Pielęgniarka zastąpi lekarza. Wystawi receptę na leki, a nawet zbada i wypisze antybiotyk. Te leki przepisze również położna

Monika Góralska
Położne, tak samo jak pielęgniarki, posiadają uprawnienia do wypisywania leków na receptę.
Położne, tak samo jak pielęgniarki, posiadają uprawnienia do wypisywania leków na receptę. goodluz/123rf.com
Receptę na leki wypisze nie tylko lekarz, ale także pielęgniarka. Może ona także zbadać i zlecić leczenie, np. antybiotykiem. O tych uprawnieniach pielęgniarek i położnych przypomina Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe. Warto więc poznać listę leków, które mogą przepisywać i nie czekać w długich kolejkach do lekarzy specjalistów, gdy skończy się lek.

Spis treści

Wiele osób przewlekle chorych musi czekać w długich kolejkach do swoich lekarzy prowadzących, tylko po to, aby specjalista wypisał im kolejną receptę na leki. Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe przypomina, że w takich przypadkach receptę może wypisać również pielęgniarka. Co więcej może ona nie tylko kontynuować leczenie specjalisty, ale również samodzielnie zbadać pacjenta i wystawić mu receptę np. na leki przeciwbólowe czy antybiotyki.

Czytaj także: Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać? Sprawdź, kiedy możesz dostać leki za darmo

Na jakie leki receptę wystawi pielęgniarka?

Pielęgniarka lub położna mająca uprawnienia, czyli według Ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej – posiadająca dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa – może kontynuować recepty leków zleconych przez lekarza. Tak samo więc jak lekarz, pielęgniarka może wystawić receptę na leki zlecone wcześniej przez specjalistę na choroby:

  • układu nerwowego,
  • układu pokarmowego,
  • układu krążenia,
  • układu moczowo-płciowego,
  • układu endokrynnego,
  • układu kostnego i mięśniowego.

Pielęgniarka może również wystawić recepty na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz na wyroby medyczne niezbędne do kontynuacji leczenia. Nie może natomiast przepisać leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające lub substancje psychotropowe.

O tych uprawnieniach pielęgniarek i położnych przypomina na swoim fanpage'u Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe:

Bierzesz antybiotyk? Możesz sobie zaszkodzić. Jak uniknąć skutków ubocznych?

Bierzesz antybiotyk? Możesz sobie zaszkodzić. Jak uniknąć skutków ubocznych?

Antybiotyki to leki zwalczające infekcje bakteryjne poprzez niszczenie patogenów. Mimo że są one bardzo skuteczne i niejednokrotnie ratują życie, to jednak nawet krótkotrwałe ich stosowanie zmienia sk...

Monika Góralska
Monika Góralska

Czy pielęgniarka może zastąpić lekarza? Zbada i wypisze leki

Pielęgniarka może również, po wcześniejszym przeprowadzeniu badania wstępnego oraz fizykalnego, samodzielnie przepisać większość leków wypisywanych przez lekarza. Jak czytamy w poście Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe: „w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, pielęgniarka może samodzielnie wypisać leki z niektórych grup”, takie jak:

  • antybiotyki,
  • środki przeciwbólowe i uspokajające,
  • leki przeciwwymiotne,
  • leki rozszerzające oskrzela,
  • leki stosowanie w niedokrwistości, witaminy i preparaty diety eliminacyjnej mlekozastępczej,
  • leki miejscowo znieczulające,
  • płyny infuzyjne.

Należy pamiętać, że dotyczy to również położnych, które posiadają wyżej wspomniane uprawnienia. Ponadto pielęgniarki i położne mogą samodzielnie przepisywać opatrunki specjalistyczne, paski do glukometrów i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Popularny lek na depresję znika z aptek. Czy pacjenci będą mieli dostęp do terapii?

Popularny lek na depresję znika z aptek. Czy pacjenci będą mieli dostęp do terapii?

Lek stosowany w leczeniu ciężkiej depresji znika z aptek w całej Polsce. Nie można go kupić już w większości z nich. Producent informuje, że nowe dostawy pojawią się dopiero za kilka miesięcy. Dla pac...

Monika Góralska
Monika Góralska

Źródło:
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych

Antybiotyki zwalczają zakażenia bakteryjne. Nie zadziałają na przeziębienie czy grypę, ponieważ te choroby powodują wirusy.

Czym nie można popijać antybiotyku? Ten sok i alkohol są zab...

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Piętrowe nieporozumienie!!! Wystawianie recept powinno być wyłączną domeną lekarzy (ew. felczerow - ci ostatni nie na wszystkie leki), a pewne leki (np. psychotropowe - te mocniejsze) powinien mieć prawo przepisywać wyłącznie lekarz specjalista (psychiatra, neurolog).
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet