Jak przetrwać jesień? Dobre sposoby na złe samopoczucie

JK
Coraz krótsze dni, sezon chorobowy i niedobór słońca to komponenty, które mogą składać się na jesienną chandrę. Jak ją rozpoznać i jak jej przeciwdziałać? Oto sprawdzone sposoby na poprawę samopoczucia.

Zmiana pory roku z letniej na jesienną może być przyczyną gorszego samopoczucia u wielu osób. By nie dopuścić do spadku formy, warto stosować się do pewnych zaleceń. Pomogą one nie tylko w kwestiach psychicznych, ale także wzmocnią nasz organizm i uodpornią go na choroby. Co robić, by przetrwać jesień?

Jesienna chandra

Jesienna chandra to inne określenie depresji sezonowej. Szczególnie w okresie jesiennym warto bacznie obserwować swoje samopoczucie, gdyż brak odpowiednich reakcji może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Jesienne spadki nastroju i optymizmu w języku potocznym są najczęściej definiowane jako jesienna depresja. Używając terminologii medycznej to sezonowe zaburzenie afektywne.

źródło: enel.pl

Sygnały wskazujące na jesienną chandrę:

  • niedobór energii
  • pogorszenie nastroju
  • brak chęci do działania
  • senność

Brak słońca przyczyną depresji sezonowej?

Za gorsze samopoczucie w okresie jesiennym może odpowiadać niedobór światła słonecznego. Nie bez powodu witaminę D nazywa się „witaminą Słońca” - to dzięki promieniom słonecznym syntetyzuje się ona w naszym organizmie. Jej niedobór negatywnie oddziałuje na nasze ciało i umysł. Objawy takie jak szybkie przemęczanie się, spadek odporności czy ogólne osłabienie mogą być związane z niedoborem słońca, a co za tym idzie - witaminy D.

Przez mniejszą ekspozycję na światło słoneczne jesienią i zimą zmniejsza się także produkcja serotoniny (odpowiadającej za dobry nastrój), równocześnie zaś w organizmie pojawia się nadwyżka melatoniny, która potęguje apatię.

Jak poradzić sobie z gorszym nastrojem?

Istnieje szereg sposobów, które pomogą w utrzymaniu dobrej formy w okresie jesienno-zimowym. Najlepiej wcielić je w życie jeszcze zanim poczujemy się zmęczeni i przygnieceni codziennością. Oto sprawdzone sposoby na gorszy nastrój:

WAŻNE!
Jesiennej chandry nie wolno lekceważyć, gdyż może ona przerodzić się w znacznie poważniejszą chorobę, jaką jest depresja. Dlatego jeśli odczuwasz długotrwałe przemęczenie, brak chęci do działania i motywacji czy apatię, w pierwszej kolejności skontaktuj się ze specjalistą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A ja lubię jesień i nie mam żadnej depresji. Wtedy mam więcej czasu na wszystko. :) W końcu mogę się wybrać do leszczyńskiego aerotunelu na lot. Dawno sobie obiecałam, że wybiorę się tam z przyjaciółkami. :)

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet