Smog i nowe meble mogą być przyczyną alergii pokarmowej u dziecka. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko alergii nawet o 80 proc.

Monika Góralska
Najbardziej narażone na rozwój alergii pokarmowych pod wpływem zanieczyszczeń powietrza są dzieci w wieku 3-4 lata. Jednak alergie mogą rozwinąć się również u starszych i młodszych dzieci, a nawet już w okresie prenatalnym.
Najbardziej narażone na rozwój alergii pokarmowych pod wpływem zanieczyszczeń powietrza są dzieci w wieku 3-4 lata. Jednak alergie mogą rozwinąć się również u starszych i młodszych dzieci, a nawet już w okresie prenatalnym. ulochka/123rf.com
Jeśli dziecko w brzuchu mamy oraz pierwszych latach życia jest narażone na zanieczyszczenie powietrza, grozi mu rozwój alergii. Natomiast nowe meble w pokoju malca zwiększają to ryzyko nawet o 80 proc. – takie wnioski płyną z badania naukowców z Chin. Do tej pory udowodniony był wpływ smogu na rozwój alergii wziewnych takich jak katar sienny czy astma. Tymczasem okazuje się, że smog, a nawet nowe meble czy pleśń w domu, mogą stać się czynnikiem rozwoju alergii pokarmowych takich jak alergia na mleko czy jaja.

Spis treści

Zanieczyszczone powietrze może być przyczyną nie tylko alergii wziewnych, ale i pokarmowych

Alergia to nadmierna reakcja obronna układu immunologicznego, który „broni się” przed potencjalnie nieszkodliwą substancją zwaną alergenem. Alergie pokarmowe są wywołane przez ekspozycję jelit na alergeny, podczas gdy inne są spowodowane ekspozycją skóry i dróg oddechowych na czynniki uczulające.

Sprawdź: Rak piersi częstszy przez zanieczyszczenia powietrza. Będzie obniżenie norm UE

Jednak naukowcy podejrzewają, że narażenie skóry i dróg oddechowych na substancje drażniące może również prowadzić do reakcji na alergeny pokarmowe. Taka sytuacja została nazwana przez naukowców „hipotezą podwójnej ekspozycji jelit i skóry”. Zanieczyszczenie powietrza odgrywa znaczącą rolę w wywoływaniu objawów i postępowaniu innych alergii, czyli wziewnych (astma, alergiczny nieżyt nosa) i skórnych (egzema, pokrzywka).

Czytaj także: Herbatka z miodunki na kaszel oczyści płuca i oskrzela. Miodunka chroni też przed smogiem i wspiera odporność. Wypróbuj przepis na napar

Ze względu na to, że alergie pokarmowe stały się głównym problemem zdrowia publicznego na świecie, dotykając 10 proc. ogólnej populacji, naukowcy postanowili przyjrzeć się ich związkowi z zanieczyszczeniem środowiska. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Environmental Research” postawili więc hipotezę potrójnej ekspozycji na uczulenie pokarmowe obejmujące ekspozycję jelit, skóry i dróg oddechowych. Uznali bowiem, że wzrost częstości występowania alergii pokarmowych wiąże się z jakością powietrza.

Te choroby mogą być skutkiem narażenia na smog. O jakich schorzeniach mowa?

Te choroby mogą być skutkiem narażenia na smog. O jakich schorzeniach mowa?

Smog to zjawisko atmosferyczne, polegające na występowaniu w powietrzu pyłu, dymu oraz pary wodnej. Szacuje się, że z powodu nadmiernego zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera ok. 46 tys. Polaków. ...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Narażenie na smog we wczesnym dzieciństwie grozi rozwojem alergii pokarmowej

Badanie przeprowadzono na ponad 2500 dzieci w wieku 3-6 lat z 36 przedszkoli w Chinach, które brały udział w projekcie „Chiny-Child-Family-Health (CCHH)” między wrześniem 2011 a styczniem 2012. Rodzice odpowiadali na pytania o alergie pokarmowe dzieci, warunki w pomieszczeniach i styl życia. Alergie pokarmowe były identyfikowane na podstawie objawów występujących u dziecka takich jak wyprysk, pokrzywka, obrzęk ust lub oczu, biegunka po spożyciu określonego pokarmu.

Czytaj także: Niebezpieczne sprzątanie? Płyn do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg

Zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego mierzone było za pomocą 3 parametrów:

  • dwutlenku siarki (SO2), który jest markerem zanieczyszczeń przemysłowych,
  • dwutlenku azotu (NO2), określający zanieczyszczenia komunikacyjne,
  • cząstek stałych o średnicy ≤10μm (PM10), zanieczyszczenia mieszane.

Zobacz: Czy od smogu może boleć żołądek? Zobacz, jakie problemy gastryczne wywołuje zanieczyszczenie powietrza.

Natomiast zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach było reprezentowane przez obecność nowych mebli i remonty, a także występowanie pleśni lub wilgoci i skraplanie się pary wodnej na oknach, które świadczą o nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń. Rodzice odpowiadali na pytania dotyczące również czasu, gdy matki były w ciąży ze swoimi dziećmi.

Stwierdzono, że około jedno na siedmioro badanych dzieci ma alergię pokarmową. Zwiększone ryzyko alergii występowało u chłopców oraz u dzieci, których rodzice byli alergikami, a także u tych, u których dom był rzadko sprzątany. Więcej dzieci z alergią pokarmową było również w młodszej grupie maluchów w wieku 3-4 lata w porównaniu do tych w wieku 5-6 lat.

Badanie wykazało, że zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz dwutlenkiem azotu (NO2), określającym zanieczyszczenia spowodowane ruchem ulicznym, zwiększało ryzyko alergii pokarmowych u dziecka o 25 proc., gdy malec był na nie narażony w okresie prenatalnym i aż o 38 proc. we wczesnym dzieciństwie. Wdychanie pyłów zawieszonych PM10 przez niemowlę zwiększało ryzyko alergii pokarmowych o 40 proc., a dwutlenku siarki (SO2) o 30 proc.

Smog zwiększa ryzyko udaru mózgu i śmierci z powodu chorób układu krążenia

Smog zwiększa ryzyko udaru mózgu i śmierci z powodu chorób układu krążenia

Częste narażenie na zanieczyszczenia powietrza prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także miażdżycy, demencji i nowotworów. Naukowcy udowodnili właśn...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Nowe meble w pokoju dziecka zwiększają ryzyko alergii pokarmowej nawet o 80 proc.

Co ciekawe, dzieci, których rodzice robili remont i kupowali nowe meble w okresie prenatalnym, czyli gdy maluch przebywał jeszcze w brzuchu mamy, miały dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej w porównaniu do dzieci, których rodzice w czasie ciąży nie zmieniali wystroju wnętrz.

Podobne ryzyko występowało, gdy mama w czasie ciąży mieszkała w domu, gdzie była wilgoć i pleśń. Dodatkowo nowe meble w sypialni dziecka, które emitują lotne związki toksyczne takie jak glikol propylenowy, zwiększały ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka nawet o 80 proc.!

Narażenie we wczesnym okresie życia na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniach w Chinach ze względu na szybki wzrost gospodarczy i szybką urbanizację w ostatnich dziesięcioleciach może przyczynić się do szybkiego wzrostu alergii pokarmowych u dzieci. Nasze badanie wskazuje, że oprócz jelit i skóry, drogi oddechowe mogą być nową drogą uczulenia pokarmowego – czytamy w podsumowaniu badania.

Smog to cichy zabójca. Spaliny samochodowe przyczyną raka płuc

Smog to cichy zabójca. Spaliny samochodowe przyczyną raka płuc

Spaliny to nowe papierosy – tak twierdzą angielscy naukowcy i dowodzą, w jaki sposób spaliny wydzielane przez samochody mogą być przyczyną zachorowań na raka płuc. Nowe badanie ujawnia, jak drobne czą...

Justyna Madan
Justyna Madan

Jedna choroba alergiczna wywołana przez zanieczyszczone powietrze

Reasumując zanieczyszczenie powietrza najsilniej przyczynia się do rozwoju alergii pokarmowych u małych dzieci w wieku od 3 do 4 lat. Jednak narażenie na smog i zanieczyszczenia wewnętrzne takie jak pleśń czy opary toksycznych substancji używanych do produkcji mebli przyczyniają się do rozwoju alergii już u dzieci w łonie matki.

Badanie udowadnia więc, że alergie pokarmowe mogą powstawać w wyniku narażenia dróg oddechowych na alergen. Naukowcy mówią więc o „jednej chorobie alergicznej”, do której włączają zarówno alergie pokarmowe, wziewne, jak i skórne, ponieważ każda z nich może mieć tę samą przyczynę, którą jest zanieczyszczenie powietrza.

Wyniki tego badania mogą wskazać nowe metody interwencji w zapobieganiu lub leczeniu takich alergii, ponieważ wszystkie wynikają z tej samej pierwotnej przyczyny – czytamy w badaniu.

Środki czystości są jak smog. Sprawdź, dlaczego, oraz co robić

Środki czystości są jak smog. Sprawdź, dlaczego, oraz co robić

Używanie w domu chemicznych środków czystości jest źródłem takiego poziomu zanieczyszczeń powietrza, jaki panuje w okolicach dróg publicznych. Na podstawie nowych badań naukowcy ostrzegają przed chemi...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weroni
Moja córa alergii pokarmowej nie ma, jedynie uczulenie na kurz. ale juz kupiony jest iRobot z filtrami no i oczyszczacz powietrza.
K
Krystian
Z miesiaca na miesiąc tylko się utrwalam w zdaniu, że kupno oczyszcza P7 z truelife to ten jeszcze z lampą uv, to był zakup roku. Może się dzięki temu uchroni dzieciaki a może i jeszcze nas przed reperkusjami zdrowotnymi.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet