Kiedy jesteśmy zbyt chudzi, rozwiązaniem nie jest jedzenie słodyczy i niezdrowych przekąsek. Jeżeli chcemy przytyć, warto zrobić to rozsądnie, a przede wszystkim zdrowo.
Jak przytyć? Z czego wynikają problemy z przytyciem?
Przybranie na wadze nieraz okazuje się nie lada wyzwaniem. Sprawia to problem zwłaszcza tym osobom, których cechuje szybka przemiana materii. Z uwagi na swój metabolizm, nie przyswajają w wystarczającym stopniu składników zawartych w pożywieniu. Mogą więc spożywać ogromne ilości jedzenia, a ich waga nadal stoi w miejscu. Problem ten może mieć również podłoże psychologiczne. Trudno przybrać na wadze, jeżeli nieustannie żyjemy w dużym stresie i pośpiechu.
Trudności z przytyciem odczuwają zwłaszcza osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Wynikają one głównie z niskiej kaloryczności spożywanych warzyw i owoców.
Problem z przytyciem może także wynikać ze zbyt intensywnej aktywności fizycznej oraz niskiego apetytu na skutek nadmiernego spożycia błonnika, który na długi czas wypełnia żołądek.
Co jeść, żeby przytyć?
Kiedy już znasz listę zakazanych produktów, warto się następnie dowiedzieć, co jeść, żeby przytyć. Przede wszystkim w twojej diecie powinny znaleźć się wysokokaloryczne, lecz zarazem zdrowe produkty.
Można do nich zaliczyć zwłaszcza:
- Orzechy – każdego dnia jedz ich różne rodzaje – nerkowce, orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, ziemne itp. W sumie możesz zjeść nawet kilka garści w ciągu doby.
- Rośliny strączkowe – bób, soczewica, ciecierzyca, fasolka szparagowa, fasola jaś, biała fasola, soja, fasolka mung, fasola adzuki. Strączki są bogatym źródłem białka, dostarczając do organizmu wszelkich niezbędnych aminokwasów egzogennych.
- Ryż – nie tylko biały, ale również czerwony, czarny, brązowy czy dziki.
- Zdrowe tłuszcze – ziarna słonecznika, pestki dyni, awokado, siemię lniane, sezam, mak, oleje tłoczone na zimno, tłuste mleko.
- Biały ser i drób – świetne źródła dobrze przyswajalnego białka. Ograniczaj spożycie czerwonego mięsa ze względu na jego działanie rakotwórcze oraz wysoką zawartość cholesterolu.
- Suszone owoce - są zdrowe, a zarazem wysokokaloryczne.
- Koktajle - są zdrowe, a zarazem sycące.
Nie zapominaj również o piciu każdego dnia dużych ilości wody, najlepiej co najmniej 2 litry. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko problemów trawiennych, związanych ze zwiększeniem ilości jedzenia. Jeżeli wcześniej nie jadałaś zbyt często orzechów oraz roślin strączkowych, to wprowadzaj je do swojej diety stopniowo. W przeciwnym razie mogą ci dokuczać różne nieprzyjemne objawy żołądkowe.
Warto przeczytać
Jak zdrowo przytyć?
Zastanawiasz się nad tym, jak przytyć w tydzień albo jeszcze szybciej? Brakuje ci cierpliwości, aby długo czekać i chciałabyś jak najszybciej zauważyć efekty w postaci dodatkowych kilogramów? Zdrowe przybranie na masie wymaga niestety czasu. Nie chcesz przecież narazić się na ryzyko powstania chorób, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca czy nowotwór. Dlatego przestań pytać, jak szybko przytyć. Aby uzyskać wymarzony efekt, potrzebujesz wytrwałości i konsekwencji w działaniu.
Oprócz wysokokalorycznych produktów nie zapominaj o warzywach i owocach. Ich spożywanie pozwala zwiększać apetyt, dzięki czemu będziesz w stanie więcej zjeść. Pomocne będą zwłaszcza świeżo wyciskane soki.
Dieta na przytycie w zdrowy sposób nie powinna obfitować w takie produkty jak fast foody, frytki, chipsy, ciasta, słodycze czy dania wysoko przetworzone. Oczywiście możesz je zjeść od czasu do czasu, ale zachowaj umiar. Jeżeli zaczniesz je spożywać w nadmiarze, wtedy prawdopodobnie nabawisz się problemów zdrowotnych, zwłaszcza po stronie układu pokarmowego – wzdęć, zaparć, bólów brzucha, wrzodów, zgagi, niestrawności czy biegunki. Szybko się wtedy zniechęcisz i z szybkiego przytycia będą nici. Dlatego lepiej dłużej poczekać na efekty, a uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Warto przeczytać
Nie zapominaj o ćwiczeniach
Mogłoby się wydawać, że w celu przytycia należy ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną. Chcemy przecież uniknąć nadmiernego spalania kalorii. Siedzący tryb życia jest jednak nie tylko niezdrowy, lecz także utrudnia przytycie. Warto ćwiczyć głównie dlatego, że dzięki temu można zbudować masę mięśniową, co przełoży się na wzrost ogólnej wagi ciała. Nie chodzi o to, aby przytycie było wynikiem jedynie zwiększenia zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.
Dlatego osoby zastanawiające się nad tym, jak przytyć, powinny koniecznie rozpocząć treningi na siłowni. Najlepiej robić to pod okiem trenera personalnego. Specjalista taki pomoże dobrać intensywność i częstotliwość treningu do diety na przytycie. W celu zbudowania masy mięśniowej ważne jest spożywanie wysokobiałkowych i wysokoenergetycznych posiłków zarówno przed treningiem, jak i niedługo po jego zakończeniu.
Warto przeczytać
Nie tyjesz? Problem może leżeć w głowie
Kłopot z przytyciem często ma związek z psychiką. Osoby z niedowagą nie mogą przybrać na wadze z powodu tego, że w codziennym życiu towarzyszy im stres, pośpiech i presja. Zmagają się z niskim poczuciem wartości i nie akceptują swojego ciała. Porównują się z innymi ludźmi i próbują za wszelką cenę im dorównywać. Mają także problem z okazywaniem uczuć, dlatego tłumią je w sobie. Wyjątkowo trudno jest przytyć wtedy, gdy jednocześnie takie osoby zmagają się z depresją, lękami czy zaburzeniami odżywiania, zwłaszcza z ortoreksją. Warto wtedy poprosić o pomoc psychoterapeutę.
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Mamy zdjęcia z imprezy gwiazd Polsatu. Romanowska i Wachowicz przyćmiły Cichopek!
- Tajemniczy mężczyzna na koncertach Steczkowskiej. Podąża za nią i robi jej zdjęcia
- Rozenek pożałuje najnowszego pomysłu na siebie? Ekspertka mówi o "przaśności"
- Gdzie mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"? Prawda jest zaskakująca