Taniec to rodzaj aktywności jak inne dyscypliny sportowe, ale jego efekty nie kojarzą się z wyrzeczeniami. To raczej radosne spędzanie czasu i poznawanie swojego ciała w ruchu, które - jeśli tańczymy regularnie - daje szybko efekty. Może sprawić przyjemność praktycznie każdemu. Taniec budzi zmysły, a w naszym mózgu, pod wpływem rytmicznych ruchów wytwarzają się endorfiny. Dodajmy do tego koktajlu ulubioną muzykę, w rytm której się poruszamy. Nic dziwnego, że taniec daje radość, ale to tylko jedna z jego licznych zalet.
Tańcem w choroby!
To idealna forma aktywności dla osób z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia. Zmniejszenie wagi ciała to kolejna korzyść z tańca. Pomaga też, gdy brakuje Ci energii. Ćwiczenia oparte na tańcu mogą poprawić ogólną wydajność i poziom energii fizycznej u dorosłych. Taniec wymaga dość dużej elastyczności. Nie bez przyczyny większość zajęć tanecznych zaczyna się od rozgrzewki, która składa się z kilku różnych ćwiczeń na rozciągnięcie mięśni. Podczas tańca musimy być zdolni do większego niż zwykle zakresu ruchu wszystkich grup mięśni.
Ale ten rodzaj aktywności pomaga nie tylko naszemu ciału. Jedną z zalet tańca jest fakt, że pomaga wyleczyć się z łagodnej depresji i zwiększa pewność siebie. Depresja staje się coraz większym problemem zarówno wśród młodzieży, jak i wśród dorosłych w każdym wieku. Terapia ruchowa oparta na tańcu nie tylko zmniejsza stany depresyjne, ale także uodparnia psychikę poprzez regulację poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie. Biorąc pod uwagę fakt, że taniec to aktywność społeczna, pomaga wyzbyć się poczucia osamotnienia, które często towarzyszy osobom cierpiącym na depresję, a także osobom starszym, które mieszkają samotnie. Pomaga również zwiększyć pewność siebie. Za każdym razem, gdy uczymy się nowego kroku, występuje u nas wzrost poziomu zaufania do samego siebie, a także wzrasta poziom naszej energii. Taka pewność siebie ma swoje odzwierciedlenie w wszystkich aspektach życia.
Każdy rodzaj tańca wyzwala w tancerzu inne emocje i wymaga innego zaangażowania. Dla osób zainteresowanych współczesnymi, młodzieżowymi czy też aerobowymi formami tańca możliwości wyboru są ogromne. Korzystają z nich przede wszystkim ludzie młodzi, których rozpiera energia. Jazz funk jest fuzją dwóch gatunków tanecznych - jazzu i funky. Podstawę stanowi tu taniec jazzowy, który uczy izolacji, czyli wykorzystania niezależnych ruchów poszczególnych części ciała i ich koordynacji.
Street dance to nowoczesny, taneczny mix dla dziewcząt i chłopców łączący najpopularniejsze style: hip-hop, funky czy broadway jazz. Fitness dance jest z kolei swego rodzaju treningiem wytrzymałościowym, w czasie którego wykorzystujemy elementy kroków tanecznych.
Salsa hip-hop to nowatorskie połączenie gorących, latynows-kich rytmów z elementami hip- hopu. Jeśli komuś w duszy grają afrykańskie rytmy, powinien wybrać np. afrodancehall - bardzo energetyczne zajęcia na bazie techniki tańców afrykańskich i tańca jamajskiego.Zwolenników rytmów latynoskich z pewnością uwiedzie salsa - gorący, latynoski taniec.
Solo czy w parze?
Pozostaje jeszcze jedna kwestia - wybór zajęć solowych lub w parach. Jeśli zależy nam na solidnej dawce ruchu równej niemal intensywnemu treningowi fitness, warto wybrać dynamiczny taniec solo, podczas którego skupimy się na ruchu bez konieczności zgrania go z krokami partnera. Jednak pamiętajmy, że taniec w parach to też dobre ćwiczenie, choć w większości przypadków, nieco mniej intensywne.
Nie martwmy się, jeśli chcemy tańczyć w parze, a nie mamy partnera. W kursach tańca bierze udział wiele samotnych osób, z którymi będziemy mogli ćwiczyć. Poza tym, często w szkołach tańca praktykuje się zmiany partnerów podczas nauki, dzięki temu szybciej opanowujemy dany taniec.
Nowoczesne formy tańca wybierają młodzi, których rozpiera energia. Liczą się też efekty, które później można zaprezentować rówieśnikom.
Tańczysz? Zadbaj o zdrowe odżywianie
Odpowiednie nawodnienie, zdrowe przekąski, stały dop-ływ węglowodanów, a nawet ciemna czekolada! To produkty, dzięki którym taniec daje jeszcze więcej radości.
Podczas intensywnego tańca liczy się woda. Nawet niewielkie odwodnienie może pogorszyć wydajność. Ale pijemy, zwłaszcza podczas wysiłku, powoli, małymi łykami. Pamiętaj o owocach. Zdrowe przekąski są ważne dla utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi. Warto mieć pod ręką garść orzechów włoskich czy migdałów, winogrona, truskawki, banany, odrobinę arbuza i ciemną czekoladę. Zapewni nam ostrość myślenia i źródło natychmiastowej energii.
Jeśli na drugi dzień zapowiada nam się prawdziwy wieczór z tańcami, zjedzmy kolację przed 20.00 i najlepiej, żeby była skomponowana z lekkostrawnego białka - to może być pierś z kurczaka, warzywa, pełnoziarnisty makaron czy brązowy ryż. Trzymajmy się za to z dala od tłustego jedzenia.
Zobacz także: