Jeśli po całym dniu pracy, odczuwamy zmęczenie to jest to normalna i zdrowa reakcja organizmu. Jeśli jednak znużenie, apatia i senność trwa kilka tygodni, musimy ustalić ich przyczynę. Chroniczne zmęczenie wpędzi nas w depresję, a jej trudno się pozbyć.
Coś z tym zrób!
- Zmęczenie jest najczęściej objawem wyprzedzającym lub towarzyszącym nerwicy i depresji – mówi Bożena Uścińska, psycholog. - Dlatego tak ważne jest, by wyeliminować jego przyczynę. Czasami wystarczy wykonać podstawowe badania laboratoryjne i uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów w organizmie albo zmienić dietę, by poczuć się lepiej. Ale gdy podłożem chronicznego zmęczenia jest stres, proces odzyskiwania energii życiowej jest bardziej skomplikowany i trwa dłużej.
Dajcie mi spokój!
Pierwsze objawy uporczywego znużenia to osłabienie koncentracji, trudności z wykonywaniem pracy, brak zainteresowania jakąkolwiek działalnością, a potem skłonność do gniewu, brak cierpliwości i wreszcie apatia, kiedy nic nam się nie chce i pragniemy, by wszyscy zostawili nas w spokoju.
Choroba ciała
Powodem utraty życiowego animuszu, może być choroba, złe odżywianie, a u kobiet zmiany hormonalne. Uczucie zmęczenia mają często osoby chore na cukrzycę, z zaburzeniami pacy tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek i serca. Brak sił i ochoty do życia odczuwają kobiety po porodzie i w czasie menopauzy. Jest to też objaw niedoboru w organiźmie składników koniecznych do budowy czerwonych ciałek krwi, które odpowiedzialne są za transport tlenu. Są to przede wszystkim żelazo, kwas foliowy, witaminy B12 i B6.
Choroba duszy
- Jeśli po wizycie u lekarza i wykonaniu badań okaże się, że przyczyną chronicznego zmęczenia nie są choroby somatyczne, należy zastanowić się, czy czasami nie jest to skutek długotrwałego stresu – mówi Bożena Uścińska. - Znużenie, apatia może być bowiem psychiczną reakcją obronną przed problemem lub próbą zaprzeczenia jego istnienia.
Żona prosi męża, by z nią porozmawiał o ważnej i przykrej sprawie, a on zasypia w fotelu – mechanizm obronny. Mam problem, więc czymś się zajmę, a najlepiej gdy pójdę spać, by o niczym nie myśleć – zaprzeczenie.
Zamiast tabletki
Branie na własną rękę preparatów wzmacniających, picie napojów energetyzujących czy siódmej kawy w ciągu dnia, na pewno nie pomoże pozbyć się uporczywego zmęczenia, bo nie usuniemy jego przyczyny. Jedynie w przypadku zdrowego zmęczenia wynikającego np. z kilku godzin intensywnej pracy fizycznej, skutecznym lekarstwem jest odpoczynek, a przede wszystkim sen. Przy chronicznym zmęczeniu mamy kłopoty z zaśnięciem, a bierny odpoczynek nie wiele nam daje. Dlatego też pomoc specjalistów bywa w takich przypadkach konieczna i warto z niej skorzystać by nabrać apetytu na życie.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!