Spis treści
Dlaczego warto się całować? Korzyści jest naprawdę wiele!
Pocałunek to najprostszy sposób na wyrażenie swoich uczuć do drugiej osoby. Całujemy naszych bliskich – rodziców, dzieci, przyjaciół. Jednak całowanie partnera to szczególny rodzaj bliskości, który może w dużym stopniu wpływać na nasz organizm.
Czytaj także: Czy całowanie jest szkodliwe? Niewinny całus może doprowadzić do zapalenia mózgu
Pocałunki obniżają bowiem poziom kortyzolu we krwi, co sprawia, że wzrasta nasze poczucie własnej wartości i pomaga się zrelaksować. Odgrywają też dużą rolę w życiu seksualnym – nie tylko poprawiają atmosferę, ale także przyczyniają się do uwalniania testosteronu, który ma wpływ na podniecenie seksualne. Jak jeszcze działają na nasze ciało?
Zajrzyj do naszej galerii i poznaj 7 powodów, dla których warto się całować
Którymi chorobami można się zarazić przez pocałunek, a którymi nie?
Choć pocałunki świetnie działają na nasz organizm, mogą nam także zaszkodzić. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy stałego partnera, bądź jest on chory na jedną z chorób zakaźnych, takich jak:
- grypa,
- koronawirus,
- mononukleoza,
- świnka,
- różyczka,
- zapalenie opon mózgowych,
- ebola,
- febra i gorączka Denga,
- wścieklizna.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Wbrew krążącym mitom, pocałunki nie narażają nas na zachorowanie na większość z chorób przenoszonych drogą płciową, w tym zakażenie wirusem HIV czy dwoinką rzeżączki. Całując się, możemy zarazić się jedynie 4 z 26 infekcji intymnych:
- Opryszczka – jej najczęściej występujący podtyp to HSV-1, który objawia się przez powstawanie bolesnych ran u pęcherzy w okolicy jamy ustnej. Jest wyjątkowo zaraźliwa w momencie, kiedy występują jej objawy, ale można zarazić się nią także od osoby, która nie ma żadnych symptomów choroby. WHO szacuje, że 3,7 miliarda ludzi do 50 r.ż. jest zainfekowanych wirusem HSV-1. Osoba zakażona jest nosicielem wirusa opryszczki do końca życia.
- Syfilis – znany także kiłą, to choroba weneryczna, którą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z krętkiem białym. Bakterie znajdują się w ranach na ciele chorego – na narządach płciowych oraz w jamie ustnej i gardle, ale można on zarażać także zanim pojawią się pierwszy symptomy choroby. Każda postać kiły wymaga leczenia antybiotykami.
- Cytomegalia – to schorzenie wywoływane przez bardzo powszechne cytomegalowirusy (CMV), który rozprzestrzeniają się wraz z płynami ustrojowymi, m.in. nasieniem, mlekiem matki, krwią, moczem, łzami i śliną. Jeśli dojdzie do zakażenia, jego nosicielem jest się do końca życia. U większości osób cytomegalia nie wymaga leczenia. W przypadku chorych z osłabioną odpornością oraz dzieci może wystąpić konieczność podania leków przeciwwirusowych, ponieważ są one narażone na ciężkie powikłania.
- HPV – to wirus brodawczaka ludzkiego, który najczęściej atakuje genitalia. Zdarza się jednak, że dochodzi do zakażenia w obrębie jamy ustnej. Wg ekspertów może przyczyniać się rozwoju nowotworów jamy ustnej i gardła. Najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem jest szczepienie między 11 a 12 r.ż.
Masło, wazelina i oliwka jako domowe lubrykanty. Czy to bezpieczne rozwiązania?
Wybór żeli intymnych na półkach sklepowych jest ogromny, ale nie każdy może lub chce ich używać. Dlatego wiele osób sięga po domowe rozwiązania. Wiele z nich jest niebezpiecznych dla naszego zdrowia m...
Źródła:
- 16 Reasons to Smooch: How Kissing Benefits Your HealthHealthline
- Which STDs can you get from kissing? Medical News Today
Kochaj bezpiecznie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Posadzili Rodowicz na krześle. Wszyscy zobaczyli jej brzuch! | ZDJĘCIA
- Patrzymy na stopy syna Kamińskiego. Na ważną uroczystość założył znoszone buty | FOTO
- Sekret pogrzebu Ryszarda Poznakowskiego ujawniony! Odkodowano ukrytą wiadomość
- Skrzynecka miała romans z Hakielem?! Pisały o nich wszystkie gazety