Elektroniczne zwolnienie „L4” jest wygodne i szybkie

Jadwiga Jenczelewska
Zwolnienie lekarskie ZUS ZLA pracownik musi dostarczyć do firmy
Zwolnienie lekarskie ZUS ZLA pracownik musi dostarczyć do firmy 123rf
Papierowe zwolnienia będą wystawiane tylko do 30 czerwca 2018 r. W kilka minut lekarz dostanie w ZUS-ie nowy podpis elektroniczny.

Już prawie od dwóch lat, czyli od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Nie oznacza to jednak, że zniknęły dotychczasowe zwolnienia papierowe, ale można je wystawiać jeszcze tylko do końca czerwca 2018 roku.

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u) lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.

- Wystawianie e-ZLA jest pro-stsze niż wypisywanie papierowego zwolnienia - mówi Aldona Węgrzynowicz, regionalny rze-cznik prasowy ZUS-u woj.śląskiego. - Lekarz uzyskuje dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) i członków jego rodziny - jeżeli zwolnienie jest wystawiane, by się nimi opiekować. Gdy wpisze PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne są automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz wybiera z wyświetlonej listy.

Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada też kod literowy i numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy).

W celu dalszego uproszczenia elektronicznego wystawiania zwolnień, ZUS udostępnił nową metodę podpisywania e-ZLA - bezpłatny certyfikat wydawany przez ZUS. Lekarz, który ma profil na PUE, wnioskuje o wydanie certyfikatu, pobiera go (z PUE ZUS) i zapisuje na urządzeniu, na którym wystawia elektroniczne zwolnienia.
Do końca czerwca 2018 r. lekarz może wystawiać papierowe zwolnienia według dotychczas obowiązujących zasad. Zwolnienie wystawione na druku ZUS ZLA pacjent zobowiązany jest dostarczyć w terminie 7 dni do pracodawcy. Trzeba przy tym pamiętać, że przekroczenie tego terminu powoduje obniżenie świadczenia o 25 procent. Wystawienie przez lekarza e-ZLA zwalnia pacjenta z obowiązku dostarczenia zwolnienia do pracodawcy i z pilnowania terminu jego dostarczenia.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet