Ta choroba dotyka głównie kobiety. Twardzina może zmieniać wygląd. Jakie są jej pierwsze objawy?

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Twardzina to choroba dotykająca przede wszystkim kobiety. fot. freepik
Twardzina to choroba dotykająca przede wszystkim kobiety. fot. freepik
Twardzina to nieuleczalna choroba, na którą chorują głównie kobiety. Aż 80 proc. osób z diagnozą stanowią panie, co jest typowe w przypadku chorób autoimmunologicznych. W przebiegu twardziny układowej niedomaga układ odpornościowy, który atakuje tkankę łączną w całym organizmie. W rezultacie tworzą się zmiany na skórze, ale też w narządach wewnętrznych. Szybka diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia, które pomaga zmniejszyć ich uszkodzenie. Okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat objawów jest obchodzony 29 czerwca Światowy Dzień Twardziny.

Spis treści

Czym jest twardzina układowa?

Twardzina układowa to choroba atakująca tkankę łączną organizmu o charakterze autoimmunologicznym. Z tego powoduje zmiany w skórze i układach narządów pacjenta, przez co jej powikłania mogą zagrażać życiu. W wyniku włóknienia może bowiem dojść do rozwoju ich niewydolności. Niestety, dostępne terapie pozwalają jedynie na ograniczenie postępu choroby i powodowanych przez nią szkód.

Zachorować można w każdym wieku, ale w grupie większego ryzyka znajdują się kobiety. Panie chorują na twardzinę aż 4 razy częściej niż mężczyźni. Stanowią ok. 80 proc. pacjentów, których w Polsce jest 5,9 tysięcy. Na świecie choruje natomiast 2,5 mln ludzi. Choroba zazwyczaj ujawnia się w najbardziej aktywnym i produktywnym okresie życia, między 25. a 55. rokiem życia.

– Zmiany, jakie zachodzą w życiu osoby chorującej na twardzinę układową oraz jej płucną manifestację, oddziałują nie tylko na kondycję fizyczną pacjenta, ale także psychiczną – mówi Violetta Zajk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. – Niestety, wielu z nich powoli wycofuje się z życia społecznego, ogranicza kontakty z bliskimi, rezygnuje z pracy.

Jak rozpoznać objawy twardziny? To nie tylko zmiany skórne i neurologiczne

Objawy twardziny często są widoczne na skórze. Te najbardziej charakterystyczne występują na dłoniach i twarzy. Objawy skórne to m.in. na tworzenie się zgrubień i twardnienie palców, zanik czerwieni wargowej, nadmierne napięcie skóry czy zaostrzenie kształtu nosa.

Bywa też, że schorzenie rozwija się w formie mniej jawnej. Wtedy w pierwszej kolejności następują zmiany w narządach wewnętrznych, takich jak płuca, serce, nerki, układu trawienia, wywołując typowe dla nich objawy. Jednym z powikłań pojawiających się u 25 proc. chorych na twardzinę jest śródmiąższowa choroba płuc (ILD). Najczęściej diagnozuje się ją średnio po 3 latach od rozpoznania twardziny układowej. Powoduje bliznowacenie pęcherzyków płucnych, co powoduje zmniejszenie objętości przepuszczanego przez nie powietrza. Następstwem są objawy oddechowe. Niepokoić powinny dolegliwości takie, jak: duszność, zmęczenie, zadyszka podczas wysiłku czy suchy, drażniący kaszel, który nie ustępuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Zmiany chorobowe mogą dotyczyć także nerwów obwodowych, wywołując objawy neurologiczne. To m.in. zaburzenia czucia w obrębie skóry, zmniejszenie siły mięśniowej czy zespół cieśni nagdarstka.

Światowy Dzień Twardziny (29 czerwca) to czas dla pacjentów i pacjentek

Okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat trudnej choroby jest Światowy Dzień Twardziny obchodzony 29 czerwca. Z tej okazji dla pacjentów odbędzie się webinarium edukacyjne organizowane przez Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” w partnerstwie z kampanią „Płuca Polski”.

Podczas spotkania online informacje o chorobie przybliży dr n. med. Maria Maślińska – specjalista chorób wewnętrznych i reumatolog z Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Specjalnie dla kobiet z twardziną układową odbędzie się też pokaz makijażu. W jego ramach profesjonalna kosmetolożka i makijażystka pokaże sposoby na zatuszowanie niedoskonałości, które najczęściej pojawiają się w przebiegu choroby, a także metody codziennej pielęgnacji skóry.

Webinarium odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 na profilu Facebook Stowarzyszenia 3majmy się razem oraz kampanii Płuca Polski.

– Z perspektywy organizacji pacjentów wiem dobrze, jak ważne są nawet te, wydawałoby się prozaiczne rzeczy, o których nie porozmawiamy z lekarzem – jak chociażby makijaż. Ukrycie oznak choroby wielu paniom może dodać pewności siebie i pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Tym webinarium chcemy pokazać, jak ważne jest zaopiekowanie chorym na wielu polach – dodaje Violetta Zajk.

(PAP)

Agata Zbieg
agz/ mhr/ arz

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet