Spis treści
Kiedy pojawia się pierwsza menstruacja?
Pierwsza miesiączka to krwawienie pojawiające się na skutek braku zapłodnienia komórki jajowej, polegające na wydalaniu z organizmu złuszczonej błony śluzowej macicy. Menstruacja pojawia się zazwyczaj między 11 a 14 rokiem życia. Nie jest to jednak reguła, ponieważ okres może wystąpić zarówno wcześniej, jak i później. Jest to zależne od wielu czynników: genetycznych, środowiskowych oraz związanych ze stylem życia czu odżywianiem.
Powodem do niepokoju jest wystąpienie miesiączki przed 10. rokiem życia lub jej brak po ukończeniu 16 lat. Wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty, który pomoże ustalić przyczynę zaburzeń związanych z miesiączkowaniem.
Sprawdź: Miesiączka coraz wcześniejsza u nastolatek. Dlaczego?
Pierwsze miesiączki mogą ograniczyć się jedynie do nieregularnych plamień, ale mogą też mieć w miarę regularny i obfity przebieg. U niektórych kobiet może upłynąć nawet 6 lat od pierwszej menstruacji, zanim zaczną miesiączkować regularnie.
Cykl menstruacyjny wynosi zazwyczaj około 28 dni, ale warto mieć świadomość, że u niektórych kobiet potrafi on trwać od 21 do 45 dni. Samo krwawienie może występować przez 3 do 7 dni. Przy pierwszych miesiączkach nie należy spodziewać się, że będą one regularne.
Takie objawy daje pierwsza miesiączka
Wystąpienie pierwszej miesiączki jest zazwyczaj poprzedzone innymi objawami dojrzewania: pojawieniem się owłosienia łonowego oraz włosów na nogach i pod pachami, zwiększoną potliwością, powiększeniem piersi oraz zaokrągleniem linii bioder czy ramion. To pierwszy sygnał, że w ciele dziewczynki zachodzą zmiany hormonalne.
Często pierwsze krwawienie nie jest poprzedzone żadnymi wyraźnymi sygnałami i pojawia się niespodziewanie. Zdarza się jednak, że młoda kobieta już przy pierwszych miesiączkach odczuwa objawy charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takie jak:
- bolesność w piersiach,
- bóle i skurcze w okolicy brzucha,
- ból pleców,
- problemy żołądkowe,
- wypryski na skórze,
- biała wydzielina z pochwy,
- zmęczenie,
- drażliwość,
- zwiększony apetyt.
Jak przygotować dziewczynkę na pierwszy okres?
Przygotowanie dziecka na wystąpienie pierwszej miesiączki leży przede wszystkim po stronie jego opiekunów. Dziewczynka powinna mieć świadomość zmian zachodzących w jej ciele i możliwość swobodnej rozmowy z osobą dorosłą na ten temat.
Dojrzewające dzieci są bardzo wrażliwe, a tematy dotyczące kwestii intymnych mogą je zawstydzać. Dlatego ważne jest, aby dziewczynka rozumiała, że nie ma powodów do wstydu, a to, co dzieje się z jej ciałem jest zupełnie naturalne i dotyczy wszystkich kobiet na świecie.
Nawet, jeśli wśród rówieśniczek nie wystąpiły jeszcze pierwsze krwawienia, warto zaopatrzyć córkę w podręczny zestaw, który przyda się przy pierwszej miesiączce. Powinny znaleźć się w nim: bielizna na zmianę, mokre i suche chusteczki oraz środki higieniczne, z których mamy do wyboru:
- podpaski,
- tampony,
- kubek menstruacyjny,
- majtki menstruacyjne,
- podpaski wielorazowe.
Przygotowując taki zestaw, rodzic powinien wytłumaczyć dziecku, jak wygląda krwawienie i jak używać środków higienicznych. Może też dyskretnie dodać do paczki małą czekoladkę lub miły liścik, aby dziecko poczuło się lepiej, jeśli miesiączka pojawi się kiedy będzie samo.
Warto uświadomić córkę, że nie wszystkie dzieci są zaznajomione z tematyką menstruacji i mogą nie być przygotowane na wystąpienie pierwszej miesiączki i zasugerować, aby w razie potrzeby wspomogło koleżanki udostępniając im np. podpaskę.
Dowiedz się więcej:
Podpaska, tampon czy kubeczek? Artykuły higieniczne dla nastolatki
Rynek środków higienicznych stale się rozwija, pojawiają się na nim coraz nowsze rozwiązania mające podnieść komfort podczas miesiączki oraz mające zminimalizować produkcje odpadów. Do wyboru mamy kilka rodzajów produktów, które można stosować w zależności od upodobań lub nasilenia krwawienia. Najważniejszym kryterium jest wygoda użytkowania.
- Podpaska to najbardziej podstawowy artykuł higieniczny używany podczas miesiączki. Zazwyczaj wykonany jest ze sprasowanej waty pokrytej siateczką wykonaną z celulozy lub innego tworzywa ułatwiającego wchłanianie krwi. Od spodu ma cienką warstwę kleju służącą przyklejeniu jej do klina bielizny, często wyposażone jest w dodatkowe skrzydełka, które pomagają utrzymać ją w miejscu. Występuje w różnych wersjach, od cienkiej używanej przy niewielkich krwawieniach, po chłonne podkłady stosowane na noc lub przy obfitych miesiączkach.
- Tampon to kawałek sprasowanego, chłonnego, tworzywa, najczęściej bawełny, zakończony sznurkiem. Ma cylindryczny kształt ułatwiający aplikowanie go do wnętrza pochwy, a jego zadaniem jest absorbcja krwi menstruacyjnej. Występuje w wersji z aplikatorem lub bez. Może być stosowany podczas aktywności na basenie oraz przez dziewice i młode dziewczęta. Im zalecane są tampony w wersji mini.
- Kubeczek menstruacyjny, zwany także miseczką menstruacyjną, to niewielki pojemnik wielokrotnego użytku, aplikowany do wnętrza pochwy. Wykonany jest silikony medycznego lub hipoalergicznej gumy. Może być opróżniany nawet co 10 godzin. Jego aplikacja może na początku wydawać się trudna, ale wymaga po prostu wprawy. Kubeczki mogą być używane przez dziewicę, ale powinny one wybierać mniejsze i miększe wersje.
- Podpaski wielorazowe to ekologiczna alternatywna dla tradycyjnych podpasek. Są wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać i wykończone nieprzemakalną warstwą. Polecane są osobom ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Używa się ich podobnie jak tradycyjnych podpasek, z tym, że przy zmianie należy wypłukać je w zimnej w wodzie i uprać w temp. 60 stopni Celsjusza. Mogę być stosowane przez kobiety w każdym wieku.
- Bielizna okresowa to innowacja na rynku artykułów higienicznych. Są to majtki wielokrotnego użytku, które dzięki wielowarstwowej budowie powinny zapewnić poczucie komfortu przez 12 godzin. Następnie wystarczy wypłukać pod zimną wodą, a potem uprać ręcznie lub w pralce. Dostępne są różne fasony i wykończenia bielizny. Mogą używać ich wszystkie kobiety niezależnie od wieku. Dla nastolatek mogą być komfortowym, dyskretnym rozwiązaniem.
- Wkładki higieniczne mogą być używane przy plamieniach, skąpych krwawieniach lub przy pojawieniu się obfitej wydzieliny z pochwy. Na rynku dostępne są wkładki wykonane z naturalnych materiałów, zapachowe oraz wielorazowe.
Zobacz w galerii:
Uzupełnij domową apteczkę
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Posadzili Rodowicz na krześle. Wszyscy zobaczyli jej brzuch! | ZDJĘCIA
- Patrzymy na stopy syna Kamińskiego. Na ważną uroczystość założył znoszone buty | FOTO
- Sekret pogrzebu Ryszarda Poznakowskiego ujawniony! Odkodowano ukrytą wiadomość
- Skrzynecka miała romans z Hakielem?! Pisały o nich wszystkie gazety