Spis treści
Chociaż skóra na stopach jest znacznie grubsza, niż na innych partiach ciała, to nie oznacza, że można zapomnieć o jej pielęgnacji. W przypadku jej braku twoje stopy będą wyglądały brzydko i może dojść do dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu podczas chodzenia. Jaki jest sukces pięknych i zadbanych pięt? Eliminacja złych nawyków oraz regularna pielęgnacja.
Co to są zrogowacenia na stopach?
Zrogowacenia na stopach fachowo nazywane również hiperkeratozą to intensywne odkładanie się komórek warstwy rogowej. W efekcie dochodzi do znacznego pogrubienia się naskórka najczęściej na piętach i ich pękania.
Wrasta ci paznokieć u stóp? Wypróbuj sprawdzone domowe sposoby
Wrastający paznokieć wygląda brzydko, boli i może podejść ropą. Najczęstszą przyczyną takich dolegliwości jest nieprawidłowo przycięta płytka paznokcia. Jeśli nie pojawiła się infekcja, to z powodzeni...
Co powoduje rogowacenie skóry?
Najczęstszym powodem pojawienia się zrogowaceń na stopach to nieodpowiednia pielęgnacja. W dalszym ciągu wiele kobiet, kremując swoje ciało, zapomina o piętach. Drugą grupą czynników, które przyczyniają się do dewastacji stóp, są złe nawyki. Nadmierne złuszczanie naskórka, codzienne używanie pumeksu, pobudza mechanizmy obronne skóry i wzmaga rogowacenie. Powodem złego stanu stóp jest również źle przeprowadzony zabieg pedicure’u. Co jeszcze przyczynia się do pękania pięt? Nieodpowiednie obuwie! Najgorsze są te na obcasie i z wąskim noskiem. Z pewnością wiele z was będą zaskoczone, ale niesprzyjające dla stóp jest moczenie ich w słonej morskiej wodzie oraz chlorowanej. Istnieje także szereg czynników niezależnych, które także wpływają na pojawienie się rogowaceń na skórze. Mowa tu o genetycznych skłonnościach i zmianach skórnych o podłożu medycznym. Oto one:
- nadwaga i otyłość,
- wada postawy,
- łuszczyca,
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe.
Jak pozbyć się zrogowaciałego naskórka na stopach?
Podstawą w zapobieganiu pojawianiu się zrogowaceń na stopach jest oczywiście regularna i przeprowadzona odpowiednimi kosmetykami pielęgnacja. Wielkim błędem jest używanie tego samego kremu do ciała i jednocześnie do stóp. Pamiętajmy, że na piętach skóra jest znacznie grubsza i kosmetyk przeznaczony do innych partii ciała, może sobie z nią nie poradzić. Co gorsze może przyczynić się do wzmożenia dolegliwości. Produkty do stóp powinny mieć w swoim składzie:
- mocznik,
- olejki np. migdałowy, z avocado,
- lipidy,
- allantoinę,
- witaminy A, B6, D i E,
- składniki wspomagające regenerację tkanek.
Tani sposób na popękane pięty. Z pewnością masz go w kuchni!
Suche i popękane pięty są niezwykle uciążliwe, w szczególności latem, gdy odsłaniamy stopy, wybierając klapki i sandały. Na szczęście nie trzeba wydać majątku, by uporać się z tym problemem. Wystarczy...
W przypadku zrogowaceń na piętach warto wypróbować domowe sposoby, jeśli one nie pomogą, wybierz się koniecznie do specjalisty.
Domowe sposoby na gładkie pięty i przepisy na kosmetyki DIY. Tak pozbędziesz się zrogowaceń na stopach