Adorowanie doda blasku twojej relacji. Poznaj sposoby na okazywanie drugiej połowie, że ci na niej zależy

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Adorowanie polega na okazywaniu drugiej połowie, że jest dla nas ważna.
Adorowanie polega na okazywaniu drugiej połowie, że jest dla nas ważna. Andrea Piacquadio/Pexels.com
Adorowanie bliskiej osoby stanowi ważny aspekt udanej relacji. Niestety wiele osób o tym zapomina, zwłaszcza pary mające dzieci lub wnuki i skoncentrowane na ich wychowaniu. Warto jednak znaleźć czas na flirt czy uwodzenie lub dać się adorować swojej drugiej połowie. Zapytaliśmy psycholożkę, dlaczego adorowanie jest takie ważne i jak do niego wrócić w wieloletniej relacji.

Spis treści

Adorowanie jest potrzebne na każdym etapie związku

Bardzo ważne w każdej długoterminowej relacji jest podtrzymywanie poczucia bliskości i wzajemnego zainteresowania. Szczere rozmowy, wzajemne słuchanie się oraz okazywanie sobie ciepła to tylko niektóre aspekty udanego związku. Nie można także zapominać o tym, że każdy z nas lubi czuć się adorowany, nawet po wielu latach wspólnego życia. O tym, jak ważny jest aspekt adorowania, świadczy fakt, że 13 stycznia obchodzone jest wyjątkowe święto – Dzień Wzajemnej Adoracji. To dobra okazja, aby okazać komuś:

  • sympatię,
  • zachwyt,
  • zainteresowanie,
  • uwielbienie.

Adorowanie może przejawiać się na wiele różnych sposobów: zarówno w drobnych gestach czy dwuznacznym spojrzeniu, jak też poprzez miłe słowa, pikantne żarty i niespodzianki. Im dłużej się znamy, tym lepiej wiemy, co sprawi przyjemność naszej drugiej połowie. Warto sięgać po tę wiedzę regularnie, aby podtrzymać „to coś” i nie popaść w rutynę.

– Należy dbać zarówno o siebie, jak i związek na każdym etapie relacji. Znajdować dla siebie czas, rozmawiać ze sobą, być uważnym na swoje wzajemne potrzeby i starać się, żeby codzienność nie stała się rutyną, która jest niszcząca. Zachęcam do chodzenia na randki na każdym etapie relacji, do odwiedzania różnych miejsc i wracania do momentów, które miały dla nas jakąś wartość lub wyjątkowe znaczenie. Można wspólnie się rozwijać, poznawać, doświadczać i pielęgnować razem relację. Takowe działania z całą pewnością pomogą w budowaniu trwałego i szczęśliwego związku – mówi w rozmowie z portalem Strona Kobiet mgr Kinga Rochala, psycholog ze specjalnością psychoterapii i terapii seksualnej, psychoterapeuta w Mazowieckim Szpitalu MindHealth im. prof. Antoniego Kępińskiego.

Adoracja w związku – dlaczego tak często z niej rezygnujemy?

Wiele osób zastanawia się, co konkretnego można zrobić, aby druga połowa poczuła się adorowana. Pierwszy krok nie jest łatwy, ale gdy już go postawimy, adoracja ukochanej czy ukochanego może sprawić nam wiele przyjemności i zainspirować nas do podejmowania większego trudu.

– Warto zacząć od przyjrzenia się, czym jest adoracja w związku. Adoracja to pewnego rodzaju działanie, zachwyt, podziw w stosunku do drugiej osoby w relacji. Każdy lubi być adorowanym, dowartościowywanym, podziwianym. O ile na początku relacji raczej nie ma z tym problemu, to z czasem staje się to coraz trudniejsze. Wiąże się to z chęcią bycia z tą osobą, zaprezentowania siebie z jak najlepszej strony i starania się o nią, ponieważ do osiągnięcia jest jakiś cel. W każdym działaniu spodziewamy się konkretnych rezultatów, efektów i owoców. Kiedy wiemy, czego chcemy i mamy jasno określony cel, łatwiej jest nam z większym zaangażowaniem przystąpić do działania – tłumaczy ekspertka z MindHealth.

Niestety wiele par z czasem zaczyna zaniedbywać aspekt uwodzenia i okazywania sobie uczuć. Partnerzy mają wyrobione pewne nawyki i wiedzą, czego się po sobie spodziewać. Przestają więc się starać się na 100 procent. Tymczasem spoczywanie na laurach może znacznie „zubożyć” naszą relację. Dlatego warto upewniać swoją drugą połowę w tym, że nadal nam na niej zależy.

– Jeżeli cel jest osiągnięty – kobieta lub mężczyzna zdobyty – niektórzy zadają sobie pytanie, po co dalej adorować? Tymczasem w każdej relacji i na każdym etapie adoracja jest bardzo istotna. Warto zadbać o to, żeby każdy z partnerów czuł się ważny, kochany, zrozumiany i dowartościowywany – przypomina mgr Kinga Rochala.

Jak adorować swoją drugą połowę?

Istnieje wiele znanych i chętnie praktykowanych sposobów adorowania swoich bliskich, od tych banalnych, takich jak kupowanie kwiatów, bombonierek czy biżuterii, po te bardziej subtelne. Adoracja w związku, łącząca się z uwodzeniem, nie powinna jednak przyjmować aspektów wyłącznie materialnych, związanych z zakupami. Ważne jest to, aby była wieloaspektowa i zawierała element zaskoczenia.

– W jaki sposób może przejawiać się adoracja w związku? Tutaj naprawdę nie potrzeba wiele, ale tym, o czym warto pamiętać, z pewnością jest rozmowa: mówienie pięknych słów, rozmawianie połączone z uważnym słuchaniem, komplementowanie, wzmacnianie i dowartościowywanie drugiej osoby. Pozytywy efekt mogą przynieść także: kupowanie kwiatów, różnych upominków, wspólnie spędzany czas, spacery, wyjścia do kina, teatru, na siłownię czy basen, a także wspólne wyjazdy. Nie chodzi o zasypywanie drugiej połowy podarkami, bo zainteresowania nie da się kupić, ale o pokazanie swoim zachowaniem, że druga połowa jest dla nas ważna. Liczą się zarówno czyny, jak i słowa – podkreśla nasza rozmówczyni.

Warto także pamiętać o tym, że wzajemna adoracja nie jest zachowaniem jednostronnym. Równie cenne co adorowanie jest docenianie starań drugiej strony. Nie należy bać się okazywania radości, wdzięczności, czułości i miłości. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wysłać swojej połówce miłą wiadomość lub podziękować za jej wysiłek.

– Bardzo istotne jest dostrzeganie starania drugiej osoby i okazywanie jej, że jest dla nas ważna, kochana. Gdy upewnimy ją w tym, że jej trud został dostrzeżony i doceniony, odbierze ona nasze zachowanie jako potwierdzenie swojej ważności – podsumowuje mgr Kinga Rochala.

Warto jednak pamiętać o tym, że samo adorowanie nie wystarczy, aby obie strony czuły się szczęśliwe. Nie jest to także metoda na uzdrowienie relacji, chociaż może pomóc parom przechodzącym kryzys. W sytuacjach konfliktu lub przy trudnościach w wyrażaniu uczuć może być pomocna psychoterapia dla par.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet