Konflikt serologiczny: jest nim zagrożonych 60 tysięcy ciężarnych Polek rocznie

aga
Konflikt serologiczny: jest nim zagrożonych 60 tysięcy ciężarnych Polek rocznie
Konflikt serologiczny: jest nim zagrożonych 60 tysięcy ciężarnych Polek rocznie Andrzej Banas
Ministerstwo Zdrowia refunduje leczenie konfliktu serologicznego od 1 stycznia 2018 roku, ale nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą...

Około 60 tysięcy ciężarnych Polek jest rocznie zagrożonych konfliktem serologicznym. Może on grozić wieloma powikłaniami, w tym największym nieszczęściem - śmiercią dziecka. Najwłaściwszą profilaktyką zapobiegającą konfliktowi serologicznemu jest podanie pomiędzy 28 a 30 tygodniem ciąży pierwszej dawki immunoglobuliny anty-D, kobietom, które nie wytworzyły przeciwciał anty-D oraz drugą do 72 godzin po porodzie.

Nie wszystkie panie jeszcze to wiedzą, ale od 1 stycznia 2018 roku w ramach świadczeń gwarantowanych podanie immunoglobuliny anty-RhD w czasie ciąży jest finansowane przez budżet państwa! Oznacza to, że każda pacjentka korzystająca z usług specjalistycznej opieki medycznej (poradnia K) afiliowanej w ramach powszechnej służby zdrowia ma prawo do bezpłatnego podania immunoglobuliny anty-D w tej placówce.

Kobieta powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym, szczególnie kiedy należy do grupy obarczonej ryzykiem konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny jest patologią, w której na skutek niezgodności antygenowej między matką a płodem - w organizmie matki dochodzi do wytwarzania przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom płodowym.

Organizm kobiety zaczyna wtedy wytwarzać przeciwciała skierowane przeciwko krwinkom dziecka, które traktuje jak ciała obce – podobnie jak miałoby to miejsce w przypadku obrony immunologicznej przed bakteriami lub wirusami. Taki proces określany jest mianem immunizacji, której następstwem jest rozpad krwinek czerwonych dziecka.

Konflikt serologiczny występuje kiedy kobieta Rh ujemna oczekuje dziecka, którego ojciec jest Rh dodatni. Dziecko Rh dodatnie dziedziczy antygen D po ojcu, ale ponieważ w okresie ciąży krwiobieg matki jest oddzielony od krwiobiegu płodu barierą łożyskową nie stanowi to większego zagrożenia. Większe ilości krwi dziecka mogą przedostać się do układu krążenia matki w trakcie ciąży na skutek szczególnych zdarzeń, jakimi są zabiegi, czy krwawienia z dróg rodnych, oraz podczas porodu lub poronienia.

Skutkiem tego zjawiska może być choroba hemolityczna płodu a także inne powikłania: niedokrwistość, niedotlenienie, żółtaczka. W ciężkich nieleczonych postaciach choroby możliwe jest wystąpienie innych poważnych powikłań takich jak np.: uogólniony obrzęk, drgawki, uszkodzenia narządów i mózgu, których konsekwencją może być śmierć dziecka.

Praktyka lat ubiegłych pokazuje, że wiele spodziewających się dziecka pań rezygnowało z profilaktyki śródciążowej, ze względu na brak refundacji immunoglobuliny anty-D5. Teraz ten stan powinien ulec zmianie i poprawie.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. refundacji immunoglobuliny anty–D w profilaktyce śródciążowej i poporodowej konfliktu serologicznego Rh(D), jest zgodne z rekomendacjami międzynarodowymi oraz polskimi zaleceniami dotyczącymi stosowania immunoglobuliny anty-D, zatwierdzonymi przez Krajowych Konsultantów w dziedzinie położnictwa i ginekologii, transfuzjologii klinicznej oraz perinatologii.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pimka22
Oj generalnie na wszystko znajdzie się sposób, by zaradzić. Najważniejsze to mieć dobrego lekarza, który potrafi odpowiednio pokierować. Ja takiego miałam bardzo fajnego. Chodziłam do pani Beaty Chołys Duszyńskiej z Limanowej. Ona fajnie podchodziła do pacjenta.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet