Spis treści
Związek romantyczny dwojga dorosłych ludzi powinien dawać miłość, oparcie i bezpieczeństwo. Co jednak, gdy tkwimy w relacji, która nie tylko tego nie zapewnia, a wręcz sprawia, że czujemy się jeszcze gorzej? Jak rozpoznać, że jest to efekt toksycznych zachowań?
W rozpoznaniu szkodliwej relacji pomoże autorefleksja i przemyślenie kilku kwestii
Jak pisze Anna Redzik, w tekście na Stronie Kobiet, pt. Toksyczny partner może skutecznie zatruć życie. Jak go rozpoznać? Sprawdź, czy w twojej relacji występują te sygnały!
Toksyczny związek można utożsamiać z nieustannym poczuciem winy – wierzymy, że nasz partner może się zmienić, że jeśli bardziej się postaramy, wszystko będzie takie, jak powinno, a wszelkie niepowodzenia i problemy to tylko nasza wina. Powoli tracimy poczucie własnej wartości, wybaczamy kłamstwa i upokorzenia, chwytając się nielicznych dobrych chwil. Kiedy pojawia się świadomość szkodliwości takiej relacji, odejście zazwyczaj nie jest łatwe.
Doktor filozofii Jeffrey Bernstein jest amerykańskim psychologiem oraz coachem z wieloletnim doświadczeniem. Jak zauważa w swoim tekście na portalu Psychology Today, wydaje się, że gdziekolwiek się nie zwrócimy, mamy do czynienia z ludźmi nieszczęśliwymi, cierpiącymi i dążącymi do tego, by czuć się kochanymi.
Według niego, gdy czujemy, że związek nam nie służy, warto zadać sobie kilka pytań. Zwróćmy uwagę na to, czy relacja daje radość i czy czujemy się w niej zrozumiani. Czy pojawiają się kłótnie, nawet o drobne kwestie? Czy zamiast cieszyć się ze wspólnych chwil, raczej się ich boisz?
Doktor Bernstein wymienia trzy czynniki, które mogą wskazywać na toksyczność związku.
Paperclipping to toksyczne zachowanie byłych, ale nie tylko. Na czym polega?
Niepozorne utrzymywanie kontaktu, z pozoru przyjacielskie, okazuje się być niezwykle zwodnicze, a wręcz toksyczne. Paperclipping, bo tak się je określa, wziął swoją nazwę od grafiki spinacza firmy Mic...
Pierwszy sygnał. Zachowania pasywno-agresywne mogą świadczyć o toksyczności w relacji
Gdy partner wykazuje zachowania pasywno-agresywne, pojawiają się trudności w ujawnieniu problemu i rozwiązaniu go. Na przykład czujemy, że coś jest nie w porządku i próbujemy dowiedzieć się, co się dzieje, jednak zostajemy zbyci krótką odpowiedzią w stylu: „Wszystko w porządku” i milczeniem. Takiemu zachowaniu często towarzyszy próba wmówienia, że problem jest przez nas wyobrażony lub wyolbrzymiony. Toksyczny partner będzie stosował karanie ciszą, unikał bliskości fizycznej i rozmowy, a nawet narzekał na duże potrzeby emocjonalne drugiej strony.
Sprawdź także: Gaslighting to okrutny rodzaj przemocy psychicznej. Zobacz, na czym polega i jak go rozpoznać
Drugi sygnał. Krytyka oraz pogarda powinny zaświecić w głowie czerwoną lampkę
John Gottmann, badający związki, uważa, że krytyka i pogarda są szczególnie niebezpieczne w relacjach miłosnych. Mogą przejawiać się w naśmiewaniu i publicznym ocenianiu. Nieustanne poszukiwanie błędów u partnera i wypominanie ich jest niezdrowie dla obu stron.
Ksiądz z „Plebanii” ma 34 lata młodszą partnerkę. Par z dużą różnicą wieku jest sporo
Dla nich data urodzenia to tylko liczby. Wiele gwiazd ze świata polskiego show-biznesu weszło w związek, nie zważając na różnicę wieku. Wśród nich są takie nazwiska jak Anna Cieślak i Edward Miszczak,...
Trzeci sygnał. Zwycięża negatywna energia
Ciągłe doświadczanie negatywnej energii i poczucie wyczerpania kłótniami nie wróżą dobrze. W zdrowych związkach partnerzy są dla siebie przyjaciółmi, lubią się i chcą ze sobą spędzać czas. Jeżeli jednak dobre momenty, częste na początku, później stają się coraz rzadsze i krótsze, a zaczynają przeważać negatywne emocje, jak wyczerpanie emocjonalne, a nawet odrętwienie, to zły znak. Zdarza się też, że pojawiają się pozytywne zmiany, lecz na krótko. W toksycznym związku ostatecznie górę biorą złe emocje.
Źródło: Psychology Today