Wiosna, a Ty nie masz siły żyć? Jesteś ciągle zmęczony? Chcesz spać?

Bogumiła Nehrebecka
123RF
Przyroda budzi się do życia. Wszystko wokół nas rozkwita i właśnie wtedy, w maju i w czerwcu, najwięcej osób popełnia samobójstwo. O 15 procent więcej niż np. w styczniu czy listopadzie. Dlaczego? Psycholog Kay Redfield Jamison w książce "Night Falls Fast" ("Noc nadchodzi szybko" ) jedną z przyczyn upatruje w zawiedzionych nadziejach. Chcemy się odrodzić tak jak natura, chcemy ożywienia. radości i gdy nic takiego się nie dzieje w naszym życiu, problemy nie znikają, a nawet pojawiają się nowe, przychodzi smutek, zwątpienie, zmęczenie.

Jeśli po całym dniu pracy, odczuwamy zmęczenie to jest to normalna i zdrowa reakcja organizmu. Jeśli jednak znużenie, apatia i senność trwa kilka tygodni, musimy ustalić ich przyczynę. Chroniczne zmęczenie wpędzi nas w depresję, a jej trudno się pozbyć.

Coś z tym zrób!

- Zmęczenie jest najczęściej objawem wyprzedzającym lub towarzyszącym nerwicy i depresji – mówi Bożena Uścińska, psycholog. - Dlatego tak ważne jest, by wyeliminować jego przyczynę. Czasami wystarczy wykonać podstawowe badania laboratoryjne i uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów w organizmie albo zmienić dietę, by poczuć się lepiej. Ale gdy podłożem chronicznego zmęczenia jest stres, proces odzyskiwania energii życiowej jest bardziej skomplikowany i trwa dłużej.

Dajcie mi spokój!

Pierwsze objawy uporczywego znużenia to osłabienie koncentracji, trudności z wykonywaniem pracy, brak zainteresowania jakąkolwiek działalnością, a potem skłonność do gniewu, brak cierpliwości i wreszcie apatia, kiedy nic nam się nie chce i pragniemy, by wszyscy zostawili nas w spokoju.

Choroba ciała

Powodem utraty życiowego animuszu, może być choroba, złe odżywianie, a u kobiet zmiany hormonalne. Uczucie zmęczenia mają często osoby chore na cukrzycę, z zaburzeniami pacy tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek i serca. Brak sił i ochoty do życia odczuwają kobiety po porodzie i w czasie menopauzy. Jest to też objaw niedoboru w organiźmie składników koniecznych do budowy czerwonych ciałek krwi, które odpowiedzialne są za transport tlenu. Są to przede wszystkim żelazo, kwas foliowy, witaminy B12 i B6.

Choroba duszy

- Jeśli po wizycie u lekarza i wykonaniu badań okaże się, że przyczyną chronicznego zmęczenia nie są choroby somatyczne, należy zastanowić się, czy czasami nie jest to skutek długotrwałego stresu – mówi Bożena Uścińska. - Znużenie, apatia może być bowiem psychiczną reakcją obronną przed problemem lub próbą zaprzeczenia jego istnienia.
Żona prosi męża, by z nią porozmawiał o ważnej i przykrej sprawie, a on zasypia w fotelu – mechanizm obronny. Mam problem, więc czymś się zajmę, a najlepiej gdy pójdę spać, by o niczym nie myśleć – zaprzeczenie.

Zamiast tabletki

Branie na własną rękę preparatów wzmacniających, picie napojów energetyzujących czy siódmej kawy w ciągu dnia, na pewno nie pomoże pozbyć się uporczywego zmęczenia, bo nie usuniemy jego przyczyny. Jedynie w przypadku zdrowego zmęczenia wynikającego np. z kilku godzin intensywnej pracy fizycznej, skutecznym lekarstwem jest odpoczynek, a przede wszystkim sen. Przy chronicznym zmęczeniu mamy kłopoty z zaśnięciem, a bierny odpoczynek nie wiele nam daje. Dlatego też pomoc specjalistów bywa w takich przypadkach konieczna i warto z niej skorzystać by nabrać apetytu na życie.

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jarek
Ja też miałem takie objawy, zrobiłem sobie wyniki w przychodni i okazało się że mam niedobór magnezu. W aptece poprosiłem o lek który ma największą dawkę i dali mi Laktomag B6, pomógł mi, dość szybko.
G
Gość
WÓŁNY RYNEK CURY KORYNTU I OSZUSSTA tw BALCYRKA PEWNY TYLKOKO KOmorNIK I KossTUCHA z PEŁO =WYPALENIE ZAWODOWE =KARIERA PO TRUPACH DO KASY WSZYsstKOKO. RZYCIE TO WYSCIGI GRYZONI BEZ DUSZY I SSU MIENIA LICZY SIE BYĆ LEPSSIM MIEĆ WIENCEJ I ŚMIAĆ SIE Z CUDZY BIEDY NIESZCZEŃSCIA I CHOROBY CHOROBY.POLACKIGO wyKLuczeniA I STAROSCI.
---
Ludzie od dawna nie polegają na tradycyjnej kuchni - jedzenie na mieście, przetworzona żywność, różne elementy zagranicznej kuchni... Dobrze mówią w artykule, spłycanie problemu do jednej przyczyny jest złe, zawsze należy rozpatrywać wszystkie.
M
Misiek
Do weganizmu namówiła mnie moja dziewczyna. Najpierw z tego polewałem ale dałem się namówić na pół roku bez mięsa i innych produktów zwierzęcych i... powiem Wam, że nie mam zamiaru wracać do tego uczucia ciężkości po obiedzie. Teraz jest lekko, nie mam zaparć i o dziwo bardzo dużo energii. Lepiej mi się wstaje rano i takie tam. Polecam wypróbować na min. kilka miesięcy by poczuć efekt. Na początku jest tylko "ciągły" głód. Pomaga jedzenie hummusu.
F
Fiaherman
Jest dobre na wszystko !
D
Doświadczona
Polecam długie, regularne spacery na świeżym powietrzu, dodają siły i poprawią humor. A dopiero póżniej do lekarza.
A
Anka
Ja ostatnio czuję się beznadziejnie!Jestem zmulona,ospała i nic mi się nie chce!No,ale wiem,że w końcu mi to przejdzie.Organizm się ustabilizuje!
M
Marta
Jezu, co za bełkot!

Wiosenne przemęczenie tylko w niewielkim % bierze się z zaburzeń psychicznych czy wymienionych tu chorób. Zwykle jest to łagodny niedobór witaminy D (występuje u wszystkich niesuplementujących się Polaków), a nie żelaza, kwasu foliowego i wit. z grupy B, gdyż tych składników zimą dostarczamy bardzo dużo (polska dieta skupia się zimą głównie na bogatych w te składniki mięsach, rybach, jajach, bulwach).

Dodatkową przyczyną zmęczenia jest metopatia (nadwrażliwość na zmiany ciśnienia atmosferycznego) oraz w znacznym stopniu alergie wziewne. Mechanizm obronnych organizmu jest w przypadku alergii taki sam, jak w przypadku przeziębienia - większość odczuwa zmęczenie. Przyjmowane leki antyhistaminowe również mają działanie nasenne.
f
franek
Nie ma to jak dymanko na dobre spanko
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet