"Porażka medycyny i rodziców". Fala odmów zaszczepienia dzieci

red
x-news
Najnowsze dane pokazują, że lawinowo rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Od 2010 roku wzrosła ona dziesięciokrotnie. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który potwierdził, że Inspekcja Sanitarna może karać rodziców uchylających się od szczepień dzieci grzywną do pięciu tysięcy złotych. Wysokie kary nie wprowadziły jednak zamierzonych zmian.

- Nałożenie kary pieniężnej jest porażką dwóch stron. Z jednej strony jest to porażka, mówiąc kolokwialnie, medycyny, bo nie potrafimy rodziców przekonać do szczepień, a z drugiej strony jest to porażka rodziców – powiedział dr Andrzej Trybusz, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznani.

Niechęć do szczepień widoczna w statystykach i ulicznych demonstracjach to tendencja ogólnoświatowa - narastająca od lat. Rodzice odmawiający szczepień boją się, że szczepionki mogą powodować poważne choroby.

- Musimy pamiętać tutaj o dużej roli ruchów antyszczepionkowych, które ja nazywam "koniem trojańskim wjeżdżającym do twierdzy zdrowia", która jest zabezpieczona przed chorobami zakaźnymi potężnymi podwalinami, murami, którymi są szczepienia ochronne - powiedział Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Jeśli liczba osób odmawiających szczepień będzie nadal rosła w polskich obywateli może czekać powrót takich chorób jak odra, krztusiec, błonica czy polio.


Zobacz także:

Rodzice z Białogardu uciekli z wcześniakiem ze szpitala, bo nie chcieli szczepień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet