty...!!!
O
Oscar
Polacy, Wy stworzeni jesteście do ciągłego narzekania. Nawet w zmianie czasu, potraficie znaleźć tragedię. To zaleta, czy Wasze nieszczęście?
k
kot
A jaki czas jest tym naturalnym czasem? Zawsze myslalem,ze ten zimowy.
P
Polak
Dlaczego wśród wykształconych ludzi są idioci którym wydaje się że są mądrzy!?!
K
Krzysztof
Czas skończyć z tym manipulowaniem.
P
Pacjent
I tak się ogłupia ludzi ... Takie problemy będę miał przez zmianę czasu, że chyba pójdę do tego lekarza i sam mu przepisze jakieś tabletki.
N
Nauczyciel z geografii
Dobrze, że jest podział na strefy czasowe, bo gdybyś chciał jechać np. do innego województwa w swoim kraju to musiałbyć przestawiać zegarek o np. kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Byłby po prostu chaos. Trzeba pamiętać, że czas letni jest bardzo zbliżony do naturalnego i dlatego PSL chce pozostawić go na zawsze.
N
Nauczyciel z geografii
Za to będziesz miał podwójny toast noworoczny w noc sylwestrową na granicy. Najpierw witasz Nowy Rok wg. czasu prawdziwego, potem przekraczasz granicę i witasz go wg. czasu COFNIĘTEGO O GODZINĘ.
Z
Zorientowany
A może redakcja powie gdzie Pan doktor praktykuje?
m
m@rq$
...przed zapadnięciem zachodu Słońca...
ręce opadają do góry normalnie
A
A.
Mialoby to sens tylko jesli zebzmiany czasu zrezygnowalaby cala UE. Bo jakos sobie nie wyobrazam, jak mialoby to funkcjonowac - za granica Czech 6 km od mojego domu godzina bylaby inna niz u nas? Czyli dzieci znajomych chodzace tam do czeskiej szkoly beda dopiero mialy wesolo ;).
j
jezio
Kiedyś zmiana czasu na zimowy była w ostatnią niedziele września, potem w ostatnia października - róznicy żadnej, poza tym , że teraz są o miesiac duższe dni. Po co pograżac sie sztucznie w ciemność, przyjmujac czas zimowy (Madryt)?
Ale jak mówię, ta dyskusja do niczego nie prowadzi - nic nie daje, poza sytsatysfakcją wyrażenia swojego zdania, UE (Wielki Manitu) wie lepiej, co jest dla nas dobre....
90
W latach 90 nikt nawet nie jęknął nic o tym, że to źle wpływa na zdrowie. Dla dzieci rozumiejących już coś więcej była to ekscytacja i (na pewno nie wszyscy) dorośli cieszyli się, że śpią o godzinę dłużej, organizm zmiany nawet nie odczuł. Poza tym patrzysz rano na zegarek i pierwsza myśl "zaspałem", a zaraz sobie uświadamiasz z ulgą, że masz jeszcze godzinę. Witamina C, herbatka z miodem i nie szlajanie się na mrozie bez większego celu w nocy, a wszystko z organizmem będzie ok.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet