Próchnica plagą współczesności
Według badania Global Burden of Disease, choroby jamy ustnej dotykają 3,5 miliarda ludzi na całym świecie. Szacuje się, że próchnica jest najczęstszą chorobą uzębienia. Aż 2,3 miliarda ludzi cierpi na próchnicę zębów stałych. Próchnica zębów mlecznych dotyka ponad 530 milionów dzieci.
Lekarze podczas dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI w 2016 roku podkreślali:
Próchnica i choroby przyzębia to plaga współczesnego społeczeństwa.
Dr Czepiel na stronie kliniki Medi-Dent w Będzinie wskazuje, że próchnica zębów jest chorobą infekcyjną i zdecydowanie jedną z bardziej powszechnych chorób dzisiejszych czasów. (źródło)
Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, próchnica jest miejscowym procesem patologicznym o pochodzeniu zewnątrzustrojowym. Prowadzi on do ubytku poprzez odwapnienie szkliwa i rozpad tkanek zęba.
Choroby zębów a status społeczny
Leczenie stomatologiczne należy do jednych z najbardziej kosztownych usług zdrowotnych. W krajach rozwiniętych wydajemy na nie aż 20% wszystkich kosztów, które ponosimy w związku ze na zdrowiem. Niestety istnieje wyraźna korelacja między chorobami jamy ustnej a statusem społeczno-ekonomicznym. Nieleczone choroby zębów najczęściej można spotkać wśród osób ubogich.
Choroby zębów mają duży wpływ na jakość naszego życia. Są przyczyną nie tylko dyskomfortu fizycznego, ale i psychicznego. Uśmiech jest często tym, co ludzie zauważają jako pierwsze. Gdy jest wybrakowany lub daleki od okładki kolorowego czasopisma, może stać się przyczyną niskiej samooceny.
Brazylijski dentysta Felipe Rossi postanowił pomagać ludziom, naprawiając ich uśmiechy. Zmiana pacjentów jest widoczna nie tylko w ustach, ale przede wszystkim w ich oczach. Zobaczcie i oceńcie sami: