Spis treści
Czym jest woda termalna? To nie zwykła woda z kranu
Woda termalna to ciepła woda o temperaturze co najmniej 20 st. C, która jest wydobywana z podziemnych źródeł znajdujących się na głębokości setek metrów pod powierzchnią ziemi. Woda ta jest więc krystalicznie czysta, ponieważ nie ma styczności z zanieczyszczeniami, z jakimi styka się np. zwykła woda z kranu. W Europie najbardziej znana jest woda termiczna z Vichy we Francji. Jest ona zwana również wodą wulkaniczną, ponieważ wydobywa się ją z głębi skał magmowych pozostałych po licznych na tym terenie wygasłych wulkanach.
Woda termalna podczas wędrówki z najgłębszych warstw ziemi nasyca się składnikami mineralnymi i pierwiastkami śladowymi. Jej skład chemiczny jest unikalny i zależy od miejsca jej wydobycia. Do najczęstszych spotykanych w wodzie termalnej pierwiastków należą wapń, wodorowęglany, krzemiany, związki żelaza, sole sodu i magnezu, związki siarki i metale, a także pierwiastki śladowe, takie jak selen.
Składniki mineralne znajdujące się w wodzie termalnej mają udowodnione działanie:
- sód i potas – poprawiają nawilżenie skóry, zapobiegają utracie wody,
- lit, stront, wapń – działają przeciwzapalnie,
- siarka – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, niszczy złe bakterie, dzięki czemu niweluje zapalne zmiany skórne takie jak trądzik,
- mangan, fluor – działają przeciwutleniająco, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia,
- żelazo, krzem, amoniak – wspomagają odbudowę i odżywienie skóry.
Do czego służy woda termalna?
Ze względu na wysokie nasycenie pierwiastkami woda termalna stosowana jest głównie zewnętrznie do pielęgnacji twarzy i ciała. Wykorzystuje się ją także w sanatoriach czy ośrodkach wypoczynkowych SPA do tzw. balneoterapii, czyli leczenia wodą termalną. Do zabiegów należą głównie kąpiele termalne w wannach lub basenach, ale stosuje się także inhalacje. Kąpiele oprócz korzystnego działania na skórę pomagają także łagodzić bóle stawów i mięśni, odprężają oraz zmniejszają obrzęki.
Natomiast do użytku domowego możemy kupić wodę termalną w sprayu do twarzy i ciała, w postaci płynu. Jest ona także częstym składnikiem kosmetyków takich jak kremy, balsamy czy maseczki, które produkowane są na bazie wody termalnej. Produkty te dostępne są one w sklepach i drogeriach stacjonarnych oraz internetowych, często także w ośrodkach uzdrowiskowych np. w polskich Tatrach, Ciechocinku czy Cieplicach.
Kiedy stosować wodę termalną? Kto powinien ją mieć zawsze przy sobie?
Wodę termalną stosuje się do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Ma ona pH zbliżone do pH skóry, dzięki czemu idealnie zastąpi tonik do twarzy. Można ją stosować zarówno pod makijaż, jak i na niego. W zależności od potrzeb nawet kilka razy dziennie można spryskiwać nią twarz i ciało szczególnie w czasie letnich upałów, podczas opalania czy treningu. Jest ona bezpieczna także dla delikatnej skóry dzieci i niemowląt.
Woda termalna sprawdzi się szczególnie w przypadku:
- skóry wrażliwej, szarej, przesuszonej i alergicznej,
- po poparzeniach słonecznych, a także w trakcie opalania jako dodatkowa ochrona przed promieniowaniem UV,
- po zabiegach dermatologicznych i laserowych oraz depilacji,
- w pielęgnacji męskiej skóry po goleniu,
- podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym powietrze jest bardzo suche,
- w pielęgnacji skóry niemowląt z pieluszkowym zapaleniem skóry.
Jak działa woda termalna na twarz i ciało?
Woda termalna na twarz i ciało ma za zadanie przede wszystkim nawilżyć skórę, a także ją odświeżyć i zregenerować. Można ją stosować samodzielnie, jako część rytuału pielęgnacyjnego np. zamiast toniku, jako bazę pod makijaż lub utrwalacz makijażu.
Tak działa woda termalna na skórę:
- nawilża – sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i miękka, niweluje uczucie napięcia i ściągnięcia,
- odświeża i chłodzi – spryskanie twarzy delikatną mgiełką wody podczas upałów czy treningów orzeźwia i dodaje energii,
- zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez promieniowanie UV – dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym regeneruje skórę po opalaniu, zmniejsza także ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych po ekspozycji na promieniowanie UV,
- niweluje zmarszczki – działanie antyoksydacyjne, czyli zwalczając wolne rodniki sprawia również, że woda termalna opóźnia procesy starzenia i wygładza zmarszczki. Przyczyniają się do tego również jej właściwości nawilżające, które uzupełniają poziom wody w skórze, uelastyczniają ją i nawadniają,
- łagodzi podrażnienia – woda termalna regeneruje wrażliwą, przesuszoną i podrażnioną skórę szczególnie po opalaniu, ale też po niewłaściwych zabiegach pielęgnacyjnych oraz kuracjach przeciwtrądzikowych, które nadmiernie ją wysuszają, zmniejsza również stan zapalny, świąd i zaczerwienienie,
- dba o mikrobiom skóry – badania sugerują, że stosowanie wody termalnej na twarz i ciało przywraca naturalną równowagę flory bakteryjnej skóry. Woda jest bogata w probiotyki, dlatego wspomaga namnażanie się dobrych bakterii i jednocześnie obniża liczebność patogenów na skórze. Zmniejsza tym samym stan zapalny u osób z chorobami skóry takimi jak atopowe zapalenie skóry, egzema i łuszczyca,
- hamuje rozwój trądziku – woda termalna stosowana do cery tłustej i problematycznej reguluje wydzielanie sebum, działa również przeciwzapalnie, dzięki czemu niweluje powstawanie wyprysków.
Należy pamiętać, że woda termalna w sprayu dostępna jest najczęściej w postaci roztworu hipotonicznego, co oznacza, że po jej zastosowaniu należy poczekać ok. 30 sekund aż się wchłonie, a jej nadmiar osuszyć chusteczką. Jeśli tego nie zrobimy i nadmiar wody odparuje samodzielnie może dojść również do odparowania wody z głębszych warstw skóry i w efekcie do jej przesuszenia. Rzadziej spotykane wody termalne izotoniczne nie wymagają takich zabiegów i można pozostawić je na twarzy do samoistnego odparowania.