Jak schudnąć bez diety: czy można schudnąć praktycznie bez wyrzeczeń albo podczas snu? Czy tabletki na odchudzanie działają?

Aneta Redzik
Okazuje się, że większość środków odchudzających w żaden sposób nie wspomaga odchudzania, a ich przyjmowanie może nawet zaszkodzić zdrowiu!
Okazuje się, że większość środków odchudzających w żaden sposób nie wspomaga odchudzania, a ich przyjmowanie może nawet zaszkodzić zdrowiu! 123 RF
Lekka nadwaga i otyłość, a często chęć poprawy swojej sylwetki, skłaniają do podjęcia różnorodnych działań ukierunkowanych na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Producenci zachęcają do zastosowania tabletek na odchudzanie, natomiast znani celebryci do zastosowania diety cud i większej aktywności fizycznej na co dzień. Ponieważ wiele osób zastanawia się, jak szybko schudnąć bez diety, popularne są niekonwencjonalne sposoby odchudzania jak np. Metoda Gabriela. Wyjaśniamy, czy możliwa jest utrata kilogramów bez wyrzeczeń i forsownych treningów!

Czy można schudnąć bez zmiany diety?

Dieta to termin błędnie łączony wyłącznie z odchudzaniem. Kojarzy się z ograniczeniami, wyrzeczeniami i przewlekłym uczuciem głodu. Wiele osób twierdzi, że dieta oznacza jedzenie dotychczas omijanych produktów spożywczych takich jak owoce, warzywa, naturalny nabiał czy pełnoziarniste produkty zbożowe.

Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości termin „dieta” odnosi się do indywidualnego sposobu odżywiania się każdej osoby. Dotyczy rodzaju wybieranych produktów, formy ich przygotowania, regularności spożywania posiłków i tempa jedzenia, a także ilości konsumowanej żywności każdego dnia. Zatem nie da się schudnąć bez diety, gdyż każdy bez względu na stan zdrowia, jakąś dietę stosuje.

Nadprogramowe kilogramy są konsekwencją stosowania niekorzystnej dla zdrowia diety.

Dieta sprzyjająca tyciu dostarcza za dużo kalorii względem potrzeb organizmu, jest zasobna w cukier, nasycone tłuszcze, a także uboga w błonnik, składniki mineralne i witaminy.

Warto również podkreślić, że odżywiając się zdrowo, ale jedząc za dużo, również można przytyć.

Restrykcyjne i męczące diety odchudzające, które dostarczają bardzo niewiele kilokalorii, początkowo przynoszą rezultaty, ale są bardzo trudne do utrzymania przez dłuższy okres czasu.

Kluczem do zrzucenia nadprogramowych kilogramów i utrzymania prawidłowej wagi bez zbędnych wyrzeczeń jest przede wszystkim umiejętność spożywania posiłków. Pośpiech i podjadanie mogą uniemożliwić utratę wagi albo zniweczyć uzyskane już efekty. Ważne jest również mimowolne wprowadzanie większej aktywności fizycznej – sprzątania, prasowania, prac w ogródku, czy pieszych zakupów – im mniej czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub leżącej, tym lepiej dla zdrowia i wyglądu naszego ciała.

Co i jak często można jeść na diecie lekkostrawnej? Nasze przepisy i pomysły na smaczne i łatwostrawne dania mogą stać się świetną inspiracją. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo strzałką lub przyciskiem NASTĘPNE.

Dieta lekkostrawna – przepisy. Zobacz pomysły na proste dani...

Podstawowe zasady diety bez diety

  • Stałe godziny posiłków – ustalenie jak najbardziej regularnych godzin spożywania posiłków pozwala na kontrolowanie ilości zjadanych produktów i zapobieganie podjadaniu.
  • Rozkoszowanie się posiłkami – brak pośpiechu pomaga skupić się na posiłku, cieszyć się jedzeniem i uregulować procesy przemiany materii.
  • Odpowiednie porcje jedzenia – zbyt duża porcja sprawia, że zjadamy więcej niż potrzebujemy; lepiej jeść mniej i częściej, optymalna ilość to 5 posiłków dziennie.
  • Niepodjadanie między posiłkami – nagłą ochotę na przekąskę lub coś słodkiego najlepiej zaspokoić owocami lub warzywami albo korzeniem lukrecji, która zawiera składniki odżywcze i słodszą od cukru glicyryzynę.
  • Zaspokajanie apetytu – uczucie nieustającego głodu można zmniejszać naturalnymi substancjami, np. błonnikiem, który wspomaga pracę jelit oraz reguluje procesy trawienne hamując apetyt.
  • Picie wody – zdrowe ciało potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, dlatego należy pić około 2,5 litra wody dziennie (część dostarczana jest do organizmu wraz z posiłkami, resztę można pić w postaci wody mineralnej albo wody z dodatkiem liści mięty lub plastrem cytryny do smaku).

Sprawdź także:

Jak spać, żeby chudnąć?

Odpowiednia jakość i ilość snu może wspomagać odchudzanie. Działa to jednak również w drugą stronę. Okazuje się bowiem, że niedobór snu spowalnia metabolizm i przyczynia się do wydzielania większej ilości tzw. hormonu stresu. W efekcie – w ciągu dnia, a niektórzy nawet w ciągu nocy – częściej sięgają po niezdrowe, wysokokaloryczne przekąski. Śpiąc zbyt krótko, możemy też ominąć fazę snu REM, w czasie której jest spalanych najwięcej kalorii.

Jak wynika z badań opublikowanych w 2014 roku w czasopiśmie „Diabetes”, obniżenie temperatury w sypialni wspomaga redukcję brunatnej tkanki tłuszczowej. Niższa temperatura w pomieszczeniu zmniejsza także ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, a w dodatku pomaga zapobiegać bezsenności, reguluje poziom melatoniny, poprawia jakość snu i sprawia, że zasypiamy szybciej.

Czym jest Metoda Gabriela i czy jest skuteczna?

Osoby, które chciałyby chudnąć bez męczących diet odchudzających i praktycznie bez wyrzeczeń mogą wypróbować popularną metodę Gabriela, czyli sposób na utratę kilogramów bez ścisłej diety i ćwiczeń fizycznych, którego autorem jest amerykański ekonomista Jon Gabriel.

Metoda Gabriela zakłada, że fundamentem walki z nadwagą jest zmiana stosunku do naszego ciała, którego reakcją obronną na rygorystyczne diety jest na przykład efekt jo-jo.

Ponieważ przyczyną nadwagi poza czynnikami chorobowymi często są problemy emocjonalne i zaburzenia psychiczne (np. kompulsywne jedzenie), zmiana stylu życia i postrzegania samego siebie bardzo ułatwia proces odchudzania.

Innym ważnym czynnikiem jest wartościowość spożywanych produktów. Wysoko przetworzone produkty zawierające duże ilości tłuszczu i cukru nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu człowieka. Niedobór składników odżywczych przyczynia się do nawracającego uczucia głodu i podjadania pomiędzy posiłkami, dlatego istotą tej metody jest skupienie się na ekologicznych, nisko przetworzonych produktach spożywczych dostarczających do organizmu niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów, które niwelują permanentne uczucie głodu.

Pełnowartościowe jedzenie, zdaniem Jona Gabriela, jest wynikiem pokochania siebie i swojego ciała. Według niego, rozwiązanie problemów psychicznych ułatwia proces odchudzania i sprawia, że intuicyjnie wybieramy to, co dla nas najlepsze, czyli zdrową żywność i aktywność fizyczną. Kierując się potrzebami organizmu dostarczamy mu potrzebnych składników odżywczych bez ograniczania porcji posiłków i uciążliwego liczenia kalorii.

Metoda Gabriela nie wymaga wdrażania wzmożonej aktywności fizycznej. Zgodnie z założeniami świadome dbanie o swoje ciało sprawi, że sami zaczniemy odczuwać potrzebę ruchu, a jej zaspokajanie stanie się przyjemnością i nie będzie trzeba nas do tego w żaden sposób zmuszać.

Według Gabriela proces odchudzania należy wspomagać technikami psychologicznymi. Dzięki wizualizacjom nabieramy wiary w szanse na osiągnięcie wymarzonego celu – powoli programujemy mózg, który w efekcie będzie dążył do urzeczywistnienia wskazanego obrazu, czyli zdrowego i szczupłego ciała.

Większość dietetyków krytykuje „dietę” Gabriela i uważa, że nie ma naukowych podstaw, które mogłyby tłumaczyć jej skuteczność. Pomimo tego, że metoda Gabriela ma wiele założeń związanych z psychodietetyką, to trudno jest uwierzyć w to, że bez ograniczenia spożywanych kalorii oraz zwiększenia aktywności fizycznej można uzyskać zadowalające efekty odchudzające.

Owsianka ze zdrowymi dodatkami to wartościowe i sycące danie na każdy dzień i porę dnia. Zobacz smakowite pomysły.

Owsianka na każdy dzień tygodnia. To danie nie może znudzić,...

Czy tabletki odchudzające są skuteczne?

Ogólnodostępne tabletki na odchudzanie bez recepty to suplementy diety z naturalnymi substancjami, które zdaniem producentów mają przyspieszać metabolizm, hamować głód i wspomagać spalanie tłuszczu. Niestety skuteczność działania tego typu środków nie jest potwierdzone żadnymi badaniami klinicznymi czy naukowymi.

Tabletki nieznanego pochodzenia i środki z rynku azjatyckiego gwarantujące spektakularne rezultaty bywają w Polsce nielegalne i mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu osoby, która będzie je przyjmować.

Takie środki najczęściej przyczyniają się do poważnych problemów zdrowotnych i mogą mieć działanie anorektyczne. Nie należy więc sięgać po dostępne w Internecie „cudowne” tabletki odchudzające, np. te z chlorowodorkiem sibutraminy czy z jajami tasiemca.

Większość środków odchudzających w żaden sposób nie wspomaga odchudzania, a co więcej ich przyjmowanie może zaszkodzić zdrowiu. Suplementy, które faktycznie można stosować w celu zrzucenia wagi to nie magiczne środki, które rozwiążą problem, a dodatek do zdrowego odżywiania i trybu życia.

Skuteczne i zdrowe odchudzanie poza suplementacją wymaga regularnej, codziennej aktywności fizycznej oraz indywidualnie dopasowanej do potrzeb żywieniowych diety. Odchudzanie przyniesie pozytywne rezultaty bez efektu jo-jo tylko wtedy, gdy na stałe zmienimy nawyki żywieniowe i tryb życia.

Czy można jeść dużo i nie tyć?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Laura

W życiu nie stosowałam tabletek na odchudzanie i nie mam zamiaru.. Nikt nie wie co one zawierają i jakie spustoszenie mogą zrobić w organizmie. Wolę chudnąć będąc na pudełkach lightdiet i ćwiczyć.. Przynajmniej będę wiedziała, ze to przez mój wysiłek schudłam a nie przez tabletki

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet