Przesiewowe badania słuchu u noworodków to za mało. Gros problemów ze słuchem dzieci nabywają w pierwszych trzech latach życia. Kłopot w tym, że ani rodzice, ani nauczyciele, ani nawet lekarze nie mają niezbędnej wiedzy w tym zakresie - uzasadnia potrzebę zorganizowania kongresu dr n. hum. Iwona Sosnowska-Wieczorek, prezes Fundacji In Corpore i dyrektor Centrum Diagnostyki i Terapii „In Corpore”, gdzie leczy się dysfunkcje rozwojowe u dzieci.
W ubiegłym roku Fundacja In Corpore przeprowadziła badania wśród przedszkolaków w Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Okazało się, że co drugie przebadane dziecko wykazywało zaburzenia słuchu obwodowego lub zaburzenia przetwarzania słuchu.
- Trzeba wiedzieć, że badanie przesiewowe wykonywane w szpitalu, zaraz po urodzeniu dziecka, daje jedynie odpowiedź, czy noworodek reaguje na bodźce dźwiękowe. Dopiero po pewnym czasie okazuje się, czy dźwięki, które słyszy, są prawidłowo przetwarzane. O tym, że coś jest nie tak, rodzice bardzo często dowiadują się dopiero w szkole, kiedy zaczynają pojawiać się problemy z nauką. Tymczasem im szybciej przyjdziemy takiemu dziecku z pomocą, mam na myśli leczenie, zaprotezowanie czy rehabilitację, tym lepiej będzie ono funkcjonować w późniejszych etapach edukacji i w życiu dorosłym - tłumaczy dr Iwona Sosnowska-Wieczorek.
Organizatorzy kongresu pragną dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców: lekarzy pediatrów, laryngologów, audiologów, psychologów, logopedów, pedagogów, fizjoterapeutów, nauczycieli etc. Jeżeli będą wyczuleni na problemy dzieci ze słuchem, znali ich symptomy, będą w stanie jak najszybciej zareagować. - Jeżeli rodzic jest mało świadomy, to na pewne nieprawidłowości powinna zareagować pani przedszkolanka, a jeśli nie, to szkolny pedagog czy nauczyciel - mówi dr Sosnowska-Wieczorek.
Zaproszenie na kongres przyjęło międzynarodowe grono ekspertów. Wśród wiodących tematów są wszelkie dotyczące problemów ze słuchaniem i słyszeniem. Między innymi: wczesna diagnostyka i leczenie głębokich niedosłuchów poprzez różnego rodzaju implanty słuchowe, nie tylko ślimakowe. Przedstawione zostaną też innowacyjne metody terapii zaburzeń słuchu, jak Johansen, Tomatis, Biofeedback, SI. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się też, co to są i w jaki sposób działają systemy wzmocnień słuchowych, eliminujące szumy i pogłos, czyli tzw. FM-y.
Kongres odbędzie się 28-29 września w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach (ul. Ligonia 46). Fundacja In Corpore organizuje go we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Urzędem Miasta Katowice.
Nieboczowy: ta wieś zostanie zalana
Jaki to kolor? Rozpoznajesz kolory i potrafisz je nazwać? SPRAWDŹ TUTAJ
KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK
tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!